Yazı Detayı
23 Ekim 2020 - Cuma 09:52 Bu yazı 114 kez okundu
 
ANNE
Tuğba POLAT
 
 

Bir kadın için şu dünyada ki en güzel ve en zorlu görev Allah’ın yeryüzüne indirdiği meleklere anne olabilmektir. Onların berrak zihin bahçelerine; karakterlerini, ahlaklarını imanlarını oluşturacak doğru yararlı tohumları ekebilmektir.

******

Annelik doğurganlıkla kazanılan bir vasıf değildir. Asıl maharet her zaman, her koşulda, doğrusunda ve yanlışında yüz çevirmeyip, yanlarında olup ellerinden tutup kaldırabilmektir. Onlarla ağlamaktır. Onlarla gülmektir.  Yeri geldiğinde de tüm dünyayı onun için karşına alabilmektir.  Yani yürekte yaşatmaktır anne olmak.

******

Anne, ince bir ipte yürümeye çalışan cambaza benzer. Hem evi çekip çevirir, hem ev ahalisiyle ilgilenir.

******

Anne, tahammül edendir. Tüm sıkıntılara, tüm kederlere, tüm aksiliklere rağmen kendisine tebessüm eden yavrusuna gülebilmektir annelik.

******

Anne, mutlu olandır. Kuzusunun ilk adımını atmasıyla, ilk kez konuşmasıyla, kendisine sarılmasıyla dünyanın en güzel hediyelerini alır anne.

******

Fedakârlığın adıdır annelik. Uykusuz kalmaktır. Gezmesiz kalmaktır. Belki erken yaşlanmaktır. Evi için yavruları için yaşamaktır anne olmak.

******

Anne olmak masal anlatmaktır, oyun oynamaktır. Çocuklarını mumyalaştıran TV ekranlarından, tabletlerden, telefonlardan korumaktır. Körpe zihinlerdeki tarifi zor tahribatları önleyebilmektir.

******

Anne, yavrusunu hayata hazırlar. Çünkü yavrunun da bir hayatı vardır ve o da bir bireydir. Anne olmak, tüm merhametinin yanında, yavrusunun ayrı bir birey olduğunu, farklı bir hayat yaşayacağını unutmayıp onun bu gelişime hazırlamak, ona kendi kendine yetebilmeyi, kimseye kendine dahi bağımlı olmamayı öğretmektir.

******

Selam ve dua ile…

 

 
Etiketler: ANNE,
Yorumlar
Haber Yazılımı