301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
30 Mart 2019 - Cumartesi 11:12 Bu yazı 602 kez okundu
 
GENÇLİK
Murat Müjdeci
 
 

Gençlik, biyolojik ve psikolojik açıdan çocukluğun sona ermesi, sosyolojik olarak toplumsal yaşamda sorumluluk alma (12-25) dönemidir.

 

Gençlik, çocukluk ile yetişkinlik dönemlerini birbirine bağlayan geçiş dönemidir. Çocukluk dönemi sona ermiş, ancak yetişkin toplumda kendisini konumlandıramamıştır. Bu zaman diliminde gençlik belirsizlik ve arayışlar dönemidir. Bu dönem hedefini belirleyip, hayatına yön verdiği ve sosyal sorumluluk rollerini kazandığı dönemdir.

 

Toplumda sosyal problemlerin sebebi başka bir sosyal problemdir. Gençlik problemlerin sebebi içinde yaşadığı toplumdur. Toplumun geleceğini yok etmenin en kolay ve etkili yolu, gençliği dejenere etmektir.

 

Gençliğin problemlerinin büyüklüğünü anlamamız için aşağıdaki soruları bakmalıyız.

 

Aileler çocuklarına karşı sorumluluklarını yerine getiriyorlar mı?

 

Öğretmen ve okul eğitim de rolünü istendiği oranda yerine getiriyor mu?

 

İçinde yaşadığı çevre, gencin yetişmesine uygun mu?

 

Toplum gençlere karşı görevlerini yerine getiriyor mu?

 

TV programları, diziler, filmler vb. gençleri ne kadar dejenere edip hayattan koparıyor?

 

Gençlik dönemi, evden uzaklaşıp toplumsal çevrede akranlarıyla kaynaşabileceği faaliyetlere yönelerek, bağımsızlığını kazandığı sosyalleşme dönemidir.

 

Gençlik döneminde bunalım, isyan etme, gayesini belirleme, sorumluluk duygusunu geliştirme, hayatta tatmin olma isteği, maceracı olması gibi sorunlarla baş etmesi gerekmektedir. Bu problemlere bulduğu çözümler gencin karakterini oluşturur.

 

Gençlerin; kimim, neye inanıyorum, değer yargılarım, hayattan beklentisinde bir kimlik kazanma ve karakter oluşturma problemi vardır.

 

Gençliğe kimlik kazandırma hususunda; örgün eğitimden daha çok yaygın eğitim etkilidir. Gençlerde karakter oluşmasında aile, arkadaş ve okul çevresi, kitle iletişim araçları olumlu ve olumsuz faktörlerden bazılarıdır.

 

Aile, çocuğun yetiştiği ilkokul, anne ve baba ilk öğretmenlerdir. Ailenin bilinçli olması gerekir. Bilinçli aileden sağlıklı nesiller, sağlıklı nesillerden sağlıklı toplum oluşur.

 

Akran grubu, aynı yaştaki gruptan oluşur. Arkadaşlar, birbirlerini olumlu veya olumsuz etkilerler. "Üzüm üzüme baka baka kararır" ile "Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim" atasözleri, iyi arkadaş seçilmesinin karakter oluşmasındaki önemi vurgulamıştır.

 

Okul, sosyalleşme sürecinin başladığı dönemdir.

 

Eğitim, istendik davranışları oluşturma sürecidir. Eğitimi Gazali şöyle tarif etmiştir; yabani ısırgan otlarını ayıklayan bahçıvanın çalışmasına benzetmektedir.

 

Peygamberimiz (s.a.s) de, ailelere çocuklarına karşı görevlerini şöyle emretmiştir: "Çocuklarınıza güzel davranıp iyilikte ve ikramda bulununuz, onları en güzel şekilde terbiye ediniz."

 
Etiketler: GENÇLİK,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Az Bulutlu
Güncelleme: 18.09.2019
Bugün
14° - 27°
Perşembe
15° - 30°
Cuma
16° - 30°
Şanlıurfa

Güncelleme: 18.09.2019
İmsak
04:58
Sabah
06:24
Öğle
12:50
İkindi
16:18
Akşam
19:04
Yatsı
20:23
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı