Yazı Detayı
13 Aralık 2019 - Cuma 10:29 Bu yazı 186 kez okundu
 
AHMET BAYIK’IN ÇEVREYE VERDİĞİ DEĞER
Misbah HİCRİ
misbahhicri@hotmail.com
 
 

Ağacı, gülü, çiçeği, suyu, börtü böceği, kanatlanıp uçan hayvanı, kısacası doğayı, yeşili, dahası tüm canlıları ile seven, ona değer veren insanlar duygusaldırlar. Şair ruhlu kabul ederim onları. Şairlerden farklı yanı duygularını dile getiremez, kâğıda dökemezler. Ressam ruhludurlar, farkları, doğayı tuvale çizmek, tabloya aktarmak değil, doğayla iç içe olmak isterler. Sürekli doğaya, yeni bir eser kazandırma çabası içindedirler. Geleceğin sahibidirler, çünkü doğaya kazandırdıkları yeşillikler hep onlarla anılacak. 

"Bakarsan bağ olur bakmasan dağ" sözünden hareketle elinden kazma, kürek düşmeyen, gerektiğinde tarla sulayan, zamanı geldiğinde ağaç budayan, yetiştirdiği buğday başaklarını, bir kuş  yavrusu gibi okşayan, çiçeğe, güle, bakıp özlem gideren,   kıraçlardan kayaları söküp onların yerine fidan eken, sulayıp can veren, yetiştirdiği meyveleri kendi elleri ile koparıp misafirlerine ikram ederken, gözleri ışıl ışıl parlayan mutlu bir insan.  Tüm bu yaptıklarından zevk duyan, geleceğe yeşil bir çevre, bir miras bırakma bilincinde olan  Ahmet Bayık'tan bahsediyorum. 

Ahmet Bayık'ı yıllar önceden tanırım. Ben o zamanki adiyle Yol Su Elektrik, kısacası (YSE), daha sonra Köy Hizmetleri diye adlandırılan,  bu gün kapatılıp belediyelere devredilen  bu dairede çalışıyordum. Ahmet Bayık profesyonel sendikacılığa yeni ayak basmıştı. Keskin bakışları siyah saçları ile bir şahini andırırdı. Gençti dinamikti, ele avuca sığmıyordu. Amatörce solda başladığı sendikacılığı sağda profesyonelleştirdi. 

O sıralar benim de kısa bir sendikacılık dönemim oldu. Karşıt bir sendika yönetiminde olmama karşı, hiçbir gün birimizi kıracak bir davranışımız olmadı. Herkes kendi yolundaydı. O devrimci sendikalara karşı olmaktan ziyade o sendikalarda bulunan gayri ciddi insanlara karşıydı. Nedense baharı görmeden sendikacılığım iş akdimin feshiyle son buldu.
Bayık, okullu, diplomalı olayım diye lise dâhil dışarıdan okuyarak bitirmiş. Hep bir üniversite bitirme hayaliyle yaşamaktaydı. "Okuyacağım fakülte de mutlaka hukuk olmalı" diyordu. Çünkü hukukun üstünlüğüne her gün geçtikçe biraz daha inanmakta, sendikacılığından gelen anlayışla insan haklarına sahip çıkmayı arzulamaktaydı.   Aslında hayat üniversitesini bitirmiş biri idi. Çünkü çevresindeki insanları çok iyi tanır, ikiyüzlü olanları, yüz verip astar isteyenler olduğu gibi düşüncesinden ödün vermeyen insanları takdir ederdi. Hani "adamına göre sırım çekme" meselesi var ya! Belki bizim dostluğumuz, saygı ve sevgimiz, birazda kendimizi bilmemiz, yine kendimize doğru şahsiyetli bir yol çizmemizden kaynaklanıyordu. Çünkü o dönemde YSE de çalışmak, daireye gidip gelmek bir yürek işiydi. 

Bir iş dolaysıyla Süleymanlar olarak bilinen ve Ahmet Bayık'ın mensup olduğu ailenin köylerini yıllar önce birkaç kez gezdim. Süleymanlar,  uzun yıllar önce Lice ve çevresinde yaşarken, aile Hilvan'ın Hoşin (Uluyazı ) köyü ve çevresine göç edip yerleşmiş. Ğıyy (Ğıyan, Xıyan) aşiretine mensup Kürt bir aile.  Xıyan aşiretin bir ferdi olan Süleyman'ın babası gelip buraya yerleşir. Aile bu isimle tanınır. Süleyman çevreden yardımını esirgemeyen, sofrası açık, gönlü gözü tok, kendini sevdiren, saydıran bir insan olduğu söylenirdi. Onun için aile o zamandan bu güne onun ismiyle anılmaktadır. Zaten bölgenin gereği tüm aileler,  çevrede sevilen, sayılan, nam bırakan biriyle anılır.     

Süleyman; çevresiyle iyi geçindiği kadar, Gürgür, Saluca, Kepirhisar  çevresindeki verimli  tarlaları ekip biçen, tapusuna geçirmeyi başaran, akrabalarına sahiplik etmesini bilen, koruyan, gözeten bir kişiliğe sahipmiş. Onun için bu aile aşireti ile değil o zatın ismiyle anılmaktadır. Süleymanlar olarak adlandırılan bu aile ile  aşiret anlamında dayı yeğen ilişkilerimiz seviyeli bir şekilde sürmekteydi. Gezip gördüğüm köyleri kerpiçten, taş, topraktan, yığma evlerdi. Kesme taşlardan yapılmış, köy odası olarak kullanılan bir-iki odaya ancak rastlanırdı. Aslında az topraklı, yoksul demesek de varsıl ve ağa diyebileceğimiz bir aile değil. Aile bireylerinden bazılarının siyasi tercihlerde bulunmalarından dolayı, aile seksen öncesi hayli yaralar aldı. Ancak; seksen sonrası ailenin gelişmesi ve kendini yenilemesi, toplumla ilişkilerini tazelemeleri,  yetişen çocukların okul okumaları, ailenin içinden başarılı iş adamları çıktığı gibi aydın bir toplum olmasını sağladı.

 Soyadı almalarına gelince; soyadı kanunu çıkınca bir türlü köylüler nüfus idaresine gelip soyadı almazlar, tüm çevrede olduğu gibi herkes kendi babası ya da annesinin ismiyle anılmaktaydı. O dönemdeki kaymakam hemen nüfus memurunu çağırtıp herkese bir soyadı bulmasını ister, nüfus memuru da zamanlı zamansız sözlüğü önüne indirip her köye, her aileye uygun bir soyadı yazar. Süleymanlar; Bayık, Bayuk, Baysal, Baydar, Baylan, Bayrak, Baytak, Bayat,  Benzin, Bebe, Benzer, Becel, gibi soyadlarını verir.

Tam 25 yıl önce gittiğim köylere yeniden gitmek nasip oldu.   Kocaman evler, çok katlı apartmanları görünce doğrusu şaşırdım.  Bağlar, fıstıklıklar, çeşitli meyve bahçelerinin yetiştirildiği yeni yerler beni fazlasıyla sevindirdi. Çünkü çevreye olan ilgi, ağaca verilen değer fazlasıyla artmıştı. Sondajlar vurulmuş köy yerinde şarıl şarıl su akıyordu. Uğur böcekleri, kelebekler, kuyrukları tiril tiril titreyen minik serçelerin keyfine diyecek yoktu. Köyler tamamıyla değişmiş.  Alt yapısı tam gelişmemekle birlikte, köylüler bir şehirli havasında. Bunun ilk başlatanlardan Ahmet Bayık'ın olması, akrabaları tarafından yapılanların takdir edilmesi onun nasıl örnek bir kişiliğe sahip olduğu hemen anlaşılmaktaydı. 

Ahmet Bayık, mutlaka kendini yenilemeliydi. Çünkü sendikacılığı sırasında ülkenin dört bir yanını gezip gördüğü gibi, dünyanın sayılı ülkelerini de gezmişti.  Dolaysıyla birikimlerini çevrenin korunmasına, doğanın güzelliğine, yeşil alanlara aktarmayı başardı. Yeşil alanların genişletilmesi ve çoğaltılması,  bakımı, hizmeti onun gönlünde ayrı bir tutmaktaydı. Aslında ekolojik dengeye sahip çıkmak hepimizin görevi, ancak ne yazık ki bizler tüm hizmetler gibi bu alanda yapılacak işleri de birilerine havale etmesini severiz.  

Eline geçen olanaklarla Saluca Köyünü İrem'den bir köşeye çevirmesini bildi. Artık o farkında olmadan  çevre dostluğunu kazanmışı.  Çünkü bu işi ticaret için yapmıyordu. Duyguların sesiydi ona yaptıran, yüreğinde bir haz vardı,  şiir gibi, resim gibi… O yaparda köylüler durur mu? Onlarda Bayık'ı örnek alıp bahçelerine diktikleri boy boy meyve fideleri filizlendikçe onlara keyif verdiğini gülerek anlatmaktaydılar. Çoğu köylüler diktikleri ağaçların meyvesini bile sofraya taşımanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyorlardı. İşte yeşili sevmek böyle bir şeydi…  

Artık çevre kendine yeni bir dost kazanmıştı. Toprağı teriyle ıslatan, ağaçların gölgesinde hasret gideren, ağaç hışırtısından zevk duyan biriydi.  Onun bakımını yaptığı mümtaz çevreyi gezerken hayli sevindim. Meyve ağaçları göz estetiğimize zevk kattığı gibi ağzımıza tat bırakıyordu. Ağaca hizmet eden, taşın kovuğunda çıkan incire değer veren insan, insanlığın dostu olmaması mümkün mü? Belki bu gün bu çalışmalara dudak bükenler yarın ona sayısız teşekkür edeceklerinden kimsenin şüphesi olmasın. 

Bir zamanlar kıraç taşlık, çalı, çırpı, dikenlerle kaplı olan yerlerin bu gün yemyeşil bitki örtüleriyle etrafına yaşam bahşeden, gürül gürül suların aktığı yerlere hayat veren hep insanın yüreğinden gelen güzelliklerin eseridir. İşte Ahmet Bayık bu güzelliklerin sahibi ve geleceğe emanet bırakan bir yeşil dostu. Daha, nice temiz, güzel yeşil çevrelerde çevre dostları ile buluşmak üzere güzel günlere… 

 
Etiketler: AHMET, BAYIK’IN, ÇEVREYE, VERDİĞİ, DEĞER,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
24 Ocak 2020
KİŞİ, SUÇ VE TOPLUM
26 Okunma.
21 Ocak 2020
İNSANLIK HİKAYELERİ ANLAYANA NE MUTLU!
70 Okunma.
17 Ocak 2020
KELİMELERLE SERZENİŞ
47 Okunma.
15 Ocak 2020
GAZETECİLER KENDİLERİNİ UNUTTURMAZLAR
40 Okunma.
13 Ocak 2020
KELİMELERDEN TAT ALMAK
85 Okunma.
11 Ocak 2020
KARANLIKTAN AYDINLIĞA
113 Okunma.
09 Ocak 2020
DERS ALINACAK ANILAR
54 Okunma.
07 Ocak 2020
ÇİVİYE SORMUŞLAR
119 Okunma.
03 Ocak 2020
“KAN AĞİ MEYDAN BAĞİ”
115 Okunma.
30 Aralık 2019
DÜZEN BOZULMUŞ MU?
118 Okunma.
27 Aralık 2019
ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN ARDINDAN
98 Okunma.
25 Aralık 2019
HOŞGÖRÜNÜN NERESİNDEYİZ?
140 Okunma.
24 Aralık 2019
DOĞAL YAŞAMAK SAĞLIĞIN ADIDIR
66 Okunma.
20 Aralık 2019
“BİZİ ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR”
103 Okunma.
19 Aralık 2019
DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKAMAK GEREK
92 Okunma.
17 Aralık 2019
İÇİMİZDEKİ KAHRAMAN
144 Okunma.
12 Aralık 2019
TARİHİ İSİMLER VE MEKÂNLAR
87 Okunma.
11 Aralık 2019
İNSAN HAKLARI GÜNÜ ve “HILFU’L-FUDÛL”
126 Okunma.
10 Aralık 2019
ISLAK UMUTLAR VE MEHMET ACIOĞLU
414 Okunma.
09 Aralık 2019
KİTAP FUARI VE URFA
125 Okunma.
05 Aralık 2019
IRKÇILIĞIN DERİN İZLERİ
160 Okunma.
04 Aralık 2019
YAZIYI OKURKEN MİDENİZ BULANMASIN BU BİZİM GERÇEĞİMİZ
142 Okunma.
03 Aralık 2019
GÖRME ENGELLİLERİ SAHİPLENMEK
163 Okunma.
02 Aralık 2019
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE
152 Okunma.
29 Kasım 2019
SOĞMATAR’A (SUGAOTHMETRO) GEZİ
278 Okunma.
26 Kasım 2019
SEZAİ AKÇALININ İLK ROMANI “GÖZ BAKIR”
215 Okunma.
25 Kasım 2019
SENEM MAĞARAYA GEZİ
154 Okunma.
20 Kasım 2019
YAŞAM BİR FIKRADIR
223 Okunma.
13 Kasım 2019
TEKTEK DAĞLARINI MERAK EDİYOR MUSUNUZ?
244 Okunma.
08 Kasım 2019
DÜŞÜNENLERİN DÜŞÜNCELERİ
277 Okunma.
06 Kasım 2019
MARŞLA SALDIRI VE SONRASI
243 Okunma.
04 Kasım 2019
GÖÇMEN KUŞLAR VE URFA
239 Okunma.
29 Ekim 2019
ARAP MAHALESİNDEN ARKADAŞIM ZEVZİR ALİ
258 Okunma.
24 Ekim 2019
DİLE TAKILANLAR, KULAK DA KALANLAR
327 Okunma.
21 Ekim 2019
ÖNCE VİCDAN SONRA ÇEVRE TEMİZLİĞİ
279 Okunma.
19 Ekim 2019
AVCILIK
280 Okunma.
17 Ekim 2019
İKİ KÜRT, BİR TÜRK SAİT
266 Okunma.
15 Ekim 2019
KİTAP KURDU BİR MİZBAH DAHA
268 Okunma.
14 Ekim 2019
DEPREM PANİĞİ
223 Okunma.
12 Ekim 2019
BEN KENDİMİ SİZDE BULDUM
427 Okunma.
09 Ekim 2019
“EYVANAT BAHÇESİ”
305 Okunma.
07 Ekim 2019
GAZETE-MEDYA-BASIN
266 Okunma.
03 Ekim 2019
ELEŞTİRİ ÜSTÜNE
254 Okunma.
01 Ekim 2019
“ÇİLE BÜLBÜLÜM ÇİLE”
246 Okunma.
30 Eylül 2019
DAYAK VE ÖĞRETMENLER
226 Okunma.
23 Eylül 2019
YEŞİL VE NOSTALJİ
511 Okunma.
19 Eylül 2019
ÖĞRENCİLİK YILLARI HAYELLER VE RENKLER
390 Okunma.
17 Eylül 2019
DOĞANIN BEREKETİ
290 Okunma.
07 Eylül 2019
EYLÜLÜN RENGİ VE TADI
779 Okunma.
06 Eylül 2019
“KÖR OLMA DA GÖR BENİ”
273 Okunma.
04 Eylül 2019
ŞU ZENGİNLİK MESELESİ
287 Okunma.
02 Eylül 2019
YENİ BİR EYLÜLLE BARIŞA MERHABA
282 Okunma.
27 Ağustos 2019
HALKIN DİLİNDE Kİ DERİN SÖYLEMLER
353 Okunma.
24 Ağustos 2019
REKABETÇİLİK
298 Okunma.
23 Ağustos 2019
UYDİRİKO, UYDURANA HELAL OLSUN
247 Okunma.
21 Ağustos 2019
GAZETEDEN İNTERNETE
241 Okunma.
17 Ağustos 2019
İNSAN PAZARINDA
267 Okunma.
07 Ağustos 2019
YAŞANANLARDAN DERS ALMAK
317 Okunma.
01 Ağustos 2019
“SÖZ VER OĞUL”
386 Okunma.
25 Temmuz 2019
“DEMİR DEMİRLE DÖVÜLÜR”
313 Okunma.
23 Temmuz 2019
İÇİNDEN GELENİ SÖYLE KALIRSA YAZIK OLUR
234 Okunma.
18 Temmuz 2019
İDEALLERİNE İHANET EDENLER
317 Okunma.
16 Temmuz 2019
HAYVAN SEVGİSİ
288 Okunma.
10 Temmuz 2019
DÜNDEN BUGÜNE GAZETE DAĞITICILARI
352 Okunma.
09 Temmuz 2019
İNSANLIK VE GELİŞİM
276 Okunma.
06 Temmuz 2019
YAZ HA YAZ
296 Okunma.
04 Temmuz 2019
TOPLUMSAL VEFA
267 Okunma.
02 Temmuz 2019
“HER BİLDİĞİNİ SÖYLEME AMA HER SÖYLEDİĞİNİ BİL”
353 Okunma.
27 Haziran 2019
BİR KAÇ VECİZE İLE HASBİHAL
348 Okunma.
25 Haziran 2019
DÜNYA MÜLTECİ GÜNÜ
370 Okunma.
24 Haziran 2019
DOSTLUK ÜSTÜNE BİR SÖYLEM
342 Okunma.
22 Haziran 2019
KORKULARI YENMEK
374 Okunma.
20 Haziran 2019
TİRİT ZİYAFETİNDEN GERİYE
399 Okunma.
18 Haziran 2019
NEFRET VE HAKARET KENDİNİZİ KURTARIN
367 Okunma.
17 Haziran 2019
BU PAZAR BABALAR GÜNÜYDÜ
291 Okunma.
15 Haziran 2019
İNSAN HAKLARI BİLİNCİ EDİNMEK
323 Okunma.
14 Haziran 2019
YAZINSAL HAYAT
309 Okunma.
08 Haziran 2019
SEVGİ VE ÖLÜM
506 Okunma.
07 Haziran 2019
TÜRKÜLEŞEN YAŞAMLAR
292 Okunma.
01 Haziran 2019
KIRAATHANEDEN BUGÜNE
329 Okunma.
30 Mayıs 2019
GÜZEL VE ÖZLÜ SÖZLER
423 Okunma.
29 Mayıs 2019
BU RAMAZANDA İBRAHİM’İ OLMAK
283 Okunma.
23 Mayıs 2019
ANNEMİN ACI GERÇEĞİ
410 Okunma.
21 Mayıs 2019
AYILAR ŞEHRE İNDİ
346 Okunma.
18 Mayıs 2019
KORKULARI YENMEK
368 Okunma.
16 Mayıs 2019
HAK EDİLMEYEN SÖZLER
340 Okunma.
13 Mayıs 2019
ANNEM
362 Okunma.
07 Mayıs 2019
EMEKSİZ YAZILAN YAZI, KEYİFSİZ OKUNUR*
406 Okunma.
02 Mayıs 2019
NEDEN YAZI (YORUM)
615 Okunma.
29 Nisan 2019
“AX URFAM SENİ KİMLERE ANLATSAM”
497 Okunma.
25 Nisan 2019
HIRSIZLIK VE İNSANLIĞIN ERDEMİ
429 Okunma.
15 Nisan 2019
GOLAN TEPELERİNDEN BUGÜNE
527 Okunma.
12 Nisan 2019
ELEŞTİRİ VE İTİRAF
450 Okunma.
10 Nisan 2019
ŞAHİN DOĞAN “HAKİKATIN İZİNDE”
602 Okunma.
08 Nisan 2019
KÜLTÜREL MİRAS VE ŞEHRİN KİMLİĞİ
380 Okunma.
04 Nisan 2019
MUSKA VE FIKRALAR
494 Okunma.
02 Nisan 2019
YAZAR OLMAK SAMİMİYET GEREKTİRİR
400 Okunma.
29 Mart 2019
VİRANŞEHİR’İN İSMİ
828 Okunma.
27 Mart 2019
DALKAVUKLUKTAN NEREYE
397 Okunma.
26 Mart 2019
NEVRUZ, NEVROZ VE NEWROZ
394 Okunma.
25 Mart 2019
TÜRKÇE YAZMAYA KONUŞMAYA HASRET KALDIK
399 Okunma.
23 Mart 2019
BAŞKASININ AKLIYLA YAŞAMAK
473 Okunma.
16 Mart 2019
TIP BAYRAMI
457 Okunma.
15 Mart 2019
DEDİKODU VE BİZLER
430 Okunma.
09 Mart 2019
DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
411 Okunma.
07 Mart 2019
BAKKALIN DOSTLUĞU
585 Okunma.
05 Mart 2019
MUHASEBECİLERİN FERYADI “ÇÖZÜM İSTİYORUZ”
455 Okunma.
02 Mart 2019
TOPLUMSAL VEFA
453 Okunma.
25 Şubat 2019
21 ŞUBAT ANA DİL GÜNÜ
553 Okunma.
21 Şubat 2019
YENİ SESLERLE - 2
471 Okunma.
20 Şubat 2019
SESLER -1
479 Okunma.
08 Şubat 2019
İKİ URFA’YI TEK URFA YAPALIM - II
1268 Okunma.
07 Şubat 2019
İKİ URFA’YI TEK URFA YAPALIM - I
556 Okunma.
05 Şubat 2019
HER İNSAN BİR HAYVAN TERBİYECİSİDİR
566 Okunma.
01 Şubat 2019
TRAFİKTEKİ GÜZELLİK
754 Okunma.
29 Ocak 2019
ANILARDAN BUGÜNE
674 Okunma.
23 Ocak 2019
TRAFİK POLİSİ VE CEZA
803 Okunma.
19 Ocak 2019
MUSKA VE DELİKLİ TAŞ
887 Okunma.
15 Ocak 2019
KÜLTÜREL MİRAS VE ŞEHRİN KİMLİĞİ
640 Okunma.
12 Ocak 2019
KELAMI KİBAR
724 Okunma.
10 Ocak 2019
ŞU POŞET MESELESİ
574 Okunma.
08 Ocak 2019
İLAÇSIZ BİR HASTALIK HASETLİK
589 Okunma.
07 Ocak 2019
DÜNÜN VE BUGÜNÜN EVLİLİKLERİ
528 Okunma.
05 Ocak 2019
KURŞUN DÖKME
695 Okunma.
01 Ocak 2019
DÜNÜN ÇOCUKLUĞU BUGÜNÜN ŞEHRİ
609 Okunma.
31 Aralık 2018
HERKES PAYINA DÜŞENİ ALSIN
585 Okunma.
26 Aralık 2018
TABULAR, ÇIKMAZLAR VE ÖRNEK BİR KİŞİLİK
803 Okunma.
25 Aralık 2018
ZEYTİN GÜZELLEMESİ
630 Okunma.
22 Aralık 2018
DÜNDEN BUGÜNE DEVELEME
644 Okunma.
19 Aralık 2018
KANAYAN YARA KAN DAVASI
669 Okunma.
18 Aralık 2018
YEREL GAZETEYE GEÇEN EMEKLER BERTARAF EDİLMEMELİ
541 Okunma.
17 Aralık 2018
“NANKÖRLÜK SEVGİNİN MEZARIDIR”
1153 Okunma.
30 Kasım 2018
BELEDİYE SEÇİMLERİ YAKLAŞIRKEN
1053 Okunma.
29 Kasım 2018
URFA’DA AKŞAM
650 Okunma.
28 Kasım 2018
“YİĞİT MUHTAÇ OLMUŞ KURU SOĞANA”
750 Okunma.
24 Kasım 2018
URFA AĞZI DİYE YAZANLAR
1043 Okunma.
22 Kasım 2018
YEŞİLLİK MUTLU YAŞAMIN GEREĞİDİR
771 Okunma.
16 Kasım 2018
MÜSLÜM AKALIN VE ŞİİR “ESKİ GÜNLERDEN KALAN”
950 Okunma.
08 Kasım 2018
KELİMELERİN DOĞRUSUNU KULLANMAK VE SEVMEK
1059 Okunma.
06 Kasım 2018
SAMİMİ İNSAN, DEĞERLİ DOST
732 Okunma.
25 Ekim 2018
ÖĞRENCİ ANDI GERİ Mİ GELİYOR
801 Okunma.
22 Ekim 2018
URFA OLARAK NİHAT ÇİFTÇİYE SAHİP ÇIKMALIYIZ
1745 Okunma.
16 Ekim 2018
GENÇLİĞE SAHİP ÇIKMAK
898 Okunma.
08 Ekim 2018
EDEP VE ASALET SOYU YUTAR
1059 Okunma.
05 Ekim 2018
HÜKMEDEN DİL VE MAĞDUR DİLLER
885 Okunma.
02 Ekim 2018
YENİ KELİMELERLE TÜRKÇE VE URFA AĞZI
1003 Okunma.
01 Ekim 2018
SURİYELİLER VE BİZLER
773 Okunma.
29 Eylül 2018
YAŞAM ZİRVEYE TIRMANIŞTIR
844 Okunma.
27 Eylül 2018
MEZOPOTAMYA’NIN KIRGIN ÇİÇEKLERİ
891 Okunma.
22 Eylül 2018
ABDAL VE URFA AĞZI
855 Okunma.
18 Eylül 2018
WARÊ HURRİYAN
800 Okunma.
17 Eylül 2018
KOKULAR VE BİZLER
704 Okunma.
13 Eylül 2018
TARSUS’TA İMZA VE YENİ DOSTLAR
1140 Okunma.
12 Eylül 2018
MERSİN’DE İMZA GÜNÜ
824 Okunma.
27 Ağustos 2018
“BAYRAM GELMİŞ NEYİME/ KAN DAMLAR YÜREĞİME”
1176 Okunma.
16 Ağustos 2018
ÇEVREYİ SAHİPLENME
1362 Okunma.
14 Ağustos 2018
AH FIRAT AH FIRAT!
920 Okunma.
13 Ağustos 2018
ÇIKAR ÇEKİŞMESİ
780 Okunma.
11 Ağustos 2018
SÖZLERİ, FIKRALARI ÖNEMSEMEK
879 Okunma.
01 Ağustos 2018
YAZI YAZMAK YETENEĞİN SANATA DÖNÜŞMESİDİR
1356 Okunma.
28 Temmuz 2018
KELİMELERLE HASBİHAL
912 Okunma.
26 Temmuz 2018
GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI
913 Okunma.
19 Temmuz 2018
GÜZELLİĞİYLE HASRETİYLE PORTAKAL
1225 Okunma.
10 Temmuz 2018
AİLE TOPLUM VE DEĞERLER- II
905 Okunma.
09 Temmuz 2018
AİLE, TOPLUM VE DEĞERLER - I
793 Okunma.
07 Temmuz 2018
FIKRALARDAN BİR DEMET
988 Okunma.
05 Temmuz 2018
AÇIKTA GIDA SATILMASI
845 Okunma.
03 Temmuz 2018
GÖBEKLİTEPE UNESCO DÜNYA KÜLTÜREL MİRASI LİSTESİNE ALINDI
927 Okunma.
02 Temmuz 2018
ŞANLILIK UNVANI, BİZLER VE URFA
795 Okunma.
28 Haziran 2018
HASTANE VE HİZMET- TEŞEKKÜR
1263 Okunma.
14 Haziran 2018
URFA’DA BASIN ve SORUNLAR
1119 Okunma.
13 Haziran 2018
DÜNDEN BU GÜNE AŞK
818 Okunma.
12 Haziran 2018
KISA AYRILIKLAR…
765 Okunma.
11 Haziran 2018
AZ KALDI BAYRAM OLA!
816 Okunma.
04 Haziran 2018
KIRLANGIÇI GÖREN MÜJDE VERSİN
911 Okunma.
01 Haziran 2018
ELEŞTİRİ VE TAKDİR
1082 Okunma.
30 Mayıs 2018
BİRİLERİNE İFTİRA ATMAK
934 Okunma.
25 Mayıs 2018
HZ. İBRAHİMİN MİSAFİR ARAMASI
1084 Okunma.
24 Mayıs 2018
BU RAMAZANDA İBRAHİM’İ OLMAK
910 Okunma.
22 Mayıs 2018
SESSİZ VE SADE BİR KALEM MEHMET AKBAŞ
927 Okunma.
18 Mayıs 2018
HAYAT MEKTEBİ
946 Okunma.
17 Mayıs 2018
SÖZLER VE ANLAMLARI
1008 Okunma.
14 Mayıs 2018
BARIŞ VE SEVGİ ÇEŞİTLEMESİ
939 Okunma.
07 Mayıs 2018
DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ
939 Okunma.
04 Mayıs 2018
BİR KAÇ KELİME VE ANLAMLARI
1188 Okunma.
25 Nisan 2018
SİYASETİN GÜNDEMİ
1318 Okunma.
16 Nisan 2018
“YUSUF YUSUF”
1012 Okunma.
11 Nisan 2018
HİKÂYELERİ UNUTULAN KAHRAMANLAR
1382 Okunma.
10 Nisan 2018
İÇİMİZDEKİ KAHRAMAN
971 Okunma.
03 Nisan 2018
ŞİLİKİ, URFA TATLISI
1047 Okunma.
02 Nisan 2018
DÜNDEN BUGÜNE ANILAR
925 Okunma.
27 Mart 2018
KENDİN OLMAK
1043 Okunma.
27 Mart 2018
AŞIK VEYSEL ANISINA
924 Okunma.
21 Mart 2018
DAYAK VE ŞİDDET TAVSİP EDİLMEZ
1062 Okunma.
17 Mart 2018
YİRMİ YIL DİLE KOLAY
1472 Okunma.
16 Mart 2018
SU GİBİ AZİZ OLUN
989 Okunma.
15 Mart 2018
SEVGİ, ADALET VE DÜRÜST OLMAK
1076 Okunma.
12 Mart 2018
MİNYATÜR SAVAŞLAR, HALİL COŞKUN ROMANI
1110 Okunma.
08 Mart 2018
TARİHİ YOK ETMEK ŞEHRİN KİMLİĞİNİ YOK ETMEKTİR
1242 Okunma.
07 Mart 2018
HUZUR OPERASYONU
999 Okunma.
06 Mart 2018
GAZETECİLİK MESLEĞİNE DEĞER VERMEK
976 Okunma.
27 Şubat 2018
GEÇMİŞİNİ BİLMEK
1210 Okunma.
24 Şubat 2018
HER GÜZEL SÖZ SEVGİNİN ESERİDİR
1220 Okunma.
21 Şubat 2018
TAZİYE EVİ VE YAPILMASI GEREKENLER
1617 Okunma.
20 Şubat 2018
YAZARIN GÖREVİ
1000 Okunma.
19 Şubat 2018
MEHMET BÖKE’NİN ŞİİRİ
1334 Okunma.
10 Şubat 2018
İNSANLAR VE HAŞERELER
1027 Okunma.
08 Şubat 2018
URFA’YI HASBİ SEVMEK…
1051 Okunma.
07 Şubat 2018
PARAN KADAR KONUŞ
1052 Okunma.
06 Şubat 2018
MEVLANA’YI ANMAK MI YOKSA ANLAMAK MI?
1007 Okunma.
26 Ocak 2018
ELEKTRİK DEYİNCE
1011 Okunma.
25 Ocak 2018
UĞUR VE UĞURSUZLUK - II
1772 Okunma.
24 Ocak 2018
UĞUR VE UĞURSUZLUK – I
917 Okunma.
22 Ocak 2018
HAYVANLARIN DİLİ OLSAYDI
1240 Okunma.
20 Ocak 2018
İNSAN HAKLARI BİLİNCİ EDİNMEK
949 Okunma.
18 Ocak 2018
FIKRALAR
1296 Okunma.
16 Ocak 2018
ÖLÜMÜN VE HATIRLATTIKLARI
909 Okunma.
13 Ocak 2018
ŞANLIURFA SIRA GECESİ GELENEĞİ VE TÜRKÜLERİ
1231 Okunma.
09 Ocak 2018
HALİL COŞKUN’UN KALEMİNDEN “AYRIKOTU”
1137 Okunma.
08 Ocak 2018
ÇEVREYİ SAHİPLENME
988 Okunma.
05 Ocak 2018
TOPLUMSAL VEFA
1083 Okunma.
04 Ocak 2018
ÇIRAKLIKTAN PATRONLUĞA KAŞIBEYAZ
981 Okunma.
03 Ocak 2018
KIRAATHANEDEN BUGÜNE
912 Okunma.
01 Ocak 2018
GURBET, SILA VE HASRET
966 Okunma.
28 Aralık 2017
TÜRKÜLERLE URFA VE YAŞAM
1077 Okunma.
27 Aralık 2017
BU YEMEĞE BU DUA
1002 Okunma.
21 Aralık 2017
HAYVANLARIN DİLİ OLSAYDI
1075 Okunma.
20 Aralık 2017
GENÇLİGE SAHİP ÇIKMAK GEREK
1022 Okunma.
14 Aralık 2017
SOKAK ÇOCUKLARI DEĞİL ÖTEKİ ÇOCUKLAR
993 Okunma.
07 Aralık 2017
İFTİRA VE METHİYELERE REDDİYE
1131 Okunma.
05 Aralık 2017
ÖĞRETMENLİK BİR SEVDADIR
1085 Okunma.
04 Aralık 2017
DÖRT MEVSİME, DÖRT İSİM
1156 Okunma.
02 Aralık 2017
YAĞMUR DUASI VE ÇÖMÇE GELİN
1181 Okunma.
01 Aralık 2017
HASAN RASTGELDİ
1208 Okunma.
30 Kasım 2017
TÜRKÜLER ACILARIN SESİDİR
1104 Okunma.
28 Kasım 2017
ÖĞRETMEN EK İŞ PEŞİNDE
1121 Okunma.
27 Kasım 2017
BİR ÖĞRETMENLER GÜNÜ
1041 Okunma.
22 Kasım 2017
URFA BASIN TARİHİ VE YEREL GAZETECİLİK
1132 Okunma.
20 Kasım 2017
İYİ PARTİ, YAŞANANLAR, BEKLENTİLER
1133 Okunma.
17 Kasım 2017
DÜĞÜN SEVİNCİN DIŞA VURUMUDUR
1280 Okunma.
14 Kasım 2017
ATATÜRK’Ü SEVMEK
1217 Okunma.
09 Kasım 2017
TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİLER
1329 Okunma.
06 Kasım 2017
UÇAK YOLCULUĞU VE ESPRİLER
1343 Okunma.
04 Kasım 2017
ZİYARETLER
1247 Okunma.
01 Kasım 2017
GÜL İLHAM KAYNAĞI- III
1388 Okunma.
31 Ekim 2017
GÜLE ÂŞIK OLUNMAZ MI? - II
1423 Okunma.
30 Ekim 2017
ZEMHERİDE AÇAN YEDİ VEREN GÜLLER-I
1425 Okunma.
28 Ekim 2017
OSMAN ERKAN’IN YENİ ŞİİR KİTABI “EĞRİ OTURAN”
1416 Okunma.
20 Ekim 2017
AHLAKSIZLIĞIN DANİSKASI
1421 Okunma.
19 Ekim 2017
SELAHATTİN UTKUN’UN “KURŞUN RENGİ GÜNLER” KİTABINA DAİR
1375 Okunma.
18 Ekim 2017
ÖĞRETMEN OLMAK BİR AYRICALIKTIR
1311 Okunma.
12 Ekim 2017
HIRSIZLIĞA SIĞINANLARA
1490 Okunma.
11 Ekim 2017
KALEM ERBABINA SELAM YOLUMUZA DEVAM
1307 Okunma.
09 Ekim 2017
DİL BAYRAMI
1344 Okunma.
07 Ekim 2017
GEÇMİŞE HAYIFLANMAK
1491 Okunma.
05 Ekim 2017
DAĞLAR VE BİZ
1418 Okunma.
04 Ekim 2017
OKUMAK IŞIĞI YAKALAMAKTIR
1354 Okunma.
26 Eylül 2017
GEVENDE FIKRALARI
1641 Okunma.
22 Eylül 2017
İNSANSI HAŞERELER VE DİĞERLERİ
1310 Okunma.
21 Eylül 2017
OKUMANIZ GEREKEN BİR YAZI
1502 Okunma.
20 Eylül 2017
SİVEREK VE KIRILAN HEYKEL
1305 Okunma.
18 Eylül 2017
NEDEN DAĞLAR?
1427 Okunma.
16 Eylül 2017
KELİMELERİN DERİN SEVGİSİ
1244 Okunma.
14 Eylül 2017
UNVAN NEREDE KULLANILIR
1296 Okunma.
12 Eylül 2017
SARI SICAKLAR VE ÜLKE SİYASETİ
1341 Okunma.
05 Eylül 2017
TRAFİK VE BİZLER
1811 Okunma.
30 Ağustos 2017
HIRSIZLIĞA SAYGINLIK KAZANDIRANLAR UTANSIN
1435 Okunma.
29 Ağustos 2017
FIKRALAR
1483 Okunma.
28 Ağustos 2017
AÇIK HAVA MÜZESİNE HOŞ GELDİNİZ
1251 Okunma.
25 Ağustos 2017
YAZARLIK VE BEN
1347 Okunma.
23 Ağustos 2017
KUL HATASIZ OLMAZ, YA İMAM
1326 Okunma.
22 Ağustos 2017
KONU ELEKTRİK OLUNCA
1276 Okunma.
19 Ağustos 2017
KÖYLÜ OLMAK SUÇ DEĞİL…
1374 Okunma.
17 Ağustos 2017
ZİYARETLER
1401 Okunma.
12 Ağustos 2017
DEĞERLER KAYBEDİLDİKÇE İNSANLAR YOKSULLAŞIR
1456 Okunma.
10 Ağustos 2017
GENÇLİK VE BİZLER
1413 Okunma.
08 Ağustos 2017
ADABI MUAŞERET/ GÖRGÜ KURALLARI
1816 Okunma.
07 Ağustos 2017
DİLENENLER İÇİN BARINMA MERKEZİ
1299 Okunma.
31 Temmuz 2017
İSİMLERİN TARİH, KÜLTÜR VE TOPLUM ÜZERİNDE ETİKLERİ
1566 Okunma.
29 Temmuz 2017
ÇEVREMİZDEN BİR KAÇ FABIL
1372 Okunma.
26 Temmuz 2017
TİŞÖRT YAZILARI
1463 Okunma.
25 Temmuz 2017
BASIN BAYRAMINA GEREKEN ÖNEMİ VERMEK
1389 Okunma.
22 Temmuz 2017
BAKANLIK VE URFA
1579 Okunma.
18 Temmuz 2017
LEYLİM LEY
2750 Okunma.
15 Temmuz 2017
BU NASİHATLARDAN DERS ALIR MIYIZ?
1371 Okunma.
14 Temmuz 2017
URFA HALK MÜZİĞİDE CEMİL CANKAT VE OĞLU AHMET CANKAT
2465 Okunma.
10 Temmuz 2017
ENTELEKTÜEL YALNIZLIK
1627 Okunma.
05 Temmuz 2017
YÜRÜYÜŞ, ADALET VE BİZLER
1436 Okunma.
04 Temmuz 2017
URFA TATLISI
1263 Okunma.
30 Haziran 2017
GURBET, SILA VE HASRET
1325 Okunma.
28 Haziran 2017
KISA AYRILIKLAR UZUN MUTLULUKLARA VESİLEDİR
1256 Okunma.
24 Haziran 2017
KÖTÜ RUH VE SİLAH
1355 Okunma.
23 Haziran 2017
ÇOCUKLUĞUMUZ VE OYUNLARIMIZ
1309 Okunma.
22 Haziran 2017
KENDİ AİLESİNİ SEVMEK
1224 Okunma.
20 Haziran 2017
DOĞDUĞU KENTTİ SEVMEK
1344 Okunma.
19 Haziran 2017
GENÇLİK VE AFFEDİLMEYEN YANLIŞLAR
1290 Okunma.
17 Haziran 2017
DİLENCİLİK
1379 Okunma.
14 Haziran 2017
ZEYTİN GÜZELLEMESİ
1337 Okunma.
12 Haziran 2017
"GEBECE"
1510 Okunma.
02 Haziran 2017
ÇANAKKALE GEZİSİ BİTMEZ - V
1296 Okunma.
01 Haziran 2017
ÇANAKKALE GEZİSİNE DEVAM- IV
1314 Okunma.
31 Mayıs 2017
GELİBOLU YARIM ADASINDA GEZİ - III
1303 Okunma.
30 Mayıs 2017
ÇANAKALEYE İNİYORUZ- II
1341 Okunma.
29 Mayıs 2017
ÇANAKKALE'YE YOLCULUK - I
1352 Okunma.
22 Mayıs 2017
KADİM TARİHİ SAHİPLENME
1386 Okunma.
19 Mayıs 2017
NEFRET VE HAKARET
1355 Okunma.
17 Mayıs 2017
SAYGINLIK İFADE EDEN KELİMELER
1731 Okunma.
16 Mayıs 2017
URFA, DÜNDEN BUGÜNE
1348 Okunma.
13 Mayıs 2017
DEVELERDEN GERİYE KALAN
1341 Okunma.
12 Mayıs 2017
DİN; İNSANLARIN MUTLULUK SIĞNAĞIDIR
1329 Okunma.
11 Mayıs 2017
İNSANLIK ADINA
1397 Okunma.
09 Mayıs 2017
KENDİSİYLE BARIŞIK YAŞAMAK
1389 Okunma.
08 Mayıs 2017
DEVLETİN GÜCÜ ADALETLİ OLMAKTIR
1362 Okunma.
06 Mayıs 2017
SÜTTEN DİLİ YANAN
1447 Okunma.
05 Mayıs 2017
MARKALAŞMA VE GASTRONOMİ TURİZMİ
1384 Okunma.
03 Mayıs 2017
KARANLIK GECENİN SIRRI
1314 Okunma.
01 Mayıs 2017
BAHAR ÖZGÜRLÜĞÜN SESİDİR
1357 Okunma.
24 Nisan 2017
KIRLANGIÇI GÖREN MÜJDE VERSİN
1839 Okunma.
20 Nisan 2017
ŞAHİN DOĞAN VE RUHUMUN MASALI ŞEHR-İ URFA
1476 Okunma.
19 Nisan 2017
“BARIŞ SONRASI BÜYÜK TÜRKİYE”
1340 Okunma.
18 Nisan 2017
DÜGÜMLENEN SEVDALAR
1589 Okunma.
14 Nisan 2017
KERKÜK TÜRKMEN ŞEHRİ Mİ?
1467 Okunma.
13 Nisan 2017
KÜTÜPHANE VE BİZ
1299 Okunma.
03 Nisan 2017
EĞİTİM VE ÖĞRETİMDE HAMLE
1342 Okunma.
01 Nisan 2017
TEKTEK DAĞLARININ DOĞALLIĞI TÜKENMEKTEDİR
1351 Okunma.
30 Mart 2017
CELAL BEHLÜL’DEN GERİYE DÜŞÜNDÜKLERİM
1383 Okunma.
28 Mart 2017
“KARAÇI KIZ HATUN OLMAZ”
2088 Okunma.
25 Mart 2017
KÜLTÜR VE FIKRALAR
1462 Okunma.
24 Mart 2017
UĞUR VE UĞURSUZLUK
2018 Okunma.
23 Mart 2017
SÖZ MİLLETİN
1463 Okunma.
18 Mart 2017
ANILARDAN BU GÜNE SEVGİ VE SAYGININ ERDEMİ
1404 Okunma.
17 Mart 2017
ÖLÜM VE HATIRLATTIKLARI
1309 Okunma.
16 Mart 2017
KEDİLER VE İNSANLAR
1386 Okunma.
15 Mart 2017
MONOTON HAYAT, FASİT DAİRE
1367 Okunma.
11 Mart 2017
URFA KEBAP KOKUYOR
1433 Okunma.
10 Mart 2017
ŞAM'IN ŞEKERİ VE IRKÇILIK
1343 Okunma.
09 Mart 2017
BİLİNMEYEN DİLLE EDEBİYAT
1382 Okunma.
08 Mart 2017
KADINLAR VE BİZLER
1278 Okunma.
03 Mart 2017
HER EV BİR KÜLTÜR HAZİNESİDİR
1375 Okunma.
01 Mart 2017
DÜNYA MUHASEBECİLER GÜNÜ
1518 Okunma.
28 Şubat 2017
TEKTEK DAĞLARINDAKİ KÜLTÜREL MİRAS KORUNMAYI BEKLİYOR
1352 Okunma.
27 Şubat 2017
AYAKLAR BAŞ, BAŞLAR AYAK OLUNCA
1729 Okunma.
22 Şubat 2017
KENDİN OLABİLİYORSAN NE MUTLU
1380 Okunma.
20 Şubat 2017
SANATA DEĞER VERME
1386 Okunma.
18 Şubat 2017
SİGARAYI BIRAK YAŞAMAYA BAK
1358 Okunma.
16 Şubat 2017
BARIŞI KURUMSALLAŞTIRAN ADAM
1444 Okunma.
15 Şubat 2017
HER KELİME HAK ETTİĞİ YERDE KULLANILMALI
1423 Okunma.
13 Şubat 2017
KÜLTÜREL MİRASI SAHİPLENMEK
1331 Okunma.
04 Şubat 2017
ELEŞTİRİ VE YAZI
1367 Okunma.
03 Şubat 2017
BARIŞIN ÖNCÜSÜ
1472 Okunma.
31 Ocak 2017
KORKU VE SEVGİ
1409 Okunma.
24 Ocak 2017
ŞİDDETİN MECLİSTEN HALKA YANSIMASI
1315 Okunma.
16 Ocak 2017
ÇIRADAN GÜNÜMÜZE, CEREYAN
1488 Okunma.
14 Ocak 2017
FIKRALARLA SURUÇ
1676 Okunma.
13 Ocak 2017
MUTLULUĞUN YOLU
1362 Okunma.
10 Ocak 2017
“KUSUR ÖRTMEKTE GECE GİBİ OL"
1416 Okunma.
04 Ocak 2017
İNSANLIĞIN ERDEMİ VE ÜLKE GÜNDEMİ
1529 Okunma.
29 Aralık 2016
TİKTAKLAR VE BİZLER
1410 Okunma.
28 Aralık 2016
HAYVANLARIN DİLİ OLSAYDI
1503 Okunma.
26 Aralık 2016
DÜNYA MENFAATİ İÇİN
1491 Okunma.
24 Aralık 2016
SAĞDUYULU OLMA
1353 Okunma.
22 Aralık 2016
KIRAATHANEDEN BUGÜNE
1353 Okunma.
21 Aralık 2016
SOKAK ÇOCUKLARI DEĞİL ÖTEKİ ÇOCUKLAR
1456 Okunma.
18 Aralık 2016
O DEĞERLER GERİ GELİR Mİ?
1423 Okunma.
13 Aralık 2016
İNSAN HAKLARI GÜNÜ
1493 Okunma.
30 Kasım 2016
SOKAKLARIN DİLİ
1393 Okunma.
28 Kasım 2016
ÖĞRETMENLER GÜNÜ BANA ÇOK ŞEY HATIRLATIR
1380 Okunma.
22 Kasım 2016
TOPLUMU GÜZELLİKLERLE BULUŞTURMA
1443 Okunma.
07 Kasım 2016
İDAMDAN KİMSE FAYDA UMMASIN
1415 Okunma.
05 Kasım 2016
ZİYARETLER
1457 Okunma.
29 Ekim 2016
CUMHURİYETİ SEVMENİN HAZZI
1498 Okunma.
24 Ekim 2016
GÖBKLİTEPE'Yİ SORGULATMA
1442 Okunma.
17 Ekim 2016
YAZMADAN OLMUYOR
1481 Okunma.
04 Eylül 2016
UÇAK YOLCULUĞU VE ESPRİLER
1598 Okunma.
Haber Yazılımı