Haber Detayı
22 Nisan 2016 - Cuma 07:53 Bu haber 1521 kez okundu
 
Sabır Günleri etkinlikleri başladı
Şanlıurfa'da Eyyübiye Belediyesi tarafından organize edilen "Eyyüp Peygamber Sabır Günleri" etkinlikleri düzenlenen sempozyum ile başladı.
Kültür Haberi
 Sabır Günleri etkinlikleri başladı

AA / Tarihi Reji Kilisesi'nde düzenlenen "2. Uluslararası Hazreti Eyyüp Peygamber Sabır Günleri Sempozyumu" okunan İstiklal Marşı ve Kur'an-ı Kerim ile başladı.
Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, terör olayları nedeniyle etkinliğin eğlence kısmını iptal ettiklerini söyledi.İki gün sürecek olan programda çeşitli ilahi grupları tarafından şiir ve ney dinletisinin sunulacağını belirten Ekinci, etkinliğin Hazreti Eyyüp'ün çile çektiği yer olarak rivayet edilen makamda kılınacak cuma namazının ardından Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Zazaca okunacak sabır duasıyla sona ereceğini ifade etti.
Hazreti Eyyüp Peygamber sabrının günümüze kadar geldiğini ve kent halkının bu sabrını en iyi şekilde yaşadığını aktaran Ekinci, şunları kaydetti:
"Hazreti Eyyüp Peygamber sabır timsali bir peygamberdir. Özellikle içinde bulunduğumuz bu coğrafya, gerek Suriye'deki olaylar gerekse ülkemizdeki olaylar sabrı ve bu etkinliği biraz daha anlamlı kılıyor. Bu vesile ile hem dışarıdan gelen sığınmacılara halkımızın gösterdiği sabır hem de sabrın sonunda alacağı ilahi anlamda mükafat noktasında güzel bir etkinlik olacak. Bizler bu sabrı sonuna kadar içimizde hissederek yaşayacağız. Burada bildiri yayınlayan çok değerli hocalarımıza teşekkür ediyorum. Eyyübiye ilçesi gerçekten sabır timsali bir ilçedir."
Sempozyum Başkanı Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah Ekinci de kent halkının tarihte göstermiş olduğu fedakarlıkları ve sabır olaylarını anlattı.
Sempozyumun 58 öğretim üyesinin katılımıyla ve 5 oturumdan oluşacağını belirten Ekinci, sempozyum sonunda yayınlanacak bildirilerin bölge tarihine ışık tutacağını belirtti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şanlıurfada, Eyyübiye, Belediyesi, tarafından, organize, edilen, "Eyyüp, Peygamb
Yorumlar
Haber Yazılımı