Haber Detayı
25 Eylül 2019 - Çarşamba 14:47 Bu haber 908 kez okundu
 
Urfa annelerinden Diyarbakır annelerine destek
Şanlıurfa’da faaliyet gösteren STK temsilcisi ve Urfalı anneler yaptıkları basın açıklaması ile Diyarbakır’da çocukları için oturma eylemi yapan annelere destek oldular.
Güncel Haberi
Urfa annelerinden Diyarbakır annelerine destek

Hacer Aşit

Şanlıurfa’da faaliyet gösteren STK temsilcisi ve Urfalı anneler yaptıkları basın açıklaması ile Diyarbakır’da çocukları için oturma eylemi yapan annelere destek oldular.

Çocukları terör örgütü PKK tarafından kandırılarak  veya zorla kaçırılan  bunun yanı  sıra yine polis, asker olarak görev yaparken terör örgütü PKK tarafından kaçırılan evlatlarının salıverilmesini isteyen ailelerin HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki eylemleri devam ederken tüm Türkiye’den de annelerin ve STK’ların ailelere olan desteği her geçen gün artarak devam ediyor.

Diyarbakır annelerine destek olmak için geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa İnsani Yardım Platformu üyesi 5-6 STK Başkanı Diyarbakır’a giderek annelere destek açıklamasında bulunurken bugünde tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak özellikle kadınlara yönelik faaliyette bulunan STK’lar ile birlikte Şanlıurfa’da faaliyet gösteren  61 STK temsilcisi ve Urfalı kadınlar Diyarbakır annelerine destek açıklamasında bulundu.

Balıklıgöl Platosunda öğlen namazı sonrası toplanan STK temsilcileri ve Urfalı anneler adına basın açıklamasında bulunan şehit polis memuru Hasan Hüseyin Çalışkan’ın eşi Aslı Çalışkan ; Bizler, bugün burada sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri olarak, annelerin Diyarbakır’da başlattığı onurlu direnişlerine destek olmak üzere 81 ilde eşzamanlı olarak toplanmış bulunmaktayız. Bu direnişin teröre en büyük darbeyi vuracak iradeyi ortaya koyduğuna yürekten inanıyoruz.

Tarih, Diyarbakır’daki anneleri ve teröre meydan okuyan direnişlerini saygı ile yazacaktır. Bulundukları şehirlerde, siyasi ve toplumsal yalnızlaştırılma dahil, her şeyi göze alıp evlatlarının dönmesini isteyen anneler, başka canlar yanmasın diye çıktıkları yolda inşallah zafere ulaşacaklardır.

Günlerdir yaşanan evlat nöbetlerinde, tarifi imkânsız acılara şahit oluyoruz. “Evladımın ölüsüne bile razıyım” diyen annelerin masum ve insani direnişinin yanında olmak, hepimizin boynunun borcudur. Bizler Edirne’den Kars’a, tek yürek olmuş kadınlar ve anneler olarak anne acısının etiketi olmaz diyor, yerel, ulusal ve uluslararası kamuoyunu Diyarbakır’daki annelerin yanlarında olmaya davet ediyoruz.

Ülkemizin geleceğine, refahına, birlik ve beraberliğine zarar vermeye çalışan terör örgütlerine ve siyasi uzantılarına karşı yıllardır topyekûn mücadele içerisindeyiz. Vatan uğruna verdiğimiz şehitlerin kanı, evlatlarımız için döktüğümüz gözyaşı hala kurumadı. Bu mücadelemize bir mihenk taşını da dağa kaçırılan evladını geri almak için teröre yeter diyen Hacire Annemiz ekledi.  Gördük ki yanan bir anne yüreği tüm acılara, gözyaşına ve gencecik fidanların ölümüne son verebilir.

Bu duruş ve cesaret, terör örgütünün ağına düşmüş her evlada ve annesine umut oldu. 3 Eylül’den bu yana tam 23 gündür Diyarbakır’da yeni annelerin katılımı ile büyüyen bu sessiz çığlık, dünya üzerindeki terörün tümüne “Dur!” diye haykıran güçlü bir sese dönüştü.

İnanıyoruz ki azimle seslerini yükselten kadınlar, terör örgütlerinin hain emelleri için Fırat’ın ve Dicle’nin kuzularının kurban edilmesine izin vermeyecektir.

Duyduğumuz “yeter artık” feryadına destek vermek, safları sıklaştırmak, bir ve beraber olduğumuzu göstermek, evlatlarımıza ve geleceğimize sahip çıkmak hepimizin vicdani borcudur.

Diyarbakır’da toplanan annelerin günlerdir ve hatta yıllardır süren mücadelesinde, kadınlar olarak tek yürek ve tek dua olduk. Biz de bugün Şanlıurfa’da ki kadın sivil toplum temsilcileri olarak, Diyarbakır’da evlat nöbeti tutan annelerin yanında bedenen olamasak da onların ‘ne pahasına olursa olsun!’ diyerek teröre karşı gösterdikleri kararlı duruşlarının yanındayız. Annelerin başlattığı bu hareket karşısında karanlık yapıların yıkılacağına gönülden inanıyoruz. Ailelerimizin bir an önce evlatlarına kavuşmalarını diliyor ve evlat nöbetindeki annelerle birlikte “TERÖRE SON!” diyoruz” dedi

Basın açıklamasından sonra Balıklıgöl Platosundaki grup sessizce dağıldı. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Urfa, annelerinden, Diyarbakır, annelerine, destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı