Yazı Detayı
02 Temmuz 2021 - Cuma 10:36 Bu yazı 1281 kez okundu
 
İSLAMİYET VE KAPİTALİZM
Serhat HIŞIRLI
hawk_ayi@outlook.com
 
 

1890’lı yıllara gelindiğinde Klasik İktisat teorisi çökmekteydi, Klasik Teori o dönemde yaşanan birçok olayı açıklayamıyordu. Bu dönemde Alfred Marshall 1890’da yayınladığı ‘İktisadın İlkeleri(Princiles of Economics) kitabında bu bocalamalara karşı iktisat ilminin yeni bir güç ve güven kaynağı oldu. Böylece Neo-Klasik iktisat dönemi başlamış oldu(Savaş, 2007)

 

  Neo-Klasik iktisat esasen Klasik İktisat teorisinin güncellenmiş haliydi, klasik iktisatın çözüm bulamadığı konulara( Özellikle sanayileşen ekonomilerde fabrika işçilerinin yoksulluğu) çözüm bulma iddia ve gayretindeydi. Esasen yine serbest piyasa ekonomisi temelli bir disiplindi. Tarihin ilk çağlarından beri önemli bir sınıf olan tüccar sınıfı Rönesans ve reform sonrasındaki dönemde deniz aşırı ticaret sonrası oluşan sermaye birikimi ve sanayi devrimi sayesinde kitlesel üretime geçilmiş ve büyük şirketler doğmaya başlamıştı.

 

Bu büyük şirketler sızıntı teorisi adı verilen fikre göre kapital paranın belli ellerde toplanması sonucunu doğuracak ve onların zenginliği zamanla aşağı doğru sızarak tüm topluma yayılacaktı. Ünlü propaganda bakanı Joseph Goebbels’in de dediği gibi yalan ne kadar büyük olursa inananı da o kadar çok olacaktı. Sızıntı teorisi hiç gerçekleşmedi.

Böylece dünyanın sıklet merkezi doğudan batıya doğru kaymış oluyordu. Jared Diamond’un Tüfek-Mikrop ve çelik kitabında bahsettiği şekilde dünyayı kendi enerjisi doğrultusunda yönlendirmeye başlıyordu. Karşılaştığı kültürleri kendi ekseninde dönüştürüyor, etki alanı altına alıyor çoğu zamanda sömürgeleştiriyordu. Özellikle sanayi devriminin başladığı yer olan Büyük Britanya güneş batmayan imparatorluk kuruyor tüm dünyada birçok bölgeyi kolonileştiriyordu. Bazı kültürler Donald Quataert’ın Osmanlı İmparatorluğunda Avrupa İktisadi Yayılımı ve Direniş kitabında anlattığı gibi bu emperyal yayılmaya karşı direniş gösterebilirken Hindistan gibi kültürlerin bu karşı koyuş için zamanın geçmesini beklemeleri gerekecekti.

 

Osmanlı imparatorluğunun direnişiyle başlayan İslamiyet’in kapitalizm karşıtı şemsiyesi halen devam etmektedir.

 
Etiketler: İSLAMİYET, VE, KAPİTALİZM,
Yorumlar
Haber Yazılımı