Yazı Detayı
08 Ocak 2021 - Cuma 12:08 Bu yazı 1385 kez okundu
 
GÜNCEL EKONOMİK DURUM
Serhat HIŞIRLI
hawk_ayi@outlook.com
 
 
Tüm dünyada aşıların verdiği iyimser hava piyasaların beklentilerinin pozitif olmasına neden oldu. Brent tipi petrol 50 usd tutarın üzerinde işlem görmeye başladı. Uluslararası enerji ajansı Aralık raporunda 2021 yılında da petrolde arz fazlasının-talep düşüklüğünün devam edeceği tahmininde bulundu. Morgan Stanley, 10 büyük merkez bankasından 2,8 trilyon dolar daha likidite bekliyor. Değerlendirmede gelecek yıl için bağlantılı olarak dolarda zayıflama tahmin edildi. Artan likiditenin riskli varlıkları destekleyeceği öngörüldü. 
 
Dünya ekonomisinin umulandan çok daha hızlı toparlandığı birçok ekonomist tarafından ve göstergeler tarafından doğrulandı. FED yaptığı toplantıda faizi değiştirmedi. Almanya'da tüfe ve üfe kasım ayı yıllık olarak düştü. Japonya Maliye Bakanlığı, COVID-19'un yol açtığı ekonomik krizin üstesinden gelmek için alınan tedbirleri desteklemek üzere 1 Nisan 2021'de başlayacak yeni mali yılda rekor miktarda devlet tahvili ihraç etmeyi planladığı duyuruldu. Japon basınındaki bilgilere göre Maliye Bakanlığı, 2021 mali yılında 220 trilyon yen tutarında devlet tahvili ihraç edecek.
 
Ülkemiz açısından bakıldığında risk primimiz pandemi öncesine dönerek 325'e düştü. TCMB'nin faizi yükselteceği beklentisi Usd'nin 7,00 TL'ye doğru düşüşünü sürdürmesine neden oldu. 3. Çeyrek büyümesinde olumlu gelmesi bunları desteklerken Mahfi Eğilmez: '3. çeyrek büyümesi otomotiv, inşaat, finans gibi toplumun genelini fazlaca etkilemeyen kalemlerden geldiği için çoğunluk "bu büyüme bizi etkilemedi" diye itiraz ediyor. 
 
4. çeyrek de muhtemelen böyle olacak. Ekonomide bazı alt sektörlerde çeşitli teşviklerin de etkisiyle ciddi büyüme var: Otomotiv, inşaat, bankacılık ve finans, e-ticaret gibi. Büyümeyi bunlar sürüklüyor. 
Sanayi üretimindeki büyüme ve perakende satış hacmindeki artış son çeyrekte ekonominin büyüyeceğine ilişkin olumlu işaretler veriyor. Bu durumda 2020 yılını, büyüme ile tamamlamamız söz konusu olacak, Sanayi üretiminde ve perakende satış hacminde artış Ekim ayında da sürdü. Bu eğilim Kasım ve Aralık aylarında da devam etmişse 4. çeyrek büyümesi de pozitif gelecek demektir. ' dedi. 
 
2019 yılında Türkiye'de Gini katsayısı 0,395 olarak açıklanmış durumda. Aynı yılda en fakir yüzde 20'lik nüfus grubunun ortalama geliriyle en zengin yüzde 20'lik grubun ortalama geliri arasındaki fark 7,4 kat. Buna karşılık 2018 yılında katsayının 0,408 olduğu dikkate alınırsa, asgari ücret artışı ve transfer ödemelerinden kaynaklanan, az da olsa bir iyileşme görülüyor. Türkiye'de 2019'da yıllık kişi başına ortalama gelir 9.213 dolar. 
 
Bu tutar, dünya ortalamasının (11.356 dolar) yaklaşık yüzde 20 altında bir gelir düzeyine işaret ediyor. Dünya ortalama gelirinin yüzde 20 altındaki bir düzey Türkiye'nin 2019 yılında orta gelir tuzağında olduğu anlamına geliyor.
 
2020 yılı için GSYH tahmini 700 milyar dolar dolayında. Bu durumda kişi başına gelir de 8.000 dolar dolayında olacak demektir. Covid - 19 salgını nedeniyle bütün ülkelerin GSYH'si ve kişi başına geliri düşeceği için bu tablonun çok da fazla değişmeyeceğini tahmin edebiliriz.
 
Etiketler: GÜNCEL, EKONOMİK, DURUM,
Yorumlar
Haber Yazılımı