Haber Detayı
18 Eylül 2019 - Çarşamba 17:47 Bu haber 1654 kez okundu
 
Ağaçların Göbeklitepesi yardım bekliyor!
Şanlıurfa’da “Ağaçların Atası” olarak anılan ve “YemyeşilUrfa Ağaçlandırma Kampanyası” ile gündemde kendine yer bulan “Cudi Zeytini Anıt Ağacı” çevresi “Sahiplenilmeyi” bekliyor. Yakın zamanda birinci derece sit alanı olan kamu arazisi bölgede açılan kum ocağını, kendi girişimleriyle kapattıran köy halkı; 6000 yaşında olduğu düşünülen “Cudi Zeytini Anıt Ağacı” ve antik kalıntıların yer aldığı Cudi Vadisi’nin koruma altına alınmasını bekliyor
Güncel Haberi
Ağaçların Göbeklitepesi yardım bekliyor!

ŞENOCAK: ‘CUDİ ZEYTİNİ ANIT AĞACI’ ANALİZ EDİLİRSE 
DÜNYANIN MEYVE VEREN EN ESKİ AĞACI OLABİLİR


Bölgeye, Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat ile ziyaret gerçekleştiren Zeytin Platformu Başkanı İhsan Şenocak; 2006 yılında Dr. Faruk Öncel’in başvurusu üzerine, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından Aralık 2007 tarihinde “Cudi Zeytini Anıt Ağacı” olarak tescil edilen tarihi değerin acilen koruma altına alınması gerektiğini belirtti. Tarihi ağacın şimdiye kadar bilinçli köylüler tarafından muhafaza edildiğini aktaran Şehir Planlamacısı Şenocak, “Zeytin Platformu altında edindiğimiz tecrübeler ve yaptığımız çalışmalar minvalinde bu tarihi anıt ağacın bilinen en eski zeytin ağacı olabileceğini düşünüyoruz. Bazı akademisyen arkadaşlarımız bu tarihi mirasın 6000 yaşında olabileceğini belirtiyor. Eğer yapılacak testlerle bu kanıtlanırsa Urfa, Göbeklitepe’de olduğu gibi bir kez daha dünya gündemine oturur. Çok ciddi bir geri dönüş sağlar. Sadece Türkiye’den değil, dünyanın dört bir yanından insanlar bu ağacı görmek için Urfa’yı ziyaret eder” diyerek tarihi ağacın önemi ve potansiyelini dile getirdi.

 


POLAT: KORUNMA ALTINA ALINMAZSA 
1 YIL İÇİNDE BU TARİHİ DEĞER KAYBOLACAK


Yaş tespitinin yapılmasıyla birlikte “Dünyanın meyve veren en yaşlı ağacı” unvanını elde edecek olan Cudi Zeytini Anıt Ağacının, Urfa’nın en önemli sembollerinden birine dönüştürülebileceğine dikkat çeken Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat, “Bugün Zeytin Platformu Başkanı İhsan Şenocak hocamız ve yine zeytin üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan GAPTAEM Araştırma Görevlisi Ziraat Yüksek Mühendisi Emin Sanlı kardeşimizle anıt ağacımızı ziyaret ettik. Kıymetli hocamız Dr. Faruk Öncel’in başvurusu üzerine Aralık 2007 tarihinde “Cudi Zeytini Anıt Ağacı” olarak tescil edilen bu ağaç, çeşitli dönemlerde Mehmet Oymak, Cihat Kürkçüoğlu ve diğer önemli hocalarımızın girişimleriyle de gündeme geldi. Gazetemiz GAPGündemi’nde de 2007 yılından beri bu konunun takipçisi olduk, ancak gündemde hak ettiği ilgiyi göremedi. ‘YemyeşilUrfa’ Kampanyasının ortaya koyduğu bu özlem vesileyle ‘Cudi Zeytini Anıt Ağacı’ olarak tescil edilen bu kıymetli ağacın ve civarında bulunan Cudi Vadisi’nin koruma altına alınmasını bekliyoruz. Muhtarımızın ve köy halkının, memleketimizin ortak bir özlemine dönüşen bu hassasiyete yaklaşımları bizleri çok mutlu etti. Şimdiye kadar bireysel çabalarıyla bu tarihi değerlere sahip çıkmışlar, ancak 1 yıl daha bu alana el değmezse geç kalırız, kaybederiz. Konuyla ilgili gerekli bilgilendirmeyi sorumlu arkadaşlarımızla paylaştık. Şimdi sıra kurumlarımızda” diyerek resmî kurumlara çağrıda bulundu. 

 


MUHTAR İBRAHİM KAYA: BU HAYIRLI ÇALIŞMALARIN 
BAŞLAMASINI HEYECANLA BEKLİYORUZ


Ziyaret sırasında “Cudi Vadisi” ve “Cudi Zeytini Anıt Ağacı” ile ilgili bilgi veren Zeytinli Köyü Muhtarı İbrahim Kaya; köy halkı olarak anıt ağacın koruma altına alınmasını beklediklerini ifade etti. “Yemyeşil Urfa” kampanyasını büyük bir şevkle sahipleneceklerini aktaran Kaya, “Kurumlarımızın desteğiyle başlatılan bu güzel kampanyayı, bölgede bulunan 6 köyün tamamı sahiplenilecektir. Yeter ki ağaç gelsin. Binlerce dönüm kamu arazisinin yanında insanlar kendi tapulu arazilerini de ağaçlandıracaktır. Kampanyaya destek olmak için gönüllü olarak çalışacaklardır. Yeter ki ciddi bir adım gelsin. Biz köy halkı olarak burada bulunan tarihi değerlere elimizden geldiğince sahip çıkmaya, korumaya çalışıyoruz. Ancak kurumlarımızın yapacağı daha kapsamlı çalışmaya ihtiyacımız var. Yakın zamanda birinci sınıf sit alanı olan bölgede kum ocağı kurulmuştu. Biz köy halkı olarak ilgili kurumlara yaptığımız şikayetlerle orayı kapattırdık. Bunun yanında köy dışından gelerek Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescil edilen anıt ağacımızın bulunduğu tepeye dozer sokarak ev yapmaya çalıştılar. Köy halkı olarak bunu da engelledik” diyerek beklentilerini dile getirdi.

 


TAHMİN EDİLDİĞİ KADAR ESKİYSE, NUH TUFANI’NIN 
BİTTİĞİNİ MÜJDELEYEN ZEYTİN AĞACI OLABİLİR


Semavi dinlerin yanı sıra Bâbilliler’e ait Gılgamış destanında “Tûfan hikâyesi” olarak da anlatılan “Nuh Tufanı” zeytin ağacıyla ilişkilendirilir. Tarihi kaynaklardan rivayet edildiğine göre büyük tufanın başlayıp, dağların zirvelerinin tekrar görünmesine kadar geçen süre 10 aydır. Bu sürenin sonunda Hz. Nuh suların çekildiği bir yer bulmak ümidiyle gemiden belirli aralıklarla güvercin gönderir. Gemiye geri dönen kuşların ayaklarının çamur olup olmadığına bakar, ancak kuşlar karaya ulaşamamıştır. Bir gün gönderdiği güvercinlerden biri ağzında yeni koparılmış zeytin yaprağıyla geri gelir. Hz. Nuh bir müddet bekledikten sonra güvercini tekrar gönderir ve güvercin geri dönmez. Böylelikle suların çekilmeye başladığını öğrenen Hz. Nuh Peygamber gemisini karaya oturtur. Nuh Tufanı’nda ağzında zeytin ağacıyla gelen güvercin, tufanının bittiğini müjdelerken, umut ve barışın simgesi olur. 


Bilinen en eski yerleşim bölgesi olduğu “Göbeklitepe” ile tescillenen Şanlıurfa’nın, ağaçların Atası olarak anılan “Cudi Zeytini Anıt Ağacı” ile Hz. Nuh’un gemisini yanaştırdığı liman olduğu düşünülüyor. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescil edilen ağacın çevresinin, SİT alanı ilan edilen eski bir yerleşim yeri oluşu da bu görüşü destekliyor.

HABER: SEYFULLAH POLAT

Kaynak: (GAP) - Haber Merkezi Editör: HB
Etiketler: Ağaçların, Göbeklitepesi, yardım, bekliyor!,
Haberin Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı