Haber Detayı
31 Ocak 2020 - Cuma 15:53 Bu haber 6671 kez okundu
 
Urfalılar “Yüzyılın rezaletine” tepki gösterdi
ABD Başkanı Donald Trump ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ortaklaşa açıkladıkları ve Filistin’i yok sayan 'Yüzyılın Anlaşması' na Şanlıurfalılar “ Yüzyılın Rezaleti” diyerek tepki gösterdi
Güncel Haberi
Urfalılar “Yüzyılın rezaletine” tepki gösterdi

Hacer Aşit

 ABD Başkanı  Donald Trump ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ortaklaşa açıkladıkları  ve Filistin’i yok sayan 'Yüzyılın Anlaşması' na Şanlıurfalılar “ Yüzyılın Rezaleti” diyerek tepki gösterdi

Filistin’in geçmişini, Filistin Devletini ve Filistinlileri yok sayarak hazırlanan ve ABD Başkanı  Donald Trump ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından 28 Ocak 2020 tarihinde Beyaz Saray’da açıklanan anlaşmaya tüm Türkiye’de olduğu gibi Şanlıurfa’dan da tepki ve lanet yağdı. Cuma namazı sonrasında Türkiye’nin her tarafında vatandaşlar, ve STK’lar anlaşmaya tepki gösterirken Şanlıurfa’da da STK temsilcileri ve vatandaşlar Cuma namazı sonrasında Dergah Camii önünde düzenlenen AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan’ın da katıldığı protesto gösterisinde  anlaşmaya sert tepki gösterdi.

Yapılan gösteride ABD ve İsrail aleyhine atılan sloganlar eşliğinde STK’lar adına basın bildirisi okuyan Memur- Sen İl Temsilcisi İbrahim Coşkun ; Donald Trump, "Kudüs bölünmeden İsrail’in başkenti olacak" dedi. ABD Başkanı Donald Trump, Terörist İsrail’in güvenliğini merkeze alan, Filistinlileri ebediyen yurtlarından sürmeyi hedefleyen “Yüzyılın Anlaşması” adını verdiği planını açıkladı.

Herkesçe malum olan ve emperyalizmin genel karakteri olan hukuku hiçe sayma alışkanlığı bu açıklamayla bir kere daha deklare edilmiştir.

Özellikle Kudüs’ün statüsü konusunda tamamen sapkın bir inançtan hareketle oluşturulan iddianın ve teröre dayanan eylemin meşrulaştırılması, daha açık ifadeyle ilk gününden itibaren gerçekleştirdiği terör eylemleriyle ayakta kalmaya çalışan Siyonist İsrail’in yine kör bir inançla ABD tarafından desteklenmesi, terörün meşrulaştırılması ve yaygınlaştırılması noktasında kirli bir işbirliğidir” diyerek anlaşmanın makyajlı bir savaş ve Filistin’in küçültülmesi planı olduğunu belirtti.

İslam Dünyasının ve Müslümanların böyle bir anlaşmayı asla onaylamayacağın belirten İbrahim Coşkun; Bu anlaşmayı önemseyen, irdeleyen, konuşmaya ve uzlaşmaya değer gören herkesi Filistin’in düşmanı, Kudüs’ün satıcısı, Filistinlilerin soykırımcısı olarak tanımlarız.

Hiç kimse, Filistin’e el koymaya, İsrail’e yol vermeye, ABD’ye refakat etmeye yeltenmesin. Bu coğrafya, insani değerleri herkese sunma noktasında cömert, insanlıktan nasipsiz her özneye, her devlete ve her zihniyete haddini bildirecek kadar mert insanların ve inanmışların coğrafyasıdır.

Irak, Kuveyt, Yemen, Suriye, Afganistan ve daha birçok bölge ülkesi, milleti ve toplumu ABD’nin ne işe yaradığını, vadedilmiş topraklar anaforu için neler yaptığını, Armegedon hedefi için ne kadar şuursuzlaştığını, yaşayarak ve zulmün her çeşidini görerek biliyor. ABD şimdi “Bak elimde silah değil, kalem var” şirinliğiyle yeni bir yol, yeni bir son arıyor. Biz bu yolun bölge için barış ve huzur, ABD ve İsrail içinse önlenemez son olmasına gayret edeceğiz” dedi

İbrahim Coşkun sözlerine devamla; Biz Hz. Ömer’den, Selahaddin Eyyubi’den, Yavuz Sultan Selim’den, Abdülhamit’ten bize miras kalan ilk kıbleyi koruma gururunu, İbrahimi yaşayışın merkez coğrafyasını bağımsız Filistin ve Özgür Filistinliler ile birlikte devam ettirme onurunu yaşamakta ve mukaddes bir miras olarak gelecek nesillere aktarmakta kararlıyız. ABD ve İsrail şunu bilsin; içinde bağımsız Filistin, Özgür Kudüs ve işgal ettiği topraklardan çekilmiş İsrail kavramlarının ve bunu sağlayacak kuralların olmadığı hiçbir sözleşme, anlaşma ve plan; imzamıza da, rızamıza da sahip olamaz.

Çok açık söylüyoruz, Ortadoğu’dan defolan ABD ve Filistin’de derdest olan İsrail hedeflerine hiç olmadığı kadar yakın, bu hedefler noktasında birlik ve beraberlik oluşturmak açısından da daha önce olmadığı kadar kararlıyız” diyerek Müslümanların böyle bir kararı asla tanımayacaklarının altını çizdi.

Okunan basın bildirisinin ardından Dergah Camii önünde toplanan yüzlerce katılımcı sessizce dağıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Urfalılar, “Yüzyılın, rezaletine”, tepki, gösterdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı