Yazı Detayı
07 Ocak 2019 - Pazartesi 10:05 Bu yazı 3317 kez okundu
 
HER TÜRLÜ ŞİDDETE HAYIR
Muharrem ÇELİK
muharremcelik_063@hotmail.com
 
 

Töre'nin cehaletin, işsizliğin, çocuk gelinlerin, kan yerine verilmenin, berdelin, kumaüstü gitmenin, başlıkla satın alınmanın, kalabalık aile ortamı ile yaşamanın ne olduğunu bilemez belki şimdiki genç kızlar.

 

Kadınlar ya da kızlar hala yaşıyor kırsalda bu durumları. Yukarıda sayılanların üzerinden 30 yıl 40 yıl geçse de hala başlık parası var bu coğrafyada. Hala zorbalıkla evlenenler, bağımlı gençlerle evlenmek zorunda kalan genç kızlar var memleketimde.

 

Önceleri doğduğu topraklardan çıkamazlardı kızlar dışarıya. Şimdi genç kızlar okula başladılar meslek edinip çalışma ortamına girdiler.  Maalesef yine  bitmedi şiddet, yine  bitmedi kavga, yine  bitmedi baskılar.

 

Kimi genç kızlar bağımlı kişilerle evlendirildi. Kimisi evde kalmasın diye verildi apar topar. Baskı kalkmadı kadınlar üzerinde hala. İstisnalar olsa da kırsalda miras hala verilmez kadınlara.

 

Buralarda özgürlüğünü yanlış kullananlar  az da olsa var. Bu  coğrafyada   batı ahlakıyla yaşayanlar,  internet başında, kahve köşelerinde, telefonla  egosunu tatmin edip saptırıp mutluluk arayanlar var.

 

Psikolojik bunalıma girip de kendini asıp intihar eden kadınlar, yanlışları günışığına  çıkmasın diye canına kıyanlar yaşıyor bu coğrafyada.

 

Şiddete maruz kalan sadece kadınlar mı?  Hayır. Bir yanda tabiiki çocuklar. İstismara, tacize uğrayanlar, küçük yaşta sokaklarda çalıştıranlar, sürekli ötekileştiren hor görülen ve sevgiden mahrum bırakılan yarının kadınları yarının Anneleri yarının gençleri yarının sahipleri  olacak olan çocuklar.

 

Hepsini aydınlık günler bekler, hepsini sevgi dolu kucaklar bekler, hepsini İstikbal bekler.

 

Hepsinin umut bahçelerinde büyüyecek gülleri tozpembe olacak. Yarınların kadınları bilinçli ilgili bilgili olacak, bu çocuklar mutlu ve neşeli yaşayacaklar. Çünkü çocuklarda kadınlar da toplumun birer temel taşıdır. Toplumun mimarıdır kadınlar.

 

 

Büyüyecek olan çocuklar hepsi birer insan. Hepsi Allah'ın yarattığı en üstün varlık. Cennet annelerin ayaklarının altındadır diyen bir Peygamberin ümmeti olarak kadına annelik saygınlığını yeniden kazandırmalıyız. Çünkü toplumu oluşturan bireylerin taşıyıcısıdır onlar. Toplumu inşaada en büyük sorumluluk alan Mimarlar annelerdir.

 

Kadınlar şiddeti hak etmez bu dünyada, suç işlemişse erkek de olsa kadında olsa cezasını çeker.

 

Haktan hukuktan ayrılmadan huzurla yaşayalım. Huzurun yolu İslam'dan geçer. Huzur İslam'dadır. Çatışma da değil barış da olmak ümidiyle. Sağlıcakla.

 
Etiketler: HER, TÜRLÜ, ŞİDDETE, HAYIR,
Yorumlar
Haber Yazılımı