Haber Detayı
26 Eylül 2019 - Perşembe 17:16 Bu haber 1962 kez okundu
 
Ağaçların Göbeklitepesi’ne medya ilgisi
Gazetemizin gündeme getirdiği “Cudi Vadisi Anıt Zeytin Ağacı” yerel ve ulusal basınının da ilgi odağı olmaya başladı.
Kültür Haberi
Ağaçların Göbeklitepesi’ne medya ilgisi

Yüksel Polat

Gazetemizin gündeme getirdiği “Cudi Vadisi Anıt Zeytin Ağacı” yerel ve ulusal basınının da ilgi odağı olmaya başladı.

Rivayetlere göre Nuh Tufanı sırasında Hz. Nuh’un gemisine binenler kara ararken ağzında zeytin dalı ile gelen kuşun getirdiği zeytin olduğuna inanılan , Gazetemiz GAPGündemi’nin yaklaşık 20 gün öncesinde dile getirdiği ve siz okuyucularımıza  “ Ağaçların Göbeklitepesi” olarak  aktarmaya devam ettiği  Eyyübiye İlçesi Zeytinli Köyü, Göbekli Ziyaret mezrasındaki “ Cudi Vadisi Anıt Zeytin Ağacı” ilgili makamların yanı sıra yerel ve ulusal medyanın da ilgisini çekmeye başladı.

Yaptığımız yayınlar neticesinde Ağaçların Göbeklitepesine giderek yayın yapan A Haber Şanlıurfa Muhabiri Mehmet Mahmutoğlu ve DHA Şanlıurfa Büro Şefi Ali Leylak’ın yaptığı haberler ulusal kanallarda yer alırken Ajansurfa’nın ardından NTVŞanlıurfa Temsilcisi Kadir Çelikcan, TRT Haber, TRT Kürdi muhabirleri, Kanalurfa TV Muhabiri Uğur Ekinci, Urfa Değişim Muhabiri Yaşar Kakız’da “ Cudi Vadisi Anıt Zeytin Ağacı”nı ziyaret edip Şanlıurfa’nın binlerce yıllık bu anıt eserini kamuoyuna tanıtmak için çekimlerde bulundu.  Çekimler sırasında Gazetmiz Yazı İşleri Müdürü ve aynı zamanda Yemyeşil Urfa Platformu Üyesi Veysel Polat ile röportaj yaparak ağaç ve ağacın ortaya çıkma hikayesini dinleyen gazeteciler  2007 Yılında tescil edilen “ Cudi Vadisi Anıt Zeytin Ağacı” nın bu güne kadar gelmesinin bir mucize olduğunu dile getirdiler.

Haberi izleyicilerine ve okuyucularına aktarmak için Ağaçların Göbeklitepesi olan “ Cudi Vadisi Anıt Zeytin Ağacı”nı ziyaret ederek haberleştiren Şanlıurfalı gazeteciler yaptıkları açıklamada “ Cudi Vadisi Anıt Zeytin Ağacı” nın bir an önce koruma altına alınmasını ve gerekli çevre düzenlemeleri yapılarak Şanlıurfa turizmine kazandırılması için adım atılmasını beklediklerini belirterek; Göbeklitepe’nin keşfi Şanlıurfa’da  turizm alanında önemli bir  çığır açtı. Hz. Nuh’un gemisine kuş tarafından getirilen zeytin ağacı olduğuna inanılan ve yaklaşık olarak 6.000 yıllık olduğu söylenilen bu anıt ağacı da Şanlıurfa turizmi için önemli bir çığır açacaktır .” diyerek konun canlı tutulması için haberler yapmaya devam edeceklerini dile getirdiler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ağaçların, Göbeklitepesi’ne, medya, ilgisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı