Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 13:54 Bu haber 4598 kez okundu
 
Fatih Işık, Göç İdaresinin faaliyetlerini anlattı
Şanlıurfa İl Göç İdaresi Müdürü Fatih Işık Şanlıurfa’da görev yapan basın mensupları ile bir araya gelerek çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Güncel Haberi
Fatih Işık, Göç İdaresinin faaliyetlerini anlattı

Seyfullah Polat

Şanlıurfa İl Göç İdaresi Müdürü Fatih Işık Şanlıurfa’da görev yapan basın mensupları ile bir araya gelerek çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Nüfusuna oranla en çok Suriyeli sığınmacı ağırlayan Şanlıurfa’da sığınmacılara yönelik en çok görev yükünün düştüğü kurumlardan bir tanesi olan Şanlıurfa Göç İdaresi Müdürlüğüne geçtiğimiz aylarda atanan Fatih Işık Şanlıurfa’da görev yapan basın mensupları ile bir araya gelerek Şanlıurfa Göç İdaresi Müdürlüğünün çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulundu.

Doğru bilinen yanlışlar var.

Göç İdaresi ve buna bağlı olarak İl Göç İdaresi Müdürlüklerinin görev alanları, mülteci, sığınmacı, geçici koruma altındaki mülteci gibi bir çok terim ile ilgili teknik bilgiler veren Fatih Işık kamuoyunda mülteci ve sığınmacılar hakkında  doğru bilinen yanlışların olduğunu dile getirdi. Şanlıurfa’da 430 bin Suriyeli ve bunu yanı sıra 4 bin civarında Iraklı ve Afganistanlı sığınmacı bulunduğunu, kurum olarak bu sığınmacı ve geçici mülteci kapsamındaki kişilere yönelik hizmetlerden bulunduklarını belirten Fatih Işık, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesinde özellikle yerel medyanın önemine değinerek her türlü bilgi için kapılarının gazetecilere açık olduğunu belirtti.

Vatandaşlık başvuruları hassas bir şekilde inceleniyor

Göreve geldiklerinden bu tarafa kurumun iş ve işlevlerinin hızlandırılması için yaptıkları çalışmalara değinen İl Göç İdaresi Müdürü Fatih Işık, Şanlıurfa’da ki Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmeleri için bir şey söylemenin henüz erken olduğunu belirterek; Devletimizin güvenli bölge çalışmaları neticesinde Suriyeli sığınmacıların ülkesine dönmesinin hızlanacağını düşünüyoruz.” Dedi. Suriyeli sığınmacıların Türk vatandaşlığı başvuruları sorusunu da cevaplandıran Fatih Işık Şanlıurfa’da resmi kayıtlara göre 430 bin Suriyeli sığınmacının bulunduğunu ve vatandaşlık başvurusunda bulunan 3 bin Suriyeliye Türk vatandaşlığı verildiğini belirterek; Hali hazırda 12 bin civarında vatandaşlık başvurusu var. Bu konuda başvurular çok hassas bir şekilde inceleniyor” dedi.

Yaklaşık 1,5 saat süren tanışma ve bilgilendirme toplantısında yapmayı planladıkları çalışmaları da anlatan Fatih Işık katılımlarından dolayı basın mensuplarına teşekkür etti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Fatih, Işık,, Göç, İdaresinin, faaliyetlerini, anlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı