Haber Detayı
18 Kasım 2020 - Çarşamba 13:27 Bu haber 909 kez okundu
 
Sosyal Uyum Projesinde Urfa Pilot iller arasına girdi
Geçici koruma altındaki Suriyelilerin ve Türk ev sahibi toplulukların sosyal ve ekonomik uyumunu, istihdam edilebilirliklerini ve yeterliliklerini iyileştirerek mesleki eğitime teşvik etmek amacı ile oluşturulan SEUP Projesinde Şanlıurfa’da pilot iller arasında yer aldı.
Eğitim Haberi
Sosyal Uyum Projesinde Urfa Pilot iller arasına girdi

Seyfullah Polat

Geçici koruma altındaki Suriyelilerin ve Türk ev sahibi toplulukların sosyal ve ekonomik uyumunu, istihdam edilebilirliklerini ve yeterliliklerini iyileştirerek mesleki eğitime teşvik etmek amacı ile oluşturulan SEUP Projesinde Şanlıurfa’da pilot iller arasında yer aldı.

Türkiye’de bulunan geçici koruma altındaki Suriyelilerin meslek sahibi yapılarak ev sahibi Türk vatandaşları ile birlikte ortak olarak üretime kazandırılması amacı ile AB Destekli fonlar ile hayata geçirilen projelere bir yenisi eklendi.  Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi (SEUP) kapsamında İstanbul, Bursa, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mersin, Adana, Hatay olmak üzere 8 pilot ilde 55 mesleki ve teknik lisesinde  yaklaşık 1.150 atölyede Suriyeli ve Türk Vatandaşı öğrencilere yönelik verilecek teknik eğitimler kapsamında atölyeler fiziki ve teknik yenilemelere tabi tutuldu.

Projenin tanıtımına yönelik bir otelde düzenlen basın toplantısına Milli Eğitim Bakanlığı MTEGM Daire Başkanı Şennur Çetin, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdülkerim Yavuz, İş İnsanları ve Şanlıurfa’da faaliyet gösteren gazeteciler katıldı.

Proje hakkında bilgi veren MTEGM Daire Başkanı Şennur Çetin AB müktebasatı  kapsamındaki fonlardan hibe olarak karşılanan proje hakkında ; “Meslek liselerinin atölyelerinin güncel teknoloji ve iş piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda yenileyen Meslek ve Teknik Eğitim Yolu ile Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi, öğrencilere doğrudan destek sağlıyor ve sosyal uyum etkinlikleri düzenliyor.

Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi’nin genel amacı, Geçici koruma altındaki Suriyelilerin ve Türk ev sahibi toplulukların sosyal ve ekonomik uyumunu, istihdam edilebilirliklerini ve yeterliliklerini iyileştirerek mesleki eğitime teşvik etmektir.

Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı illerde genel durumun dengelenmesine katkıda bulunacak, yoksulluğun azalmasını ve sosyal hassasiyetin giderilmesini sağlayacak olan proje, işgücü piyasasında yüksek talep alan işlerde Geçici Koruma Altındaki Suriyeli (GKAS) ve Türk öğrencilere (14-17 yaş) yönelik kapsayıcı kaliteli mesleki ve teknik eğitime erişimi arttırmayı hedeflemektedir.

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi (SEUP) kapsamında İstanbul, Bursa, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mersin, Adana, Hatay olmak üzere 8 pilot ilde 55 mesleki ve teknik lisemizde yaklaşık 1.150 atölyemiz baştan sona yenileniyor” dedi.

22 Meslek Alanı 1.150 Atölye

Projenin üç ana faaliyet alanının bulunduğunu ve bunların ; Atölyelerin tadilatı ve donanımın yenilenmesi, Öğrencilerin eğitimlerine devamı sağlamak amacı ile destek paketlerinin sunulması ile Sosyal uyum ve iletişim faaliyetleri olduğunu belirten Şennur Çetin sözlerine devamla; Proje, bilişim, elektrik/elektronik, güzellik ve saç bakım hizmetleri, makine teknolojisi, metal teknolojisi, mobilya ve iç mekân tasarımı, motorlu araçlar teknolojisi, tekstil teknolojisi, tesisat teknolojisi ve iklimlendirme, moda tasarım teknolojileri, yiyecek içecek hizmetleri, çocuk gelişimi ve eğitimi, hasta ve yaşlı hizmetleri, endüstriyel otomasyon teknolojileri, inşaat teknolojisi, plastik teknolojisi, ayakkabı ve saraciye teknolojisi, gıda teknolojisi, radyo televizyon, tarım, yenilenebilir enerji, baskı teknolojisi, konaklama ve seyahat hizmetleri olmak üzere toplamda 22 meslek alanını kapsıyor.

Türkiye’deki Mülteciler için Maddi Yardım Programı (FRIT) Fonu kapsamında Alman Kalkınma Bankası (KfW) aracılığı ile destelenen Meslek ve Teknik Eğitim Yolu ile Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi ile 55 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde, 22 meslek alanındaki 1.150 atölyemiz bir yandan mekânsal olarak yenilenirken diğer yandan da en son teknoloji makine, ekipman ve eğitim kitleri ile donatılıyor” dedi.

50 Milyon Euro bütçeli proje; Suriyeli ve Türk öğrenciler destekleniyor

Şennur Çetin ; “50 Milyon Euro bütçeli proje kapsamında, bir yandan atölyelerimiz ve ekipmanları yenilenirken diğer yandan da Geçici Koruma altındaki Suriyeli (GKaS) ve ihtiyaç sahibi Türk öğrencilerimizin servis, öğlen yemeği, kıyafet, çanta ve kırtasiye gibi ihtiyaçları karşılanıyor. Bu kapsamda proje süresince 10 bin öğrencimize destek sağlanıyor. 55 Pilot okulumuzdaki tüm Geçici Koruma altındaki Suriyeli öğrenciler ile bunun 40’ı kadar ihtiyaç sahibi Türk öğrenci bu desteklerden yararlanıyor. Tüm dünyada COVID-19 sürecinin yüz yüze eğitimi durdurmasını takiben birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de uzaktan eğitim süreci Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden başlamıştır. Bu süreçte ekonomik olarak dezavantajlı grupların internet ve bilgisayar gibi ekipmanlara sahip olmamaları nedeniyle eğitime erişimleri aksamıştır. Proje kapsamında pilot okullarımızda bulunan Geçici Koruma altındaki Suriyeli ve dezavantajlı ev sahibi topluluk öğrencilerinin Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden sağlanan uzaktan eğitme kesintisiz erişimini sağlamak için toplamda 4500 öğrenciye tablet bilgisayar internet paketleri ile birlikte teslim edilecektir” diyerek proje kapsamında 444 adet atölyenin tadilat ve donanımlarının tamamlandığını ve çalışmaların devam ettiğini dile getirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sosyal, Uyum, Projesinde, Urfa, Pilot, iller, arasına, girdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı