Haber Detayı
03 Ocak 2022 - Pazartesi 12:08 Bu haber 2082 kez okundu
 
Urfa Çalışma Grubu, Doç. Dr. Aydilek’i konuk etti
Urfa Çalışma Grubu, Harran Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. İbrahim Berkan Aydilek’i konuk etti.
Güncel Haberi
Urfa Çalışma Grubu, Doç. Dr. Aydilek’i konuk etti

Haber Merkezi

Urfa Çalışma Grubu, Harran Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. İbrahim Berkan Aydilek’i konuk etti.

Şanlıurfa’nın sorunlarını dile getirmek ve çözüm önerileri sunmak üzere kurulan Urfa Çalışma Grubu yürüttüğü faaliyetler kapsamında bu hafta sonu Harran Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. İbrahim Berkan Aydilek’i konuk etti.

Toplantıya ilişkin Urfa Çalışma Grubu sosyal metya hesabında yapılan açıklamada:  Urfa Çalışma Grubu’nun bu hafta ki konuğu, hemşerimiz olarak gurur duyduğumuz, Harran Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı ve aynı zamanda Stanford Üniversitesi tarafından temel ve ciddi uluslararası bilimsel ölçütler kullanılarak hazırlanan, dünyada ilk yüzde 2 lik dilime giren bilim insanı Doç.Dr. İbrahim Berkan Aydilek oldu denilerek;

Dünyanın en etkili bilim adamları listesinde yer alan, hocamız ile yapılan sohbette ilimiz ile ilgili yapılması gereken fikirler ve öneriler tartışıldı.

Şanlıurfa ilinin her alanda olduğu gibi bilim ve teknoloji alanında da etkin bir yere sahip olması açısından;

1. Sahip olduğumuz genç nüfusun gereği olarak, Urfa için toplumda gelişme sağlanabilmesi için biçilen rolümüzün tarım ve ayakkabı fabrikası işçiliği yerine Bilgisayar Yazılımcılığının olması gerekmektedir.

2. Ekonomik açıdan Urfa’nın yeni fıstığının Bilgisayar Yazılımcılığı olması tartışmaya açılmalıdır.

3. Sanayi Bakanlığı tarafından desteklenen “Ecole-42” Yazılım Okulları, İstanbul ve Kocaeli’nde açılan ve sayıları her geçen gün artmakta olan “Yazılım Anadolu Liseleri”nin Urfa’da da acilen açılması elzemdir.

4. İnternete erişimi olmayan gençlerimizin çalışmalarına olanak sağlaması açısından Resmi kurumlarımız tarafından ücretsiz wi-fi alanları oluşturulmalıdır. Bu konu geçmişten bu yana sosyal devlet ve hayır hizmetleri kapsamında yer alan han, hamam, çeşme, köprü gibi toplumsal kullanım alanı olarak algılanmalıdır.

Değerli hocamıza bizlere vermiş olduğu bilgilerden dolayı teşekkür ediyoruz ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Urfa, Çalışma, Grubu,, Doç., Dr., Aydilek’i, konuk, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı