Yazı Detayı
13 Aralık 2019 - Cuma 10:29 Bu yazı 555 kez okundu
 
AHMET BAYIK’IN ÇEVREYE VERDİĞİ DEĞER
Misbah HİCRİ
misbahhicri@hotmail.com
 
 

Ağacı, gülü, çiçeği, suyu, börtü böceği, kanatlanıp uçan hayvanı, kısacası doğayı, yeşili, dahası tüm canlıları ile seven, ona değer veren insanlar duygusaldırlar. Şair ruhlu kabul ederim onları. Şairlerden farklı yanı duygularını dile getiremez, kâğıda dökemezler. Ressam ruhludurlar, farkları, doğayı tuvale çizmek, tabloya aktarmak değil, doğayla iç içe olmak isterler. Sürekli doğaya, yeni bir eser kazandırma çabası içindedirler. Geleceğin sahibidirler, çünkü doğaya kazandırdıkları yeşillikler hep onlarla anılacak. 

"Bakarsan bağ olur bakmasan dağ" sözünden hareketle elinden kazma, kürek düşmeyen, gerektiğinde tarla sulayan, zamanı geldiğinde ağaç budayan, yetiştirdiği buğday başaklarını, bir kuş  yavrusu gibi okşayan, çiçeğe, güle, bakıp özlem gideren,   kıraçlardan kayaları söküp onların yerine fidan eken, sulayıp can veren, yetiştirdiği meyveleri kendi elleri ile koparıp misafirlerine ikram ederken, gözleri ışıl ışıl parlayan mutlu bir insan.  Tüm bu yaptıklarından zevk duyan, geleceğe yeşil bir çevre, bir miras bırakma bilincinde olan  Ahmet Bayık'tan bahsediyorum. 

Ahmet Bayık'ı yıllar önceden tanırım. Ben o zamanki adiyle Yol Su Elektrik, kısacası (YSE), daha sonra Köy Hizmetleri diye adlandırılan,  bu gün kapatılıp belediyelere devredilen  bu dairede çalışıyordum. Ahmet Bayık profesyonel sendikacılığa yeni ayak basmıştı. Keskin bakışları siyah saçları ile bir şahini andırırdı. Gençti dinamikti, ele avuca sığmıyordu. Amatörce solda başladığı sendikacılığı sağda profesyonelleştirdi. 

O sıralar benim de kısa bir sendikacılık dönemim oldu. Karşıt bir sendika yönetiminde olmama karşı, hiçbir gün birimizi kıracak bir davranışımız olmadı. Herkes kendi yolundaydı. O devrimci sendikalara karşı olmaktan ziyade o sendikalarda bulunan gayri ciddi insanlara karşıydı. Nedense baharı görmeden sendikacılığım iş akdimin feshiyle son buldu.
Bayık, okullu, diplomalı olayım diye lise dâhil dışarıdan okuyarak bitirmiş. Hep bir üniversite bitirme hayaliyle yaşamaktaydı. "Okuyacağım fakülte de mutlaka hukuk olmalı" diyordu. Çünkü hukukun üstünlüğüne her gün geçtikçe biraz daha inanmakta, sendikacılığından gelen anlayışla insan haklarına sahip çıkmayı arzulamaktaydı.   Aslında hayat üniversitesini bitirmiş biri idi. Çünkü çevresindeki insanları çok iyi tanır, ikiyüzlü olanları, yüz verip astar isteyenler olduğu gibi düşüncesinden ödün vermeyen insanları takdir ederdi. Hani "adamına göre sırım çekme" meselesi var ya! Belki bizim dostluğumuz, saygı ve sevgimiz, birazda kendimizi bilmemiz, yine kendimize doğru şahsiyetli bir yol çizmemizden kaynaklanıyordu. Çünkü o dönemde YSE de çalışmak, daireye gidip gelmek bir yürek işiydi. 

Bir iş dolaysıyla Süleymanlar olarak bilinen ve Ahmet Bayık'ın mensup olduğu ailenin köylerini yıllar önce birkaç kez gezdim. Süleymanlar,  uzun yıllar önce Lice ve çevresinde yaşarken, aile Hilvan'ın Hoşin (Uluyazı ) köyü ve çevresine göç edip yerleşmiş. Ğıyy (Ğıyan, Xıyan) aşiretine mensup Kürt bir aile.  Xıyan aşiretin bir ferdi olan Süleyman'ın babası gelip buraya yerleşir. Aile bu isimle tanınır. Süleyman çevreden yardımını esirgemeyen, sofrası açık, gönlü gözü tok, kendini sevdiren, saydıran bir insan olduğu söylenirdi. Onun için aile o zamandan bu güne onun ismiyle anılmaktadır. Zaten bölgenin gereği tüm aileler,  çevrede sevilen, sayılan, nam bırakan biriyle anılır.     

Süleyman; çevresiyle iyi geçindiği kadar, Gürgür, Saluca, Kepirhisar  çevresindeki verimli  tarlaları ekip biçen, tapusuna geçirmeyi başaran, akrabalarına sahiplik etmesini bilen, koruyan, gözeten bir kişiliğe sahipmiş. Onun için bu aile aşireti ile değil o zatın ismiyle anılmaktadır. Süleymanlar olarak adlandırılan bu aile ile  aşiret anlamında dayı yeğen ilişkilerimiz seviyeli bir şekilde sürmekteydi. Gezip gördüğüm köyleri kerpiçten, taş, topraktan, yığma evlerdi. Kesme taşlardan yapılmış, köy odası olarak kullanılan bir-iki odaya ancak rastlanırdı. Aslında az topraklı, yoksul demesek de varsıl ve ağa diyebileceğimiz bir aile değil. Aile bireylerinden bazılarının siyasi tercihlerde bulunmalarından dolayı, aile seksen öncesi hayli yaralar aldı. Ancak; seksen sonrası ailenin gelişmesi ve kendini yenilemesi, toplumla ilişkilerini tazelemeleri,  yetişen çocukların okul okumaları, ailenin içinden başarılı iş adamları çıktığı gibi aydın bir toplum olmasını sağladı.

 Soyadı almalarına gelince; soyadı kanunu çıkınca bir türlü köylüler nüfus idaresine gelip soyadı almazlar, tüm çevrede olduğu gibi herkes kendi babası ya da annesinin ismiyle anılmaktaydı. O dönemdeki kaymakam hemen nüfus memurunu çağırtıp herkese bir soyadı bulmasını ister, nüfus memuru da zamanlı zamansız sözlüğü önüne indirip her köye, her aileye uygun bir soyadı yazar. Süleymanlar; Bayık, Bayuk, Baysal, Baydar, Baylan, Bayrak, Baytak, Bayat,  Benzin, Bebe, Benzer, Becel, gibi soyadlarını verir.

Tam 25 yıl önce gittiğim köylere yeniden gitmek nasip oldu.   Kocaman evler, çok katlı apartmanları görünce doğrusu şaşırdım.  Bağlar, fıstıklıklar, çeşitli meyve bahçelerinin yetiştirildiği yeni yerler beni fazlasıyla sevindirdi. Çünkü çevreye olan ilgi, ağaca verilen değer fazlasıyla artmıştı. Sondajlar vurulmuş köy yerinde şarıl şarıl su akıyordu. Uğur böcekleri, kelebekler, kuyrukları tiril tiril titreyen minik serçelerin keyfine diyecek yoktu. Köyler tamamıyla değişmiş.  Alt yapısı tam gelişmemekle birlikte, köylüler bir şehirli havasında. Bunun ilk başlatanlardan Ahmet Bayık'ın olması, akrabaları tarafından yapılanların takdir edilmesi onun nasıl örnek bir kişiliğe sahip olduğu hemen anlaşılmaktaydı. 

Ahmet Bayık, mutlaka kendini yenilemeliydi. Çünkü sendikacılığı sırasında ülkenin dört bir yanını gezip gördüğü gibi, dünyanın sayılı ülkelerini de gezmişti.  Dolaysıyla birikimlerini çevrenin korunmasına, doğanın güzelliğine, yeşil alanlara aktarmayı başardı. Yeşil alanların genişletilmesi ve çoğaltılması,  bakımı, hizmeti onun gönlünde ayrı bir tutmaktaydı. Aslında ekolojik dengeye sahip çıkmak hepimizin görevi, ancak ne yazık ki bizler tüm hizmetler gibi bu alanda yapılacak işleri de birilerine havale etmesini severiz.  

Eline geçen olanaklarla Saluca Köyünü İrem'den bir köşeye çevirmesini bildi. Artık o farkında olmadan  çevre dostluğunu kazanmışı.  Çünkü bu işi ticaret için yapmıyordu. Duyguların sesiydi ona yaptıran, yüreğinde bir haz vardı,  şiir gibi, resim gibi… O yaparda köylüler durur mu? Onlarda Bayık'ı örnek alıp bahçelerine diktikleri boy boy meyve fideleri filizlendikçe onlara keyif verdiğini gülerek anlatmaktaydılar. Çoğu köylüler diktikleri ağaçların meyvesini bile sofraya taşımanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyorlardı. İşte yeşili sevmek böyle bir şeydi…  

Artık çevre kendine yeni bir dost kazanmıştı. Toprağı teriyle ıslatan, ağaçların gölgesinde hasret gideren, ağaç hışırtısından zevk duyan biriydi.  Onun bakımını yaptığı mümtaz çevreyi gezerken hayli sevindim. Meyve ağaçları göz estetiğimize zevk kattığı gibi ağzımıza tat bırakıyordu. Ağaca hizmet eden, taşın kovuğunda çıkan incire değer veren insan, insanlığın dostu olmaması mümkün mü? Belki bu gün bu çalışmalara dudak bükenler yarın ona sayısız teşekkür edeceklerinden kimsenin şüphesi olmasın. 

Bir zamanlar kıraç taşlık, çalı, çırpı, dikenlerle kaplı olan yerlerin bu gün yemyeşil bitki örtüleriyle etrafına yaşam bahşeden, gürül gürül suların aktığı yerlere hayat veren hep insanın yüreğinden gelen güzelliklerin eseridir. İşte Ahmet Bayık bu güzelliklerin sahibi ve geleceğe emanet bırakan bir yeşil dostu. Daha, nice temiz, güzel yeşil çevrelerde çevre dostları ile buluşmak üzere güzel günlere… 

 
Etiketler: AHMET, BAYIK’IN, ÇEVREYE, VERDİĞİ, DEĞER,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
10 Ağustos 2020
ADALETİ KİM İSTEMEZ Kİ; UYGULANSA
34 Okunma.
08 Ağustos 2020
ŞANLIURFA’DA BAĞCILIK ve BAĞ EVLERİ
108 Okunma.
07 Ağustos 2020
NE YAZACAĞIMI BENDE MERAK EDİYORUM SİZDE MERAK EDİYOR MUSUNUZ?
49 Okunma.
05 Ağustos 2020
BAYRAM YALNIZLIĞI
212 Okunma.
18 Temmuz 2020
HAYAT MEKTEBİ
168 Okunma.
08 Temmuz 2020
KELİMELERLE GERÇEĞİ ÖĞRENMEK
185 Okunma.
04 Temmuz 2020
BUĞDAYA ÖZNEL BİR BAKIŞ
239 Okunma.
01 Temmuz 2020
İYİLİK İNSANLIĞIN ERDEMİNDENDİR
159 Okunma.
27 Haziran 2020
URFALI NAZİF’İN ÖYKÜSÜ CEMAL BABAOĞLU’NUN YENİ ROMANI
247 Okunma.
23 Haziran 2020
ASKER UĞURLAMALARI
171 Okunma.
18 Haziran 2020
KELİMELERLE GERÇEĞİ ÖĞRENMEK
203 Okunma.
13 Haziran 2020
ÖPÜŞMEYİ KALDIRDIK
194 Okunma.
09 Haziran 2020
KUTSAL EMANETLER TEVESSÜL VE TEBERRÜK
230 Okunma.
04 Haziran 2020
TÜRKÜLERİN NE GÜNAHI VAR?
267 Okunma.
30 Mayıs 2020
KENDİ AKLINLA YAŞA
194 Okunma.
28 Mayıs 2020
EDEP İÇEREN SÖZ SÖYLEME SANATI
203 Okunma.
23 Mayıs 2020
IRKÇILIK SÖZLERİNDE BOĞULMAK
192 Okunma.
20 Mayıs 2020
ŞEHİRLERİN YENİLENMESİ YETMEZ BİZ DE KENDİMİZİ YENİLEMELİYİZ
160 Okunma.
19 Mayıs 2020
DÜN BUGÜNDEN İYİYDİ, YARIN MEÇHUL!
134 Okunma.
14 Mayıs 2020
VİRÜS KORKUSU MU YOKSA ALLAH KORKUSU MU?
258 Okunma.
09 Mayıs 2020
ORUÇ VE HATIRLATTIKLARI
206 Okunma.
05 Mayıs 2020
SENDİKAL MÜCADELE
206 Okunma.
30 Nisan 2020
KİM SAĞLIĞIMIZI DÜŞÜNÜYOR
203 Okunma.
25 Nisan 2020
HEMO YÊ BEKO YÊ İZOLİ
338 Okunma.
21 Nisan 2020
ANILAR HEP TATLI DEĞİLDİR
272 Okunma.
16 Nisan 2020
HÜNERLİ KALEM ERBAPLARINA
617 Okunma.
10 Nisan 2020
AVUKATLAR GÜNÜ’NÜN ARDINDAN
272 Okunma.
07 Nisan 2020
GÜNDEM DEĞİŞTİ KONUMUZ KORONO
266 Okunma.
31 Mart 2020
TARİHİ İSİMLER VE MEKÂNLAR
456 Okunma.
30 Mart 2020
DOKTORLAR VE ALKIŞ
218 Okunma.
27 Mart 2020
GURBET VE DABBEL ARZ
349 Okunma.
26 Mart 2020
MUSKA VE FIKRALAR
193 Okunma.
24 Mart 2020
HİKÂYELERİ UNUTULAN KAHRAMANLAR
167 Okunma.
23 Mart 2020
YAZIYI OKURKEN MİDENİZ BULANMASIN BU BİZİM GERÇEĞİMİZ
204 Okunma.
21 Mart 2020
YAŞANMIŞ FIKRALAR
242 Okunma.
18 Mart 2020
SEVGİ VE ÖLÜM
245 Okunma.
17 Mart 2020
ÇİVİYE SORMUŞLAR
202 Okunma.
16 Mart 2020
ANILARDAN BU GÜNE
168 Okunma.
10 Mart 2020
SEVGİ, ADALET VE DÜRÜST OLMAK
235 Okunma.
09 Mart 2020
SÖZLE KİRLETİLEN SOKAKLAR
173 Okunma.
05 Mart 2020
BÜYÜK LOKMA
268 Okunma.
04 Mart 2020
ANILARIN TADI BAŞKA, ÇÜNKÜ ONLAR SIRDIR
254 Okunma.
03 Mart 2020
KOMPLO TEORİLERİ
244 Okunma.
27 Şubat 2020
SELAHATTİN UTKU’NUN SU TÜRKÜSÜ
324 Okunma.
25 Şubat 2020
SAMAN MESELESİ
480 Okunma.
24 Şubat 2020
ANA DİL GÜNÜ
342 Okunma.
21 Şubat 2020
FARKLI BİR YAZI
282 Okunma.
19 Şubat 2020
KOKULAR VE BİZLER
282 Okunma.
18 Şubat 2020
DÜNDEN BU GÜNE AŞK
229 Okunma.
13 Şubat 2020
BİR KAÇ KELİME VE ANLAMLARI
346 Okunma.
12 Şubat 2020
HAK EDİLMEYEN SÖZLER
304 Okunma.
11 Şubat 2020
SÖZLER VE ANLAMLARI
210 Okunma.
07 Şubat 2020
YENİ BİR PARTİ “GELECEK PARTİSİ”
407 Okunma.
06 Şubat 2020
DÜNÜN ÇOCUKLUĞU, BUGÜNÜN ŞEHRİ
271 Okunma.
05 Şubat 2020
YAZARIN GÖREVİ
717 Okunma.
04 Şubat 2020
TATİL VE ÇOCUKLAR
210 Okunma.
03 Şubat 2020
KELİMELERİN DOĞRUSUNU KULLANMAK VE SEVMEK
332 Okunma.
01 Şubat 2020
ANKARA’YA KAR YAĞMIŞ
329 Okunma.
30 Ocak 2020
BAKKALIN DOSTLUĞU
238 Okunma.
29 Ocak 2020
KENDİ AİLESİNİ SEVMEK
257 Okunma.
25 Ocak 2020
“KIRMIZI MEŞİN PARA PEŞİN”
646 Okunma.
24 Ocak 2020
KİŞİ, SUÇ VE TOPLUM
4242 Okunma.
21 Ocak 2020
İNSANLIK HİKAYELERİ ANLAYANA NE MUTLU!
262 Okunma.
17 Ocak 2020
KELİMELERLE SERZENİŞ
291 Okunma.
15 Ocak 2020
GAZETECİLER KENDİLERİNİ UNUTTURMAZLAR
247 Okunma.
13 Ocak 2020
KELİMELERDEN TAT ALMAK
361 Okunma.
11 Ocak 2020
KARANLIKTAN AYDINLIĞA
311 Okunma.
09 Ocak 2020
DERS ALINACAK ANILAR
233 Okunma.
03 Ocak 2020
“KAN AĞİ MEYDAN BAĞİ”
383 Okunma.
30 Aralık 2019
DÜZEN BOZULMUŞ MU?
452 Okunma.
27 Aralık 2019
ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN ARDINDAN
325 Okunma.
25 Aralık 2019
HOŞGÖRÜNÜN NERESİNDEYİZ?
435 Okunma.
24 Aralık 2019
DOĞAL YAŞAMAK SAĞLIĞIN ADIDIR
436 Okunma.
20 Aralık 2019
“BİZİ ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR”
399 Okunma.
19 Aralık 2019
DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKAMAK GEREK
338 Okunma.
17 Aralık 2019
İÇİMİZDEKİ KAHRAMAN
400 Okunma.
11 Aralık 2019
İNSAN HAKLARI GÜNÜ ve “HILFU’L-FUDÛL”
413 Okunma.
10 Aralık 2019
ISLAK UMUTLAR VE MEHMET ACIOĞLU
740 Okunma.
09 Aralık 2019
KİTAP FUARI VE URFA
350 Okunma.
05 Aralık 2019
IRKÇILIĞIN DERİN İZLERİ
462 Okunma.
04 Aralık 2019
YAZIYI OKURKEN MİDENİZ BULANMASIN BU BİZİM GERÇEĞİMİZ
395 Okunma.
03 Aralık 2019
GÖRME ENGELLİLERİ SAHİPLENMEK
384 Okunma.
02 Aralık 2019
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE
406 Okunma.
29 Kasım 2019
SOĞMATAR’A (SUGAOTHMETRO) GEZİ
565 Okunma.
26 Kasım 2019
SEZAİ AKÇALININ İLK ROMANI “GÖZ BAKIR”
600 Okunma.
25 Kasım 2019
SENEM MAĞARAYA GEZİ
509 Okunma.
20 Kasım 2019
YAŞAM BİR FIKRADIR
458 Okunma.
13 Kasım 2019
TEKTEK DAĞLARINI MERAK EDİYOR MUSUNUZ?
487 Okunma.
08 Kasım 2019
DÜŞÜNENLERİN DÜŞÜNCELERİ
538 Okunma.
06 Kasım 2019
MARŞLA SALDIRI VE SONRASI
464 Okunma.
04 Kasım 2019
GÖÇMEN KUŞLAR VE URFA
483 Okunma.
29 Ekim 2019
ARAP MAHALESİNDEN ARKADAŞIM ZEVZİR ALİ
548 Okunma.
24 Ekim 2019
DİLE TAKILANLAR, KULAK DA KALANLAR
716 Okunma.
21 Ekim 2019
ÖNCE VİCDAN SONRA ÇEVRE TEMİZLİĞİ
626 Okunma.
19 Ekim 2019
AVCILIK
526 Okunma.
17 Ekim 2019
İKİ KÜRT, BİR TÜRK SAİT
512 Okunma.
15 Ekim 2019
KİTAP KURDU BİR MİZBAH DAHA
524 Okunma.
14 Ekim 2019
DEPREM PANİĞİ
418 Okunma.
12 Ekim 2019
BEN KENDİMİ SİZDE BULDUM
778 Okunma.
09 Ekim 2019
“EYVANAT BAHÇESİ”
606 Okunma.
07 Ekim 2019
GAZETE-MEDYA-BASIN
561 Okunma.
03 Ekim 2019
ELEŞTİRİ ÜSTÜNE
466 Okunma.
01 Ekim 2019
“ÇİLE BÜLBÜLÜM ÇİLE”
496 Okunma.
30 Eylül 2019
DAYAK VE ÖĞRETMENLER
414 Okunma.
23 Eylül 2019
YEŞİL VE NOSTALJİ
783 Okunma.
19 Eylül 2019
ÖĞRENCİLİK YILLARI HAYELLER VE RENKLER
564 Okunma.
17 Eylül 2019
DOĞANIN BEREKETİ
597 Okunma.
07 Eylül 2019
EYLÜLÜN RENGİ VE TADI
1124 Okunma.
06 Eylül 2019
“KÖR OLMA DA GÖR BENİ”
499 Okunma.
04 Eylül 2019
ŞU ZENGİNLİK MESELESİ
544 Okunma.
02 Eylül 2019
YENİ BİR EYLÜLLE BARIŞA MERHABA
511 Okunma.
27 Ağustos 2019
HALKIN DİLİNDE Kİ DERİN SÖYLEMLER
625 Okunma.
24 Ağustos 2019
REKABETÇİLİK
529 Okunma.
23 Ağustos 2019
UYDİRİKO, UYDURANA HELAL OLSUN
503 Okunma.
21 Ağustos 2019
GAZETEDEN İNTERNETE
475 Okunma.
17 Ağustos 2019
İNSAN PAZARINDA
547 Okunma.
07 Ağustos 2019
YAŞANANLARDAN DERS ALMAK
625 Okunma.
01 Ağustos 2019
“SÖZ VER OĞUL”
757 Okunma.
25 Temmuz 2019
“DEMİR DEMİRLE DÖVÜLÜR”
562 Okunma.
23 Temmuz 2019
İÇİNDEN GELENİ SÖYLE KALIRSA YAZIK OLUR
378 Okunma.
18 Temmuz 2019
İDEALLERİNE İHANET EDENLER
577 Okunma.
16 Temmuz 2019
HAYVAN SEVGİSİ
543 Okunma.
10 Temmuz 2019
DÜNDEN BUGÜNE GAZETE DAĞITICILARI
634 Okunma.
09 Temmuz 2019
İNSANLIK VE GELİŞİM
516 Okunma.
06 Temmuz 2019
YAZ HA YAZ
598 Okunma.
04 Temmuz 2019
TOPLUMSAL VEFA
469 Okunma.
02 Temmuz 2019
“HER BİLDİĞİNİ SÖYLEME AMA HER SÖYLEDİĞİNİ BİL”
1434 Okunma.
27 Haziran 2019
BİR KAÇ VECİZE İLE HASBİHAL
556 Okunma.
25 Haziran 2019
DÜNYA MÜLTECİ GÜNÜ
562 Okunma.
24 Haziran 2019
DOSTLUK ÜSTÜNE BİR SÖYLEM
763 Okunma.
22 Haziran 2019
KORKULARI YENMEK
631 Okunma.
20 Haziran 2019
TİRİT ZİYAFETİNDEN GERİYE
654 Okunma.
18 Haziran 2019
NEFRET VE HAKARET KENDİNİZİ KURTARIN
628 Okunma.
17 Haziran 2019
BU PAZAR BABALAR GÜNÜYDÜ
487 Okunma.
15 Haziran 2019
İNSAN HAKLARI BİLİNCİ EDİNMEK
551 Okunma.
14 Haziran 2019
YAZINSAL HAYAT
491 Okunma.
07 Haziran 2019
TÜRKÜLEŞEN YAŞAMLAR
535 Okunma.
01 Haziran 2019
KIRAATHANEDEN BUGÜNE
538 Okunma.
30 Mayıs 2019
GÜZEL VE ÖZLÜ SÖZLER
831 Okunma.
29 Mayıs 2019
BU RAMAZANDA İBRAHİM’İ OLMAK
483 Okunma.
23 Mayıs 2019
ANNEMİN ACI GERÇEĞİ
633 Okunma.
21 Mayıs 2019
AYILAR ŞEHRE İNDİ
603 Okunma.
18 Mayıs 2019
KORKULARI YENMEK
627 Okunma.
13 Mayıs 2019
ANNEM
574 Okunma.
07 Mayıs 2019
EMEKSİZ YAZILAN YAZI, KEYİFSİZ OKUNUR*
668 Okunma.
02 Mayıs 2019
NEDEN YAZI (YORUM)
842 Okunma.
29 Nisan 2019
“AX URFAM SENİ KİMLERE ANLATSAM”
755 Okunma.
25 Nisan 2019
HIRSIZLIK VE İNSANLIĞIN ERDEMİ
692 Okunma.
15 Nisan 2019
GOLAN TEPELERİNDEN BUGÜNE
757 Okunma.
12 Nisan 2019
ELEŞTİRİ VE İTİRAF
714 Okunma.
10 Nisan 2019
ŞAHİN DOĞAN “HAKİKATIN İZİNDE”
953 Okunma.
08 Nisan 2019
KÜLTÜREL MİRAS VE ŞEHRİN KİMLİĞİ
717 Okunma.
02 Nisan 2019
YAZAR OLMAK SAMİMİYET GEREKTİRİR
624 Okunma.
29 Mart 2019
VİRANŞEHİR’İN İSMİ
2075 Okunma.
27 Mart 2019
DALKAVUKLUKTAN NEREYE
714 Okunma.
26 Mart 2019
NEVRUZ, NEVROZ VE NEWROZ
807 Okunma.
25 Mart 2019
TÜRKÇE YAZMAYA KONUŞMAYA HASRET KALDIK
649 Okunma.
23 Mart 2019
BAŞKASININ AKLIYLA YAŞAMAK
802 Okunma.
16 Mart 2019
TIP BAYRAMI
686 Okunma.
15 Mart 2019
DEDİKODU VE BİZLER
651 Okunma.
09 Mart 2019
DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
616 Okunma.
05 Mart 2019
MUHASEBECİLERİN FERYADI “ÇÖZÜM İSTİYORUZ”
662 Okunma.
02 Mart 2019
TOPLUMSAL VEFA
685 Okunma.
25 Şubat 2019
21 ŞUBAT ANA DİL GÜNÜ
913 Okunma.
21 Şubat 2019
YENİ SESLERLE - 2
743 Okunma.
20 Şubat 2019
SESLER -1
740 Okunma.
08 Şubat 2019
İKİ URFA’YI TEK URFA YAPALIM - II
1566 Okunma.
07 Şubat 2019
İKİ URFA’YI TEK URFA YAPALIM - I
777 Okunma.
05 Şubat 2019
HER İNSAN BİR HAYVAN TERBİYECİSİDİR
799 Okunma.
01 Şubat 2019
TRAFİKTEKİ GÜZELLİK
995 Okunma.
29 Ocak 2019
ANILARDAN BUGÜNE
906 Okunma.
23 Ocak 2019
TRAFİK POLİSİ VE CEZA
1086 Okunma.
19 Ocak 2019
MUSKA VE DELİKLİ TAŞ
1597 Okunma.
15 Ocak 2019
KÜLTÜREL MİRAS VE ŞEHRİN KİMLİĞİ
876 Okunma.
12 Ocak 2019
KELAMI KİBAR
1326 Okunma.
10 Ocak 2019
ŞU POŞET MESELESİ
827 Okunma.
08 Ocak 2019
İLAÇSIZ BİR HASTALIK HASETLİK
978 Okunma.
07 Ocak 2019
DÜNÜN VE BUGÜNÜN EVLİLİKLERİ
722 Okunma.
05 Ocak 2019
KURŞUN DÖKME
967 Okunma.
31 Aralık 2018
HERKES PAYINA DÜŞENİ ALSIN
842 Okunma.
26 Aralık 2018
TABULAR, ÇIKMAZLAR VE ÖRNEK BİR KİŞİLİK
1050 Okunma.
25 Aralık 2018
ZEYTİN GÜZELLEMESİ
882 Okunma.
22 Aralık 2018
DÜNDEN BUGÜNE DEVELEME
959 Okunma.
19 Aralık 2018
KANAYAN YARA KAN DAVASI
2534 Okunma.
18 Aralık 2018
YEREL GAZETEYE GEÇEN EMEKLER BERTARAF EDİLMEMELİ
758 Okunma.
17 Aralık 2018
“NANKÖRLÜK SEVGİNİN MEZARIDIR”
3447 Okunma.
30 Kasım 2018
BELEDİYE SEÇİMLERİ YAKLAŞIRKEN
1238 Okunma.
29 Kasım 2018
URFA’DA AKŞAM
841 Okunma.
28 Kasım 2018
“YİĞİT MUHTAÇ OLMUŞ KURU SOĞANA”
1134 Okunma.
24 Kasım 2018
URFA AĞZI DİYE YAZANLAR
1917 Okunma.
22 Kasım 2018
YEŞİLLİK MUTLU YAŞAMIN GEREĞİDİR
1012 Okunma.
16 Kasım 2018
MÜSLÜM AKALIN VE ŞİİR “ESKİ GÜNLERDEN KALAN”
1346 Okunma.
06 Kasım 2018
SAMİMİ İNSAN, DEĞERLİ DOST
918 Okunma.
25 Ekim 2018
ÖĞRENCİ ANDI GERİ Mİ GELİYOR
1009 Okunma.
22 Ekim 2018
URFA OLARAK NİHAT ÇİFTÇİYE SAHİP ÇIKMALIYIZ
2049 Okunma.
16 Ekim 2018
GENÇLİĞE SAHİP ÇIKMAK
1113 Okunma.
08 Ekim 2018
EDEP VE ASALET SOYU YUTAR
1448 Okunma.
05 Ekim 2018
HÜKMEDEN DİL VE MAĞDUR DİLLER
1120 Okunma.
02 Ekim 2018
YENİ KELİMELERLE TÜRKÇE VE URFA AĞZI
1734 Okunma.
01 Ekim 2018
SURİYELİLER VE BİZLER
938 Okunma.
29 Eylül 2018
YAŞAM ZİRVEYE TIRMANIŞTIR
1059 Okunma.
27 Eylül 2018
MEZOPOTAMYA’NIN KIRGIN ÇİÇEKLERİ
1234 Okunma.
22 Eylül 2018
ABDAL VE URFA AĞZI
1334 Okunma.
18 Eylül 2018
WARÊ HURRİYAN
1119 Okunma.
13 Eylül 2018
TARSUS’TA İMZA VE YENİ DOSTLAR
1381 Okunma.
12 Eylül 2018
MERSİN’DE İMZA GÜNÜ
1016 Okunma.
27 Ağustos 2018
“BAYRAM GELMİŞ NEYİME/ KAN DAMLAR YÜREĞİME”
1626 Okunma.
16 Ağustos 2018
ÇEVREYİ SAHİPLENME
1574 Okunma.
14 Ağustos 2018
AH FIRAT AH FIRAT!
1165 Okunma.
13 Ağustos 2018
ÇIKAR ÇEKİŞMESİ
1058 Okunma.
11 Ağustos 2018
SÖZLERİ, FIKRALARI ÖNEMSEMEK
1155 Okunma.
01 Ağustos 2018
YAZI YAZMAK YETENEĞİN SANATA DÖNÜŞMESİDİR
1578 Okunma.
28 Temmuz 2018
KELİMELERLE HASBİHAL
1120 Okunma.
26 Temmuz 2018
GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI
1103 Okunma.
19 Temmuz 2018
GÜZELLİĞİYLE HASRETİYLE PORTAKAL
1448 Okunma.
10 Temmuz 2018
AİLE TOPLUM VE DEĞERLER- II
1119 Okunma.
09 Temmuz 2018
AİLE, TOPLUM VE DEĞERLER - I
1009 Okunma.
07 Temmuz 2018
FIKRALARDAN BİR DEMET
1259 Okunma.
05 Temmuz 2018
AÇIKTA GIDA SATILMASI
1158 Okunma.
03 Temmuz 2018
GÖBEKLİTEPE UNESCO DÜNYA KÜLTÜREL MİRASI LİSTESİNE ALINDI
1183 Okunma.
02 Temmuz 2018
ŞANLILIK UNVANI, BİZLER VE URFA
971 Okunma.
28 Haziran 2018
HASTANE VE HİZMET- TEŞEKKÜR
1538 Okunma.
14 Haziran 2018
URFA’DA BASIN ve SORUNLAR
1388 Okunma.
12 Haziran 2018
KISA AYRILIKLAR…
989 Okunma.
11 Haziran 2018
AZ KALDI BAYRAM OLA!
1057 Okunma.
04 Haziran 2018
KIRLANGIÇI GÖREN MÜJDE VERSİN
1271 Okunma.
01 Haziran 2018
ELEŞTİRİ VE TAKDİR
1356 Okunma.
30 Mayıs 2018
BİRİLERİNE İFTİRA ATMAK
1184 Okunma.
25 Mayıs 2018
HZ. İBRAHİMİN MİSAFİR ARAMASI
2911 Okunma.
24 Mayıs 2018
BU RAMAZANDA İBRAHİM’İ OLMAK
1150 Okunma.
22 Mayıs 2018
SESSİZ VE SADE BİR KALEM MEHMET AKBAŞ
1164 Okunma.
14 Mayıs 2018
BARIŞ VE SEVGİ ÇEŞİTLEMESİ
1182 Okunma.
07 Mayıs 2018
DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ
1223 Okunma.
04 Mayıs 2018
BİR KAÇ KELİME VE ANLAMLARI
2051 Okunma.
25 Nisan 2018
SİYASETİN GÜNDEMİ
1551 Okunma.
16 Nisan 2018
“YUSUF YUSUF”
1243 Okunma.
10 Nisan 2018
İÇİMİZDEKİ KAHRAMAN
1143 Okunma.
03 Nisan 2018
ŞİLİKİ, URFA TATLISI
1454 Okunma.
02 Nisan 2018
DÜNDEN BUGÜNE ANILAR
1203 Okunma.
27 Mart 2018
KENDİN OLMAK
1323 Okunma.
27 Mart 2018
AŞIK VEYSEL ANISINA
1293 Okunma.
21 Mart 2018
DAYAK VE ŞİDDET TAVSİP EDİLMEZ
1313 Okunma.
17 Mart 2018
YİRMİ YIL DİLE KOLAY
1731 Okunma.
16 Mart 2018
SU GİBİ AZİZ OLUN
1219 Okunma.
12 Mart 2018
MİNYATÜR SAVAŞLAR, HALİL COŞKUN ROMANI
1352 Okunma.
08 Mart 2018
TARİHİ YOK ETMEK ŞEHRİN KİMLİĞİNİ YOK ETMEKTİR
1515 Okunma.
07 Mart 2018
HUZUR OPERASYONU
1275 Okunma.
06 Mart 2018
GAZETECİLİK MESLEĞİNE DEĞER VERMEK
1295 Okunma.
27 Şubat 2018
GEÇMİŞİNİ BİLMEK
1474 Okunma.
24 Şubat 2018
HER GÜZEL SÖZ SEVGİNİN ESERİDİR
1470 Okunma.
21 Şubat 2018
TAZİYE EVİ VE YAPILMASI GEREKENLER
2395 Okunma.
19 Şubat 2018
MEHMET BÖKE’NİN ŞİİRİ
1623 Okunma.
10 Şubat 2018
İNSANLAR VE HAŞERELER
1246 Okunma.
08 Şubat 2018
URFA’YI HASBİ SEVMEK…
1330 Okunma.
07 Şubat 2018
PARAN KADAR KONUŞ
1417 Okunma.
06 Şubat 2018
MEVLANA’YI ANMAK MI YOKSA ANLAMAK MI?
1202 Okunma.
26 Ocak 2018
ELEKTRİK DEYİNCE
1218 Okunma.
25 Ocak 2018
UĞUR VE UĞURSUZLUK - II
3221 Okunma.
24 Ocak 2018
UĞUR VE UĞURSUZLUK – I
1161 Okunma.
22 Ocak 2018
HAYVANLARIN DİLİ OLSAYDI
1724 Okunma.
20 Ocak 2018
İNSAN HAKLARI BİLİNCİ EDİNMEK
1130 Okunma.
18 Ocak 2018
FIKRALAR
2052 Okunma.
16 Ocak 2018
ÖLÜMÜN VE HATIRLATTIKLARI
1132 Okunma.
13 Ocak 2018
ŞANLIURFA SIRA GECESİ GELENEĞİ VE TÜRKÜLERİ
1525 Okunma.
09 Ocak 2018
HALİL COŞKUN’UN KALEMİNDEN “AYRIKOTU”
1382 Okunma.
08 Ocak 2018
ÇEVREYİ SAHİPLENME
1232 Okunma.
05 Ocak 2018
TOPLUMSAL VEFA
1320 Okunma.
04 Ocak 2018
ÇIRAKLIKTAN PATRONLUĞA KAŞIBEYAZ
1246 Okunma.
03 Ocak 2018
KIRAATHANEDEN BUGÜNE
1132 Okunma.
01 Ocak 2018
GURBET, SILA VE HASRET
1677 Okunma.
28 Aralık 2017
TÜRKÜLERLE URFA VE YAŞAM
1324 Okunma.
27 Aralık 2017
BU YEMEĞE BU DUA
1238 Okunma.
21 Aralık 2017
HAYVANLARIN DİLİ OLSAYDI
1393 Okunma.
20 Aralık 2017
GENÇLİGE SAHİP ÇIKMAK GEREK
1281 Okunma.
14 Aralık 2017
SOKAK ÇOCUKLARI DEĞİL ÖTEKİ ÇOCUKLAR
1273 Okunma.
07 Aralık 2017
İFTİRA VE METHİYELERE REDDİYE
1373 Okunma.
05 Aralık 2017
ÖĞRETMENLİK BİR SEVDADIR
1341 Okunma.
04 Aralık 2017
DÖRT MEVSİME, DÖRT İSİM
1679 Okunma.
02 Aralık 2017
YAĞMUR DUASI VE ÇÖMÇE GELİN
1934 Okunma.
01 Aralık 2017
HASAN RASTGELDİ
1503 Okunma.
30 Kasım 2017
TÜRKÜLER ACILARIN SESİDİR
1369 Okunma.
28 Kasım 2017
ÖĞRETMEN EK İŞ PEŞİNDE
1369 Okunma.
27 Kasım 2017
BİR ÖĞRETMENLER GÜNÜ
1289 Okunma.
22 Kasım 2017
URFA BASIN TARİHİ VE YEREL GAZETECİLİK
1384 Okunma.
20 Kasım 2017
İYİ PARTİ, YAŞANANLAR, BEKLENTİLER
1378 Okunma.
17 Kasım 2017
DÜĞÜN SEVİNCİN DIŞA VURUMUDUR
1562 Okunma.
14 Kasım 2017
ATATÜRK’Ü SEVMEK
1423 Okunma.
09 Kasım 2017
TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİLER
1607 Okunma.
06 Kasım 2017
UÇAK YOLCULUĞU VE ESPRİLER
1798 Okunma.
04 Kasım 2017
ZİYARETLER
1549 Okunma.
01 Kasım 2017
GÜL İLHAM KAYNAĞI- III
1736 Okunma.
31 Ekim 2017
GÜLE ÂŞIK OLUNMAZ MI? - II
1879 Okunma.
30 Ekim 2017
ZEMHERİDE AÇAN YEDİ VEREN GÜLLER-I
1881 Okunma.
28 Ekim 2017
OSMAN ERKAN’IN YENİ ŞİİR KİTABI “EĞRİ OTURAN”
1754 Okunma.
20 Ekim 2017
AHLAKSIZLIĞIN DANİSKASI
1707 Okunma.
19 Ekim 2017
SELAHATTİN UTKUN’UN “KURŞUN RENGİ GÜNLER” KİTABINA DAİR
1741 Okunma.
18 Ekim 2017
ÖĞRETMEN OLMAK BİR AYRICALIKTIR
1618 Okunma.
12 Ekim 2017
HIRSIZLIĞA SIĞINANLARA
1784 Okunma.
11 Ekim 2017
KALEM ERBABINA SELAM YOLUMUZA DEVAM
1591 Okunma.
09 Ekim 2017
DİL BAYRAMI
1591 Okunma.
07 Ekim 2017
GEÇMİŞE HAYIFLANMAK
1808 Okunma.
05 Ekim 2017
DAĞLAR VE BİZ
1700 Okunma.
04 Ekim 2017
OKUMAK IŞIĞI YAKALAMAKTIR
1640 Okunma.
26 Eylül 2017
GEVENDE FIKRALARI
2109 Okunma.
22 Eylül 2017
İNSANSI HAŞERELER VE DİĞERLERİ
1614 Okunma.
21 Eylül 2017
OKUMANIZ GEREKEN BİR YAZI
1997 Okunma.
20 Eylül 2017
SİVEREK VE KIRILAN HEYKEL
1632 Okunma.
18 Eylül 2017
NEDEN DAĞLAR?
1757 Okunma.
16 Eylül 2017
KELİMELERİN DERİN SEVGİSİ
1504 Okunma.
14 Eylül 2017
UNVAN NEREDE KULLANILIR
1624 Okunma.
12 Eylül 2017
SARI SICAKLAR VE ÜLKE SİYASETİ
1663 Okunma.
05 Eylül 2017
TRAFİK VE BİZLER
2141 Okunma.
30 Ağustos 2017
HIRSIZLIĞA SAYGINLIK KAZANDIRANLAR UTANSIN
1759 Okunma.
29 Ağustos 2017
FIKRALAR
1939 Okunma.
28 Ağustos 2017
AÇIK HAVA MÜZESİNE HOŞ GELDİNİZ
1558 Okunma.
25 Ağustos 2017
YAZARLIK VE BEN
1630 Okunma.
23 Ağustos 2017
KUL HATASIZ OLMAZ, YA İMAM
1652 Okunma.
22 Ağustos 2017
KONU ELEKTRİK OLUNCA
1549 Okunma.
19 Ağustos 2017
KÖYLÜ OLMAK SUÇ DEĞİL…
1667 Okunma.
17 Ağustos 2017
ZİYARETLER
1662 Okunma.
12 Ağustos 2017
DEĞERLER KAYBEDİLDİKÇE İNSANLAR YOKSULLAŞIR
1740 Okunma.
10 Ağustos 2017
GENÇLİK VE BİZLER
1727 Okunma.
08 Ağustos 2017
ADABI MUAŞERET/ GÖRGÜ KURALLARI
2681 Okunma.
07 Ağustos 2017
DİLENENLER İÇİN BARINMA MERKEZİ
1581 Okunma.
31 Temmuz 2017
İSİMLERİN TARİH, KÜLTÜR VE TOPLUM ÜZERİNDE ETİKLERİ
1854 Okunma.
29 Temmuz 2017
ÇEVREMİZDEN BİR KAÇ FABIL
1719 Okunma.
26 Temmuz 2017
TİŞÖRT YAZILARI
1909 Okunma.
25 Temmuz 2017
BASIN BAYRAMINA GEREKEN ÖNEMİ VERMEK
1706 Okunma.
22 Temmuz 2017
BAKANLIK VE URFA
1927 Okunma.
18 Temmuz 2017
LEYLİM LEY
9467 Okunma.
15 Temmuz 2017
BU NASİHATLARDAN DERS ALIR MIYIZ?
1869 Okunma.
14 Temmuz 2017
URFA HALK MÜZİĞİDE CEMİL CANKAT VE OĞLU AHMET CANKAT
3862 Okunma.
10 Temmuz 2017
ENTELEKTÜEL YALNIZLIK
1918 Okunma.
05 Temmuz 2017
YÜRÜYÜŞ, ADALET VE BİZLER
1836 Okunma.
04 Temmuz 2017
URFA TATLISI
1541 Okunma.
30 Haziran 2017
GURBET, SILA VE HASRET
1672 Okunma.
28 Haziran 2017
KISA AYRILIKLAR UZUN MUTLULUKLARA VESİLEDİR
1560 Okunma.
24 Haziran 2017
KÖTÜ RUH VE SİLAH
1612 Okunma.
23 Haziran 2017
ÇOCUKLUĞUMUZ VE OYUNLARIMIZ
1599 Okunma.
20 Haziran 2017
DOĞDUĞU KENTTİ SEVMEK
1660 Okunma.
19 Haziran 2017
GENÇLİK VE AFFEDİLMEYEN YANLIŞLAR
1582 Okunma.
17 Haziran 2017
DİLENCİLİK
1743 Okunma.
14 Haziran 2017
ZEYTİN GÜZELLEMESİ
1691 Okunma.
12 Haziran 2017
"GEBECE"
1803 Okunma.
02 Haziran 2017
ÇANAKKALE GEZİSİ BİTMEZ - V
1607 Okunma.
01 Haziran 2017
ÇANAKKALE GEZİSİNE DEVAM- IV
1599 Okunma.
31 Mayıs 2017
GELİBOLU YARIM ADASINDA GEZİ - III
1571 Okunma.
30 Mayıs 2017
ÇANAKALEYE İNİYORUZ- II
1596 Okunma.
29 Mayıs 2017
ÇANAKKALE'YE YOLCULUK - I
1642 Okunma.
22 Mayıs 2017
KADİM TARİHİ SAHİPLENME
1631 Okunma.
19 Mayıs 2017
NEFRET VE HAKARET
1614 Okunma.
17 Mayıs 2017
SAYGINLIK İFADE EDEN KELİMELER
3635 Okunma.
16 Mayıs 2017
URFA, DÜNDEN BUGÜNE
1641 Okunma.
13 Mayıs 2017
DEVELERDEN GERİYE KALAN
1689 Okunma.
12 Mayıs 2017
DİN; İNSANLARIN MUTLULUK SIĞNAĞIDIR
1718 Okunma.
11 Mayıs 2017
İNSANLIK ADINA
1921 Okunma.
09 Mayıs 2017
KENDİSİYLE BARIŞIK YAŞAMAK
1691 Okunma.
08 Mayıs 2017
DEVLETİN GÜCÜ ADALETLİ OLMAKTIR
1884 Okunma.
06 Mayıs 2017
SÜTTEN DİLİ YANAN
1827 Okunma.
05 Mayıs 2017
MARKALAŞMA VE GASTRONOMİ TURİZMİ
1711 Okunma.
03 Mayıs 2017
KARANLIK GECENİN SIRRI
1682 Okunma.
01 Mayıs 2017
BAHAR ÖZGÜRLÜĞÜN SESİDİR
1633 Okunma.
24 Nisan 2017
KIRLANGIÇI GÖREN MÜJDE VERSİN
3141 Okunma.
20 Nisan 2017
ŞAHİN DOĞAN VE RUHUMUN MASALI ŞEHR-İ URFA
1744 Okunma.
19 Nisan 2017
“BARIŞ SONRASI BÜYÜK TÜRKİYE”
1589 Okunma.
18 Nisan 2017
DÜGÜMLENEN SEVDALAR
1833 Okunma.
14 Nisan 2017
KERKÜK TÜRKMEN ŞEHRİ Mİ?
1772 Okunma.
13 Nisan 2017
KÜTÜPHANE VE BİZ
1579 Okunma.
03 Nisan 2017
EĞİTİM VE ÖĞRETİMDE HAMLE
1610 Okunma.
01 Nisan 2017
TEKTEK DAĞLARININ DOĞALLIĞI TÜKENMEKTEDİR
1635 Okunma.
30 Mart 2017
CELAL BEHLÜL’DEN GERİYE DÜŞÜNDÜKLERİM
1681 Okunma.
28 Mart 2017
“KARAÇI KIZ HATUN OLMAZ”
3802 Okunma.
25 Mart 2017
KÜLTÜR VE FIKRALAR
1757 Okunma.
24 Mart 2017
UĞUR VE UĞURSUZLUK
3004 Okunma.
23 Mart 2017
SÖZ MİLLETİN
1720 Okunma.
18 Mart 2017
ANILARDAN BU GÜNE SEVGİ VE SAYGININ ERDEMİ
1692 Okunma.
17 Mart 2017
ÖLÜM VE HATIRLATTIKLARI
1559 Okunma.
16 Mart 2017
KEDİLER VE İNSANLAR
1682 Okunma.
15 Mart 2017
MONOTON HAYAT, FASİT DAİRE
1605 Okunma.
11 Mart 2017
URFA KEBAP KOKUYOR
1725 Okunma.
10 Mart 2017
ŞAM'IN ŞEKERİ VE IRKÇILIK
1640 Okunma.
09 Mart 2017
BİLİNMEYEN DİLLE EDEBİYAT
1635 Okunma.
08 Mart 2017
KADINLAR VE BİZLER
1533 Okunma.
03 Mart 2017
HER EV BİR KÜLTÜR HAZİNESİDİR
1624 Okunma.
01 Mart 2017
DÜNYA MUHASEBECİLER GÜNÜ
2251 Okunma.
28 Şubat 2017
TEKTEK DAĞLARINDAKİ KÜLTÜREL MİRAS KORUNMAYI BEKLİYOR
1642 Okunma.
27 Şubat 2017
AYAKLAR BAŞ, BAŞLAR AYAK OLUNCA
2507 Okunma.
22 Şubat 2017
KENDİN OLABİLİYORSAN NE MUTLU
1668 Okunma.
20 Şubat 2017
SANATA DEĞER VERME
1720 Okunma.
18 Şubat 2017
SİGARAYI BIRAK YAŞAMAYA BAK
1662 Okunma.
16 Şubat 2017
BARIŞI KURUMSALLAŞTIRAN ADAM
1761 Okunma.
15 Şubat 2017
HER KELİME HAK ETTİĞİ YERDE KULLANILMALI
1678 Okunma.
13 Şubat 2017
KÜLTÜREL MİRASI SAHİPLENMEK
1638 Okunma.
04 Şubat 2017
ELEŞTİRİ VE YAZI
1676 Okunma.
03 Şubat 2017
BARIŞIN ÖNCÜSÜ
1733 Okunma.
31 Ocak 2017
KORKU VE SEVGİ
1688 Okunma.
24 Ocak 2017
ŞİDDETİN MECLİSTEN HALKA YANSIMASI
1638 Okunma.
16 Ocak 2017
ÇIRADAN GÜNÜMÜZE, CEREYAN
1749 Okunma.
14 Ocak 2017
FIKRALARLA SURUÇ
2363 Okunma.
13 Ocak 2017
MUTLULUĞUN YOLU
1632 Okunma.
10 Ocak 2017
“KUSUR ÖRTMEKTE GECE GİBİ OL"
1740 Okunma.
04 Ocak 2017
İNSANLIĞIN ERDEMİ VE ÜLKE GÜNDEMİ
1741 Okunma.
29 Aralık 2016
TİKTAKLAR VE BİZLER
1693 Okunma.
28 Aralık 2016
HAYVANLARIN DİLİ OLSAYDI
1940 Okunma.
26 Aralık 2016
DÜNYA MENFAATİ İÇİN
1810 Okunma.
24 Aralık 2016
SAĞDUYULU OLMA
1613 Okunma.
22 Aralık 2016
KIRAATHANEDEN BUGÜNE
1615 Okunma.
21 Aralık 2016
SOKAK ÇOCUKLARI DEĞİL ÖTEKİ ÇOCUKLAR
1727 Okunma.
18 Aralık 2016
O DEĞERLER GERİ GELİR Mİ?
1668 Okunma.
13 Aralık 2016
İNSAN HAKLARI GÜNÜ
1798 Okunma.
30 Kasım 2016
SOKAKLARIN DİLİ
1704 Okunma.
28 Kasım 2016
ÖĞRETMENLER GÜNÜ BANA ÇOK ŞEY HATIRLATIR
1678 Okunma.
22 Kasım 2016
TOPLUMU GÜZELLİKLERLE BULUŞTURMA
1699 Okunma.
07 Kasım 2016
İDAMDAN KİMSE FAYDA UMMASIN
1663 Okunma.
05 Kasım 2016
ZİYARETLER
1730 Okunma.
29 Ekim 2016
CUMHURİYETİ SEVMENİN HAZZI
1803 Okunma.
24 Ekim 2016
GÖBKLİTEPE'Yİ SORGULATMA
1743 Okunma.
17 Ekim 2016
YAZMADAN OLMUYOR
1789 Okunma.
04 Eylül 2016
UÇAK YOLCULUĞU VE ESPRİLER
1890 Okunma.
Haber Yazılımı