Haber Detayı
01 Ekim 2020 - Perşembe 13:39 Bu haber 2699 kez okundu
 
Melik; Maliyetler arttı, çiftçi pamuğu terk ediyor
Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Oda Başkanı Abdullah Melik artan maliyetler ve düşük desteklemeden dolayı çiftçilerin pamuk ekmekten giderek vazgeçtiğini açıkladı.
Tarım Haberi
Melik; Maliyetler arttı,  çiftçi pamuğu terk ediyor

Haber Merkezi

Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Oda Başkanı Abdullah Melik artan maliyetler ve düşük desteklemeden dolayı çiftçilerin pamuk ekmekten giderek vazgeçtiğini açıkladı.

Türkiye’nin ürettiği toplam pamuğun yaklaşık 45’ni üreten Şanlıurfa’da artan maliyetler dolayısı ile çiftçi pamuk üretiminden giderek vaz geçerken duruma ilişkin TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik yaptığı açıklamada duruma tepki gösterdi.

Ekim alanları 60 daraldı

Abdullah Melik yaptığı açıklamada; “Türkiye’de bu yıl Pamuk ekim alanlarının geçen yıl yaşanan olumsuzlukların etkisiyle ve üretim maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle 350 bin hektara kadar düşmüştür, Türkiye’nin yaklaşık 50 pamuk üretimini yapan Şanlıurfa’da ise üretim maliyetlerinin yüksek olması, desteklemelerin düşük olması nedeniyle 2019 yılında 2.850.000 dönüm ekilen pamuk alanından 2020 yılında 60 ekim alanı daralaraktan yaklaşık olarak 1.200.000 dönüm pamuk alanı ekilmiştir” dedi

Dışarıdan pamuk ithal ediyoruz

Abdullah Melik açıklamasına devamla; “ Stratejik bir ürün olan Pamuk, işlenmesi açısından çırçır sanayisinin, lifi ile tekstil sanayisinin, çekirdeği ile yağ ve yem sanayisinin, linteri ile de kâğıt sanayisinin hammaddesi durumundadır. Petrole alternatif olarak pamuğun çekirdeğinden elde edilen yağ, giderek artan miktarda biodizel üretiminde de hammadde olarak kullanılmaktadır. Birçok sektörün hammaddesi konumundaki pamuğun üretimini mutlaka arttırmamız gerekmektedir. TÜİK verilerine göre 2019-2020 sezonunda pamukta üretimin tüketimi karşılama oranı 61’dir. Yani yaklaşık 40 dışa bağımlı durumundayız pamuk ithalatına yaklaşık 1,5 ile 2 milyar dolar arasında para ödeyerek başka ülkelerin çiftçilerini desteklemiş oluyoruz.

   Türkiye’de son 3 yılda dolar 54 artış göstermiş ve mazot, gübre, tohum, zirai ilaç fiyatları ise en az 3 katı kadar artmış ama pamuk fiyatları hep yerinde saymıştır. Çiftçi pamuk ekiminden hızla uzaklaşmaktadır” diyerek  kilogramda 80 kuruş olan desteklemenin en az 1,5 TL olmasın gerektiğini belirti

Şanlıurfa’da üretilen pamuğun maliyetine de dikkat çeken Abdullah Melik; “  “Ülkemiz pamuk üretiminde yüksek girdi maliyeti, üreticinin rekabet gücünü olumsuz yönde etkilemektedir. Şanlıurfa’da pamuk sulamasında sulama maliyetleri çeşitli şekillerde farklılık gösterdiği için maliyetlerde farklı değişkenlikler oluşmaktadır. 2020 yılında Harran Ovasında cazibe sulamayla yapılan sulamada kütlü pamuk üretim maliyetinin 4,58 TL/kilogram Bozova-Suruç-Akçakale ilçelerinde pompaj sulamasıyla yapılan sulamada kütlü pamuk üretim maliyeti 5.10 TL/kilogram, Viranşehir-Siverek-Hilvan ilçelerinde derin kuyu elektrik enerjisiyle yapılan sulamada kütlü pamuğun üretim maliyeti 5.53 TL/kilogram olacağı tahmin edilmektedir. Beklenti, çiftçinin eline geçecek paranın 1 kilogram kütlü pamuktan en az 6.0 TL aşağı olmaması gerekmektedir. Fiyatın düşük olması durumunda üretici, önceki yıllarda olduğu gibi pamuk üretiminden uzaklaşacaktır” diyerek pamuğun Türkiye için stratejik bir ürün olduğunun altını çizdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Melik;, Maliyetler, arttı,, , çiftçi, pamuğu, terk, ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı