Yazı Detayı
28 Ekim 2020 - Çarşamba 10:18 Bu yazı 109 kez okundu
 
KADINLARA MANİFESTO
Tuğba POLAT
 
 

Sevgili hanım kardeşim! Eğer her gün televizyonda katledilen kadınları gördüğünde üzülüyorsan, oğluna insanüstü bir varlık gibi davranmayacaksın. Şiddetin kötü bir şey olduğunu, kendinden aciz birine (hayvan, bitki, çocuk, kadın fark etmez) şiddet uygulamanın erkeklik olmadığını öğreteceksin ve sen de ona asla şiddet uygulamayacaksın.

 

******

Kadınların önce anne-babaya, kardeşe-abiye sonra kocaya emanet olduğunu öğreteceksin. Sevgiyi anlatacaksın, sevginin gerektiğinde vazgeçmek olduğunu söyleyeceksin. Karşısındakinin kararlarına hayatına saygı duyması gerektiğini öğreteceksin.

 

******

"Aslan oğlum, ağzının payını ver şuna" demeyeceksin. Eşine yardım etmenin kılıbıklık olmadığını aksine sünnet olduğunu anlatacaksın.

 

******

Eğer televizyonda gördüğün tecavüz-taciz haberleri senin de mideni bulandırıyorsa, kalbin daralıyorsa, "Aslan oğlum, kaç tane sevgilin var" diye sormayacaksın. "Erkektir, yapar" demeyeceksin.

 

******

Asıl erkekliğin sadece helaline ki ona bile rızası dahilinde dokunan olduğunu anlatacaksın. "Benim oğlum, kocam, kardeşim yapmaz" demeyeceksin. "Kadın kuyruk sallamasa" diye başlayan cümleler kurmayacaksın.

 

******

Hem cinslerine sen sahip çıkıp, saygı göstereceksin ki başkası ezmeyi aklından bile geçirmesin. "Erkeğin elinin kiridir" demeyeceksin. Oğluna Allah korkusunu öğreteceksin. Nerde nasıl davranması, nasıl oturması gerektiğini, nasıl konuşması gerektiğini, mazluma, acize merhamet-şevkat göstermesi gerektiğini nasihat edeceksin.

 

******

Hiçbir kadının sebep ne olursa olsun (kıyafeti, konuşması, davranışı) taciz edilemeyeceğini ve bunu hak etmediğini, öyle bir duruma maruz kalan bir kadına yardım eli uzatması gerektiğini ve bu kadınların değil onlara bu pisliği yapan mahlukatların suçlu olduğunu anlatacaksın.

 

******

Toplu taşıma araçlarında, trafikte, yolda, okulda, evde, pazarda… Kadınlara nezaketli davranmasını, herhangi bir vesvesede anneleri ve kız kardeşlerini varsa eşlerini düşünüp onların da ayna muameleyle karşılaşabileceğini ÖĞRETMELİSİN ve ÖĞRETECEKSİN.

 

******

Bir kız annesi olarak bizlerin ise kızlarımıza bedenlerinin onlara ait olduğunu, hiç kimsenin onlara dokunma, şiddet uygulama, bakışlarıyla rahatsız edebilme hakkı olmadığını öğretmeliyiz.

 

******

Gerektiğinde kendilerini savunabilmenin sadece erkek çocuklara özgü olmadığını, sevginin dokunarak, döverek, söverek değil tam tersine dokunmaktan incitmekten korkarak ifade edilebileceğini, Allah muhafaza kötü bir muameleyle karşılaşırsa susmadan, utanmadan bunu bizlerle paylaşmasını, bu kabullenmek yerine hakkını araması gerektiğini anlatmalıyız

 

******

Yani kısacası çocuklarımıza insan olmayı, kimsenin kimseden üstün olmadığını zulmün karşısında susmamayı öğretmeliyiz. Sevgili hanım kardeşlerim her şeyden önce kendimizin de birer kadın olduğu, gördüğümüz duyduğumuz her şeyin bizim de başımıza gelebileceğini unutmadan yaşalım, konuşalım, hissedelim… Bu dünyayı ancak kendi yetiştirdiğimiz çocuklarla temizleyebiliriz.

 
Etiketler: KADINLARA, MANİFESTO,
Yorumlar
Haber Yazılımı