Haber Detayı
05 Aralık 2020 - Cumartesi 15:32 Bu haber 2365 kez okundu
 
Karadağ: Yapılandırmada başvuru süresi kaçırılmamalı
7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında, ilgili kurumlarla yapılan e-Toplantı da konuşan Mali Müşavirler Odası Başkanı Mustafa Karadağ, işletmelerin başvuru sürecini kaçırmaması ve yapılandırılan ödemelerin süresinde yapılmasıyla ilgili uyarılarda bulundu
Ekonomi Haberi
Karadağ: Yapılandırmada başvuru süresi kaçırılmamalı

Şanlıurfa Mali Müşavirler Odası, Şanlıurfa Vergi Dairesi Başkanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü, 7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu ile ilgili e-Toplantı gerçekleştirdiler. Toplantıya Vergi Dairesi Başkanı Seyit TEKİN, SGK İl Müdürü İsmail ÜNLÜ, Mali Müşavirler Odası Başkanı Mustafa KARADAĞ, Vergi Dairesi Grup Müdürü Umud Ekim, SGK Uzmanı Yusuf Ensari ve Mali Müşavirler Katıldı. 


 7256 sayılı yapılandırma kanununu hakkında bilgilendirmelerin yapıldığı toplantıyla ilgili bilgi veren Mali Müşavirler Odası Başkanı Mustafa Karadağ; "Gerek pandemi döneminde gerek ise önceki dönemlerde vergi, sgk ve çeşitli kamu alacaklarını zamanında ödeyemeyen işletmeler çeşitli sıkıntılarla karşılaşmaktaydılar. Hesaplarına , gayrimenkul ve araçlarına hacizler konulmuştu. Bu durumdaki işletmeler borçlarının olmadıklarına dair evrak alamadıklarından dolayı ihalelere katılamıyor, araç ve gayrimenkullerini satamıyorlardı. 7256 sayılı yapılandırma yasası ile borç yapılandırması yaparak faaliyetlerine devam edebilecek, istihdama ve üretime katkı sunabileceklerdir. 256 sayılı kanun; 31 Ağustos 2020 tarihi baz alınarak vergi, SGK ve diğer amme alacakları ile idari para cezalarına Kanunda belirtilen şartlarda yapılandırma hakkı tanınmıştır. Yasa hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların 31 Adalık 2020 tarihine kadar ilgili idareye başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Yapılandırmaya Konu alacakların ait olduğu idareler; Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Belediyeler, Sosyal Güvenlik Kurumu, İl özel İdareleri, Türmob ve bağlı Odalar, Barolar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve bağlı Odaları, Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu ve Bağlı Odaları, Kosgeb, Vakıflar Genel Müdürlğü, Kalkınma Ajansları, TSE, Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü alacakları yapılandırma kapsamına alınmıştır" diyerek işletlemelerin başvuru süreleri kaçırmamalarını ve ödemeleri süresinde yapmaları gerektiğini söyledi.

Kaynak: (GAP) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Karadağ:, Yapılandırmada, başvuru, süresi, kaçırılmamalı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı