Haber Detayı
11 Ekim 2019 - Cuma 09:30 Bu haber 1974 kez okundu
 
Ordumuz ilerliyor
Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgede barış ve huzuru hâkim kılmak amacıyla başlatılan "Barış Pınarı Harekâtı" kapsamında; Türk Silahlı Kuvvetleri Birlikleri ve Milli Ordu Mensuplarının ilerleyişi sürüyor
Barış Pınarı Haberi
Ordumuz ilerliyor

PKK-YPG'YE AİT TERÖR MEVZİLERİ ELE GEÇİRİLİYOR
Savaş uçakları ve obüs atışlarıyla ateş altına alınarak etkisiz hale getirilen PKK-YPG'ye ait terör mevzileri; akabinde gerçekleştirilen kapsamlı kara harekatıyla birlikte bir bir düşmeye başladı. Terör örgütünün hendek ve tüneller eşelediği Ayn El Arab, Tel Abyad, Kamışlı, Malikiye bölgeleri yoğun bir şekilde bombalanırken; harekatın ilk gününde 150'nin üzerinde terörist etkisiz hale getirildi
 

 TEL ABYAD VE RESULAYN KIRSALI TERÖRDEN TEMİZLENDİ
Uçakların  koruması eşliğinde sınırın dört bir yanından içeri giren zırhlı birliklerimiz, büyük ilerleme kaydediyor. ABD'nin vermiş olduğu 30 bin TIR'lık cephaneyle donatılan PKK-YPG teröristleri, verdikleri ağır kayıplarla birlikte sivil halkın arkasına sığınıyor. Bu nedenle operasyonlarını büyük bir hassasiyetle sürdüren ordumuz, terör örgütünün işgalindeki Tel Abyad ve Resulayn İlçe merkezlerine ilerleyişini sürdürüyor 

Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı, havadan ve karadan sürdürülüyor.
Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı ikinci gününde devam ediyor.
Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla yürütülen Barış Pınarı Harekatı kapsamında, Tel Abyad'daki terör hedefleri obüs atışlarıyla vuruluyor.
Barış Pınarı Harekatı kapsamında Akçakale'nin karşısındaki Tel Abyad'daki terör örgütü YPG/PKK hedeflerine obüs atışları yapılıyor.
Zaman zaman yoğunlaşan atışlar sonrası bölgeden dumanların yükseldiği gözleniyor.

Rasulayn'daki terör hedefleri vuruluyor
Harekat kapsamında Ceylanpınar ilçesinin karşısında bulunan Rasulayn ve çevresinde bulunan terör mevzileri ateş altına alındı.
Rasulayn'daki terör hedefleri aralıklarla obüs atışlarıyla vurulurken, bölgeden dumanların yükseldiği gözlendi.

180'den fazla hedef vuruldu, belirlenen hedefler ele geçirildi
Harekat kapsamında kara ateş destek vasıtalarıyla yapılan atışların ardından belirlenen hedefler 20'den fazla muharip uçakla ateş altına alındı. Hava harekatının ardından bir kez daha topçular görev aldı. Hedefler top ve ÇNRA atışlarıyla vuruldu. Harekat kapsamında 180'den fazla hedef başarıyla imha edildi.

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığının Twitter hesabından Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin açıklamada bulunuldu. 
Harekatın planlandığı şekilde başarıyla devam ettiği belirtilen açıklamada, "Barış Pınarı Harekatı, gece boyunca havadan ve karadan başarıyla sürdürüldü. Belirlenen hedefler ele geçirildi." ifadesi kullanıldı.

Suriye Milli Ordusu da Fırat'ın doğusuna girdi
Harekat çerçevesinde, Şanlıurfa'dan yola çıkan ve Suriye Milli Ordusu(SMO) mensuplarını taşıyan 20 zırhlı araç, güvenlik önlemleri altında Akçakale'ye ulaştı. 
Araçlar, daha sonra ilçedeki askeri birliğe giriş yaptı. 
Ardından muhalif savaşçılardan oluşan Suriye Milli Ordusu unsurları Fırat Nehri'nin doğusunda YPG/PKK'lı teröristlerin işgalindeki bölgelere girdi.

7 köy terörden arındırıldı
TSK ve Suriye Milli Ordusu (SMO) ile Suriye'nin kuzeyinde YPG/PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı başlatılan Barış Pınarı Harekatı kapsamında, Tel Abyad'daki El Yabse ve Tel Fander, terörden arındırılan ilk iki köy oldu. 
Harekat kapsamında Tel Abyad'daki Müşeyrfe ve Dedat ile Rasulayn'daki Kişto köyü de terörden arındırıldı.
Ardından Tel Abyad'ın doğusundaki Bir Aşık ve Hamidiye köyleri teröristlerden temizlendi.
SMO güçleri, teröristlerden arındırılan köylerde arama tarama çalışmalarına başladı.
Aramalarda, YPG/PKK'lı teröristlerin köyden kaçtıktan sonra geride bıraktığı hafif ve ağır makineli tüfekler ile mühimmat ele geçirildi.
Suriye Milli Ordusu mensupları, köylerde güvenlik tedbirlerini ve tarama çalışmalarını sürdürüyor.

Komandolar Fırat'ın doğusunda ilerliyor
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'na katılan komandoların Fırat'ın doğusunda ilerlemeye devam ettiğini bildirdi.
Milli Savunma Bakanlığı, "Barış Pınarı Harekatı'na katılan kahraman komandolarımız, Fırat'ın doğusunda ilerlemeye devam ediyor." açıklamasında bulundu.
MSB'nin Twitter hesabından Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin açıklamada bulunuldu. 
Açıklamada, "Barış Pınarı Harekatı'na katılan kahraman komandolarımız, Fırat'ın doğusunda ilerlemeye devam ediyor." ifadesi kullanıldı.
Söz konusu paylaşımda, komandoların arazide ateş açarak ilerlediğine ilişkin gece görüş kamerası ile kaydedilmiş bir görüntü de yer aldı.

Karargah'ta sabahın ilk saatlerine kadar yoğun mesai
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Fırat'ın doğusundaki teröristlere ait hedeflere yönelik hava harekatları ve kara ateş destek vasıtalarıyla dün başlayan harekatta saat 22.00 itibarıyla kara harekatı safhasına geçildi. Silahlı Kuvvetler Komuta ve Harekat Merkezi’nden harekatı sevk ve idare eden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK Komuta Kademesi'nin uzun mesaisi gece boyunca devam etti.
Bölgeden gelen anlık görüntüler üzerinden harekatı anbean takip eden Akar, beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile talimatlar verdi.
Bakan Akar ve Komutanların Karargah'taki mesaisi sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti. 
Sınırda askeri hareketlilik sürüyor
Harekat kapsamında Akçakale'de bulunan zırhlı askeri araçlar, sınır hattında sürekli hareket halinde bulunuyor.
Bu arada, zırhlı araçlardan oluşan bir konvoy da Suriye sınırında konuşlu bulunduğu yerden hareket ederek, farklı bir noktaya intikal etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ordumuz, ilerliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı