Yazı Detayı
25 Nisan 2022 - Pazartesi 12:17 Bu yazı 216 kez okundu
 
HZ. YUSUF’UN DEVLET YÖNETİMİ VE BİZ
Abdulkdir İKBAL
 
 

Kur'anı Kerim hayatın hiçbir alanını boş bırakmıyor ve Yusuf suresini büyük bir ibretle insanlara anlatıyor. Devlet yöneticileri için meydana gelecek krizlerin üstesinden gelmenin muhteşem bir örneğini bildiriyor. Zira Hz. Yusuf (a.s.) devletin bütün imkanlarını seferber edip, yedi yıl süren büyük bir kıtlık la planlı bir şekilde mücadelesi ve o zamanın şartlarına göre,  halkın en temel   ihtiyacı olan buğdayı  silolarda stok yaparak,   halkın en temel ihtiyacını  adilane gidermesi, bu  harika    uygulamanın   tüm insanlığa örnek olması gereken  büyük bir ibret dersidir.  
 
Şayet Hz. Yusuf (a.s.) bu günkü gibi,  serbest piyasa ekonomisini uygulamış olsaydı, bazı zalim,  gaddar ve menfaati için toplumu feda edecek kadar vicdansız tüccarların yapacakları gizli stoklar ve uygulayacakları fahiş fiyatlarla toplumun canına okurlardı. 
       
Günümüzün şartlarına göre devlet;  halkın temel ihtiyaçlarını asla başkalarına bırakmamalı ve  Piyasayı  etkili bir şekilde mutlaka  kontrol etmelidir.  
       
Bu gün temel gıda ve ihtiyaçlarla ilgili devletin bir plan ve programı maalesef yetersizdir. Hangi bölgede hangi hububatın ekileceğine dair  bir planlama olmadığından , piyasada sıkıntılar yaşanmaktadır.. Mesela bir yı çiftçiler bazı mahsulleri çok eker, üretim fazlası olduğu için mahsulü para etmez, ertesi sene az eker bu defada mahsulün azlığından dolayı uçuk fiyatlarla mahsul satılır. 
       
Son belediye seçimlerinde iktidar İstanbul Ankara gibi büyük şehirlerde belediye seçimlerini kaybetmiştir. Bu sonucu siyasilerin çok iyi okuması gerekir. Gıda fiyatlarındaki yükseliş, dar ve sabit gelirli vatandaşın hem belini büker,  alım gücünü zayıflatır ve hem de enflasyonun yükselmesine etkili bir sebeptir.

Toplumun temel ihtiyacı olan, buğday, arpa, mercimek yağ,  et, şeker, gübre,  demir çimento, her türlü ilaçlar   devlet  tarafından  üretilmeli ve  başıboşluğa asla meydan verilmemelidir.  
        
Başta sayın Reisicumhur olmak üzere, bazı siyasilerin ve halkın bu fahiş fiyatlardan şikayet etmeleri açıkça gösteriyor ki,  bürokrasi  delik deşik  bir hale gelmiş ve  bürokratların istenilen  seviyede hizmet yapmamaları  sebebiyle. bu durum adeta fırsatçılara büyük bir alan açmıştır.
       
Geçmişte gerek tüccar, gerek esnaf ve hatta pazarlar da  bile  bir malın üzerine alış ve satış  fiyatını yazmak mecburiyeti vardı,  serbest  piyasa  ekonomisi   diye  bu uygulama kaldırıldı ve  sadece satış fiyatı yazıldığından  büyük bir boşluk meydana geldi. Bir ürün veya malın üzerine alış ve satış fiyatı  yazılırsa fahiş fiyatla mal  satanların durumu açıklık kazanır ve halk bir malı alırken gerçek bilgi sahibi olur ve aldanmaktan da kurtulmuş olur.
       
İpin ucunu kaçırdığımız bir başka uygulama ise,   Belediye zabıta ekiplerinin geçmişte pazarları denetleme yetkisi vardı.  Bu yetki Belediye zabıtasından alınmakla,  piyasanın denetimi maalesef  zayıfladı. Bu yetkinin tekrar belediye zabıtasına verilmesi elzemdir.
       
Devletin yapması gereken hizmetlerde boşluk olursa halk perişan olur. 
       
Kuran'dı Kerimde Hz. Yusuf'un kıssası  asla  bir hikâye  değil,   son derece muhteşem bir örnek  olarak,  mutlaka yapılması gereken  bir emirdir..     

 
Etiketler: HZ., YUSUF’UN, DEVLET, YÖNETİMİ, VE, BİZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı