Haber Detayı
26 Eylül 2019 - Perşembe 09:30 Bu haber 1547 kez okundu
 
Aynı hastaya aynı seansta 2 farklı ameliyat yapıldı
Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim Araştırma Hastanesi'nde aynı hastaya aynı seansta açık kalp ameliyatı ile birlikte bacakta da parçalı kırık ameliyatı yapıldı.
Sağlık Haberi
Aynı hastaya aynı seansta  2 farklı ameliyat yapıldı

İLKHA/ Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Türkiye'de bir ilki gerçekleştirilerek aynı hastaya aynı seansta iki farklı ameliyat yapıldı.
Ameliyat, Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim Araştırma Hastanesi doktorlarından Kalp ve Damar Cerrahisi Op. Dr. Ziya Bağış ve Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Utku Uyan tarafından yapıldı.
Doktorlar tarafından ameliyat sonrası yapılan açıklamada; "Travma sonrası hastanede yatış sürecinde kalp krizi geçirilmesi oldukça nadir bir durumdur. Bununla beraber, bu tür hastalardan açık kalp cerrahisi geçirecek düzeyde damar hastalığı tespit edilenler çok daha azdır ve bu durumda nasıl bir yöntem seçileceğine dair tıp dünyasında henüz net bir karar yoktur. Hastamızın, travma sonrası, bacağında ayak bileğini oluşturan her iki kemiğinde parçalı kırık oluşmuş ve iki seanslı ortopedik cerrahisi planlanmıştır. İlk müdahalesi kemiğin içerden ve dışarıdan implantlar ile tespiti belinden uygulanan anestezi ile yapılmıştır." denildi.
Açıklamanın devamında, ameliyat hazırlığı sürecinde hastanın kalp krizi geçirdiği belirtilerek, "Hastanın yapılan anjiyografisinde bir damarının tam tıkalı, üç damarının ise tama yakın dar olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle açık kalp cerrahisi yöntemi ile by-pass yapılması kararı alınan hastaya hangi ameliyatın öncelikle yapılacağı konusu gündemimize geldi. Sancılı bir ön araştırma süreci de başlamış oldu. Ameliyatlardan herhangi birinin ertelenmesi durumunda ciddi sağlık sorunları yaşanması durumu vardı. Kalp Damar Cerrahisi ve Ortopedi doktorları olarak yaptığımız araştırmada, aynı seansta ameliyatı yapmanın en ideal çözüm olacağına karar verdik. Araştırmamız sonucunda, dünya literatüründe sadece 3 hastaya bu şekilde yaklaşıldığı ve ülkemizde ise bildirilen vaka olmadığını gördük." ifadeleri kullanıldı.
Açıklamanın sonunda ameliyatın başarılı geçtiği belirtilerek, "Gerekli ameliyat hazırlıklarından sonra genel anestezi altında sağ bacağındaki parçalı kırık, kemiğin içerisine kırık bölgesi açılmadan yerleştirilen implant ile kalıcı tespiti ve kalbinin dört damarına by-pass ameliyatları aynı seansta başarı ile yapıldı. Ameliyat sonrası ertesi gün ayağa kalkan, 2 günlük yoğun bakım sürecini sorunsuz olarak atlatan hastamız, şu anda serviste günlük yürüyüşlerini küçük desteklerle yapmaktadır. Önümüzdeki birkaç gün içinde kendisini sağlıkla eve taburcu etmeyi planlıyoruz. Hastanemiz olarak her yeni gün başarılı işler yapmaya devam ediyoruz. Bu ve benzeri kompleks ve birden fazla cerrahi grubun işbirliği ve koordinasyonu ile yapılan ameliyatları daha önce de yaptığımız gibi bundan sonra da hastalarımızın sağlığı için tüm çalışanlar olarak var gücümüzle hizmete devam edeceğiz." denildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aynı, hastaya, aynı, seansta, , 2, farklı, ameliyat, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı