Haber Detayı
24 Ocak 2020 - Cuma 13:08 Bu haber 2097 kez okundu
 
İ. Halil Peltek; yapacak çok işimiz var
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası ( ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İ. Halil Peltek, Şanlıurfa’da faaliyet gösteren gazeteciler ile, “ 2019 Yılı Değerlendirme ve 2020 Yılı Plan ve Projeleri” konulu basın toplantısında bir araya geldi.
Ekonomi Haberi
İ. Halil Peltek; yapacak çok işimiz var

Hacer Aşit

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası ( ŞUTSO)  Yönetim Kurulu Başkanı İ. Halil Peltek, Şanlıurfa’da  faaliyet gösteren gazeteciler ile, “ 2019 Yılı Değerlendirme ve 2020 Yılı Plan ve Projeleri” konulu basın toplantısında bir araya geldi.

Bur otelde  gerçekleşen toplantıda, konuşan ŞUTSO Başkanı İ. Halil Pelte katılımlarından dolayı gazetecilere teşekkür ederek ;” Ülkemiz ekonomik anlamda oldukça zorlu geçen bir yılı geride bıraktı. Ancak özellikle özel sektör, karşı karşıya kaldığı pek çok sıkıntıya rağmen üretimini, ihracatını arttırmaya devam etti. Reel sektörümüz yakaladığı dinamizmle bu dönemde de ülke ekonomisini büyütmeyi sürdürdü. Bizler göreve geldiğimiz günden bu güne özel sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda hizmet üreten, destek veren kurum olarak hizmet kalitemizi arttırmanın çabasında olduk. Üyelerimize en kaliteli şekilde hizmet vermeyi amaçlayarak akreditasyon sistemini başarıyla hayata geçirdik.

İlimizin iş dünyasına yönelik çözümler üretirken, ülkemizin beşeri sermayesinin kalkınmasına da katkılar sağlıyoruz. Amacımız, tüm üyelerimizin dünya standartlarında rekabet imkânına kavuşmasıdır. Özel sektörümüzün çatı kuruluşu ve asli temsil mekanizması olan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin öncülüğü doğrultusunda çalışarak daha güçlü bir Şanlıurfa olma hedefleri doğrultusunda ilerlemeye devam edeceğiz.

Bu sorumluluk bilinciyle gerçekleştirdiğimiz, çalışmaları içeren 2019 Yılı ŞUTSO faaliyet Bültenimizi de siz değerli basın emekçilerinin bilgilerinize sunuyoruz. Özverili çalışmalarıyla faaliyetlerimizin gerçekleşmesini sağlayan Yönetim Kurulu ve Meclis Üyesi arkadaşlarıma ve değerli personelimize yürekten teşekkür ediyorum” dedi

Şanlıurfa önemli potansiyellere sahip

ŞUTSO Başkanı İ. Halil Peltek konuşmasına devamla; “Şanlıurfa, tarım ve hayvancılık üretimi konusunda köklü bir bilgi birikimi ve tecrübeye sahiptir. İlimiz, üretim potansiyeli ile Türkiye’nin en önemli tarım kentlerinden biridir. Bu durum, tarıma dayalı sanayi üretimini geliştirmekte ve ekonomik lokomotif sektör olmasını getirmektedir. Dolayısıyla tarımsal ve hayvansal üretimin arttırılması gereklidir. Bu konunun temel noktası, tarım geçmişi güçlü bir üretici olarak, deneyim ve bilgiden güç alarak ilerlemeli, değişen şartlara da ayak uydurma olmalıdır.

Bizler, yeni yatırımcılar çekmek noktasında elbette ki çalışmalarımıza devam ediyoruz, ancak,  küçük, orta ölçekte yatırımcıların da desteklenmesine inanmaktayız. Yani küçük ve orta ölçekli işletmelerimizi büyük işletmelere dönüştürebilmek için daha fazla çaba göstermeliyiz.

Şanlıurfa, tarımsal üretimde olduğu gibi sanayi ve ticarette de bölgenin merkezi konumunda olmalıdır. Bu potansiyeli doğru kullanmak ve arttırmak üzere topyekûn bir çaba harcamak hepimizin asli görevidir” diyerek 2019 yılı içerisinde ŞUTSO olarak Şanlıurfa ekonomisi ve ŞUTSO üyelerine yönelik çalışmaları anlattı.

Yapacak çok işimiz var

ŞUTSO olarak 2020 yılı içerisinde yapmayı planladıkları çalışmaları da anlatan ŞUTSO Başkanı İ. Halil Peltek; Şanlıurfa ilinde dış ticaretin gelişmesine katkı sağlayacak şekilde Türkiye-Suriye Ticaret Merkezini yapacağız.

Bölgesel Kalkınma İşbirliği ve Yatırım İmkânları” konulu Forum ve Fuar düzenleyeceğiz.

Başta ilimiz olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yetişen ve üretilen yöresel ürünler ile ihracata yönelik ürünlerin test ve analizlerinin yapılarak kalitelerinin denetlenmesi ve iyileştirilmesi amacıyla Şanlıurfa Gıda Test Analiz Laboratuvarı’nı kuruyoruz.

Şanlıurfa imalat sanayiinde nitelikli ara eleman ihtiyacının karşılanması, ilde yaşayan işsiz ve vasıfsız gençlerin yetkinliklerinin artırılarak istihdama kazandırılması, teknoloji üretiminin ve katma değerli ürün geliştirmenin desteklenmesini amacıyla Şanlıurfa Teknoloji Geliştirme ve Eğitim Merkezi (ŞUTGEM) ve ŞUTGEM projesinin devamını sürdürebilmek adına, Şanlıurfa Eğitimi Geliştirme Vakfı’nı (ŞEGEV) kuruyoruz. İnşallah hep beraber ortak akıl çerçevesinde, çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Elbette ki daha yapacak çok işimiz var. Bu anlamda ortak akıl ile ilimizin kalkınmasına destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Yaklaşık bir saat süren bilgilendirme ve sunumun ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandıran ŞUTSO Başkanı İ. Halil Peltek Şanlıurfa ekonomisinin sahip olduğu potansiyel ile büyük bir gelecek vaat ettiğinin altını çizdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İ., Halil, Peltek;, yapacak, çok, işimiz, var,
Yorumlar
Haber Yazılımı