Haber Detayı
04 Kasım 2017 - Cumartesi 08:05 Bu haber 581 kez okundu
 
“Yerli otomobil çağrımızı yineliyoruz”
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol, ortak girişim grubu tanıtım toplantısının ardından yaptığı açıklamada "Ortak girişim grubu oluşturulmasıyla yerli otomobil üretimi için önemli bir adım atıldı.
Ekonomi Haberi
“Yerli otomobil çağrımızı yineliyoruz”

Haber Merkezi / Ancak, yerli otomobil üretim alanının, Kocaeli, Bursa, İstanbul üçgenine hapsedilmemesi ve bir bölgeye sıkıştırılmaması gerektiği çağrımızı yineliyoruz" dedi.
Türkiye'nin otomobili ortak girişim grubu tanıtım toplantısı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlendi. Düzenlenen toplantıda, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası'nı temsil eden Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol, toplantı sonrasında yaptığı değerlendirmede, "Yerli otomobil için gerçekleştirilen bu girişimin, milli ve güçlü bir markayı, kısa zamanda Türkiye'ye kazandıracağını ümit ediyoruz. Otomotiv sektörünün uluslararası ekonomik göstergelerine baktığımızda, bu girişimin ne kadar stratejik bir adım olduğunu görebiliyoruz. Bu sektörün gelişimine katkı sağlayabilecek üretim ve tasarımları, ülkemiz adına gerçekleştirmek için bu adım kaçınılmazdı.  
Ancak, bu sektör geliştirilirken, hükümetin yerli otomobil için sektörel bir politika uygulaması ve bu uygulamayla otomotiv sektörü için bölge belirleyerek alt yapı oluşturması, yerli otomobil üretim çalışmalarının kalkınma ve istihdamı yaygınlaştırarak ülkemizin birlik ve bütünlüğünün korunması adına Kocaeli, Bursa, İstanbul üçgenine hapsedilmemesi, bir bölgeye sıkıştırılmaması gerektiği çağrımızı yineliyor, kalkınma düzeyi ile doğru orantılı olan sanayileşmenin otomotiv sektörü için de ayrıca bir hassasiyet taşınması gerektiğini de ifade etmek istiyorum.
Bakınız, otomotiv sektörünün en önemli ülkelerinden olan Almanya'da; BMW'nin Münih'te, Opel'in, Rüsselsheim'da, Audi'nin, Zwickau'da, Volkswagen'in, Berlin'de, Mercedes ve Porsche'nin, Stutgart'ta, Ford'un da Köln'de üretildiğini, bunun da bölgesel kalkınmayı ülke kalkınmasına dönüştürdüğünü görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin koordinasyonuyla gerçekleştirilen "Ortak Girişim Grubu'nun" yerli otomobil misyonunu kaldırabileceklerine, Türkiye'nin markasını, Türkiye'nin tasarımını, Türkiye'nin teknolojisiyle üretilecek milli, yerli otomobilimiz ile uluslararası otomotiv sektöründe, bizleri gururlandıracak çalışmalara, imza atacaklarına inancımız tamdır.
Biz Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası olarak, ülkemizin kaynaklarıyla üretilmiş yüksek katma değerli ürünlerle ihracat gerçekleştirmek için atılan bu adımları destekliyor, yerli otomobilin, sektördeki dışa bağımlılığımızı ve fosil yakıtlara ihtiyacımızı azaltmasını, çevreci motor ve batarya teknolojisiyle küresel ihtiyaçlara cevap vermesini bekliyor, yerli otomobil üretim sürecini üstlenen tüm firmaları tebrik ediyor, ülkemize bu girişimi kazandıran Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerimizi sunuyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Yerli, otomobil, çağrımızı, yineliyoruz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı