Yazı Detayı
06 Aralık 2021 - Pazartesi 11:35 Bu yazı 580 kez okundu
 
NADİRATTAN BİR AD: MİSBAH HİCRİ
Ali TUTLUOĞLU
alitutluoglu_1976@outlook.com
 
 

Evet; dostlarımızı, büyüklerimizi, güzel insanları ve iyileri birbir aldı, adı musibet "taçkıaran" hastalığı, bizden aldı birer birer güzel insanları, iyileri daha ömürlerinin baharında yeni şeyler üretecekken, yeni kitaplar yazacakken yarım bıraktırdı maalesef … Tam da bir yıl olmuş ve mezarı başında Ağabeyimizi anmaya gittik, 20 Kasım 2021 Cumartesi, saatlerimiz 11.00'i gösterdiğinde mezarı başında kıymetli eşi,  kızları ve oğlu Mesut kardeşim… 

 

Torunu Yasin-i Şerifi okurken dalgın gözlerle A. Kadir İkbal, Kemaleddin Uğuzlu ağabeyimiz ve diğer kadim dostları hûşû içinde Kur'an-ı Kerim tilavetini dinlediler, o çok sevdiği Kur'an-ı Kerim'in güzel sesi durunca, fatihalarla ruhunu okşadılar kadim dostları ve ruhu şad olsun diye İkbal abimiz konuştular sonra Kemaleddin hocamız ve yine Kur'an-ı Kerim konuşmaya başlayınca herkes sustu her şey sustu, ağaçlar börttü böcek sustu ve aşka geldi Misbah hocamız, ben inanıyorum ruhu şad oldu. 

 

Yasin-i Şerif'in sesiyle sedasıyla ne güzel biömür bıraktın Misbah ağabey, geride Kur'an tilavetiyle seni anan ve hatırlayan kadim dostlar bırakmışsınız, sonrası çok sevdiğin kırmızı karanfiller sen kınıfır dedin; ama biz kırmızı karanfillerle seni hatırladık, anılmaya değersin ;çünkü iz bıraktın bir kırmızı kınıfır kokusu gibi ruhlarımızda, ruhun şad olsun mekanın cennet ve nurlar içinde uyu Misbah Ağabey…!  Hz. Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa'ya (a.s)  komşu ol, kabrin pürünur olsun inşallah… Geçen yıl vefatının ardından yazdığım yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum…
 


   "SÖZ SIRASI" isimli köşesi yetim kaldı. 
 
Üzgünüm, üzgünüz; Misbah HİCRİ hocamızı da kaybettik, corona illeti bir değeri daha bizden kopardı. Urfa; çok kıymetli bir kültür, sanat ve edebiyat adamını ebediyete uğurladı. Her vefat erkendir ama; Misbah hocamızın ki gerçekten çok erken oldu… Daha dün gibi "Benim Kıymetli Hocam..!" sesi kulağımdadır… 
 
Nazik, zarif, kibar ve kelimeleri seçerek sizinle konuşan bir Urfa beyefendisiydi. Kendisini yetiştirmiş, okuyan, gezen, iyi gözlem yapan, derin dostluklar kuran ve insana, geleceğe yatırım yapan tam bir aydın, entelektüel; aslında cümleyi şöylede devam ettirebilirim adam gibi adamdı, yazardı, iyi de yazardı. 


 
Üretkendi, devamlılığı severdi, GAP Gündemi'ndeki yazılarını "SÖZ SIRASI" isimli köşesinde aksatmadan yayımlardı, en son yazısına baktım vefatından iki gün önce yayımlamış. Biz kendisini kasım ayının 27'sinde bir Cuma günü uğurladık. Kendisi ise 25 Kasımda "Bir Öğretmenler Günü" isimli yazısını köşesine taşımıştı. Son anına kadar yazmaya devam etti. 


 
Zamanının kıymetini bilirdi. Yazmak onun için bir var oluştu. Erdemliydi ve erdemli davranmayı severdi. Sözü, sohbeti naifti, hoştu. Sıkmazdı da zaten. Kelimelerin ruhunu bilirdi. Onun için nerde, hangi kelimeyi kullanacağını çok iyi bilirdi. İrfan sahibiydi, ilm-i siyaseti biliyordu. Cemaat ehliydi, bulunduğu mekanda bir ağırlığı olurdu ve bunu da herkes hissederdi, ismiyle müsemmaydı. 
 
Hani derler ya bazı isimler ağır gelir çocuklara koymayın diye Misbah hocamız; hem MİSBAH'tı hem HİCRİ'ydi. Yani isminin de soy isminin de hakkını vererek yaşadı ve bu dünyadan göç eyledi. Uzun yıllar Şanlıurfa'nın köylerinde öğretmenlik yaptığı için kadim dostluklar kurmuştu. Dil/Lisan bildiğinden, yöre halkı tarafından sevilirdi. Çünkü insanların gönüllerine girmeyi başarmıştı. Ben bu dostlukların birçoğuna bizzat şahit olmuşumdur. İkramı severdi, tanısın/tanımasın yardımcı olmak için çaba gösterirdi. Şanlıurfa merkezde, Büyükşehir Belediyesi Binasının karşısında Urfa İşhanı'nın ikinci katında kendi ifadesiyle "Yazıhanesi" şimdiki ifadeyle ofisinde misafirlerini, dostlarını ağırlardı. Orada benim bizzat şahit olduğum-zihniyeti ne olursa olsun- kıymetliyse, bir değerse zengin fakir demeden ağırlardı.


 
 Bakandan, tutun da, bürokratına kadar, milletvekilinden tutun da belediye başkanlarına kadar şair, yazar entelektüel, kadın, erkek, yazan, çizen, okuyan, üreten, seçkin insanları Misbah hocamız kendine yakışır bir üslupla ağırlardı. Orası bir ofisten ziyade; bir kütüphane, bir kültür odası gibiydi. Tüm eserleri oradaydı. Kitapları, sözlükleri, plaketleri, tesbihleri ve daha nice özel eşyası… 


 
Kendisinin bir yağlı boya portresi duvarda asılıydı, ne kadar da güzel bakardı kahverengi gözleriyle..! Renklerin dilini bilirdi ve güzel koku gelirdi odasından etrafa. Düzenliydi, titizdi, güzel giyinmeyi ve kaliteli saat takmaktan keyif alırdı. Temizdi, temizliği severdi ve hakikatli bir insandı, inançlıydı, inandığı şeyleri söylerdi ve yaşardı da. İnanmadığı ya da yanlış bir mevzuu olduğu zamanda söylemeden geçemezdi, bazen bundan dolayı da etrafında ki kişiler eleştirirdi kendisini. 


 
Urfa da yazınsal hayatta bir eser çıkmışsa ve eline geçmişse okurdu ve " SÖZ SIRASI"na koyardı. Sözünü kimsenden sakınmazdı, hicvi severdi, belki de bundan dolayı bazı yazar ve şairler kendisine zaman zaman alınganlık etti. Ama Misbah hocamız edebi vakarından hiçbir şey kaybetmeden çizgisini hiç bozmadan yazdı. 


 
Birçok kitap yayınladı: "Mutluluk Uğruna", "Çığlığa Duran Sözler", "Talihsiz ve Tarihsiz Şiirler", "Bedeli Ödenmiş Sözler", "Bini Aşan Hasret" adlarında beş şiir kitabı, deneme, gezi, derleme, araştırma türünden yazılarını topladığı "Tarihin Adı Urfa", "Efsaneler ve Gerçekler", "Yaşayıp Gördükçe", "Coğrafya Kaderdir" adlı kitapları, "Harran Şiirleri Antolojisi" , "İdama Yürüyen Adam" isimli öykü kitabı ve Urfa'da yayımlanan/Urfalıların yayımladığı kitaplar üzerine yazdığı köşe yazılarından meydana gelen "Gönülden Kaleme" adlı bir kitabı… 
 
En son bir kitap basmaya hazırlanıyordu; köy köy gezip bizzat kaynak şahıslardan dinleyerek notlarını alıp bize de zaman zaman okuttuğu "Urfa'nın Efsaneleşmiş Yiğitlerini" anlattığı anı/biyografi türünde bir eser düşünüyordu, ona da ömrü vefa etmedi. Rabbim gani gani rahmet eylesin, mekânı cennet, makamı âli olsun inşallah...  


 
Biz kendisiyle sık sık görüşürdük. Benim son öykü kitabım "Gebece"yi de  "SÖZ SIRASI" isimli köşesine taşımıştı. Derdi ki "Benim Kıymetli Hocam" kitabın baskıya girmeden önce getir bir son okumayı da ben yapayım, derdi. Yapıcı eleştiri yapardı. Şu ifadelerin bir letafetine bakar mısınız?


 
"Ancak kitabı okuyunca bu ufak-tefek olumsuzluklar sizi pek etkilemeyecektir. Benim öneri ve eleştirilerim yazarın kendini yenilemesi, yeni kitap çalışmaları olduğu zaman fikir teatisinde bulunmasında faydalı olacağı kanaatine binaen yazıyorum.


 
Ali Hoca'nın çocukluğu bizimki gibi çeşitli işlerde çalışarak hayatını kazanmakla geçirmiş. O sanmasın ki bu yaşam yalnız onun payına düşmüş. Yaptığımız işleri sıralarsam bu yazının yarısını bulur sanırım. Niçin bunu yazdım? Her kitabının kapağına "Bir Kahveci Çırağının Hayatın İçinden Hikayeleri" diye yazınca benim de yaptığım işler hatırıma geldi.


 
Esas ona okumayı, yazmayı sevdiren "Kahveci Çıraklığı" değil; onun hayatında dönüm noktası olan "Kitapçı Çıraklığı" yapmasıdır. Bu onun hayatında yeniliklerin oluşmasına neden olmuştur. Kitapların tozunu silmek, her gün farklı bir kitaptan birkaç sayfa okumak başlı başına haz veren bir duygu ve aynı zamanda benimseme…
 
Her yazarın taşıdığı özellikler arasında, bazen şiirde kendini gösterir, bazısında hikâye, kimisinde ise romanda etkilidir ve başlı başına kendini kanıtlar. Ali Hoca'nın anı-hikâye ve efsanede başarılı olacağına inanıyorum. Bu çizgi onun kalemini fazlasıyla sevdirecektir.


 
Kimi şairler, hikayeciler ve romancılar kahramanlık yaptığı alanları paylaşırlar. Bazısı bir serüvenin trajedisinin içindedir. Kimisi sevginin kahramanı, kendini feda eder insanlık uğruna, kimisi acı ve ızdırabıyla hemhâldır. Bazıları da var ki baş döndürücü bir uğraşla atar kendini hayatın içine, elinde "Zeytin Dalı" ile seslenir koca dünyaya... O "Zeytin Dalı" değil midir ki Nuh'un karaya ayak basmasına vesiledir.


 
Her yazarın başat ettiği barışa özgürlüğe uzanan elleri öpmesidir. Hele o beyaz güvercini mavi gökyüzü ile buluşturanlar hiç unutulur mu? İşte Ali hocayı bunların içine koyarak irade ve duruşu ile anı ve hikâyelerini "Lacivert Gecelerin" sesi olduğunu anlıyoruz. O sıkıntılarını, dertlerini baş başa kalarak kağıda döker, topluma, insanlığa hizmet olsun diye…" der bizim için yazdığı köşe yazısında… Onun için Urfa bir değerini daha kaybetti. Kendisini, bildiklerini paylaşmayı seven; ilim, irfan ve hakikat yolcularıyla aynı halkada bulunan, ilmik ilmik söz dizen, şiir söyleyendi. "Urfalı Kızı" şiiri öksüz kaldı şimdi. 


 
Gençlerle buluşmayı, deneyimleri onlara anlatmayı, şiiri, sanatı ve edebiyatı sevdirmeyi kendine misyon edinmiş bir entelektüeldi. Bizim okulda iki defa öğrencilerimle söyleşi yaptı. Doyumsuzdu, sıkmadı, özlenildi. En son öğrencilerimle birlikte ofisine röportaj için gittik. Çok mutlu oldu. Yaptığımız röportajı Şanlıurfa Sosyal Bilimler Lisesinin web sayfasında yayımladık. Kendisine gönderdik. Sevinmişti. Nerden bilebilirdik ki son söyleşimiz olacak. Kafama takılan sorular olduğu zaman özellikle de kelimelerin etimolojisiyle ilgili sorular olduğunda kendisine başvururdum. Usul usul anlatırdı. 


 
Derin bir kelime tarihi bilgisi vardı. Faydalanırdık. Ayaklı sözlük gibiydi. Kurban bayramında aradığımda, Alanya'da ki yalısında olduğunu ortamın iyi olmadığını orda bile çok dışarı çıkmadığını söyledi. Urfa'ya da bundan dolayı gelmek istemediğini söylüyordu. 


 
Zaten geldiği gibi de bir duydum ki rahatsızlanmış. Aradığımda dönmedi. Sonra kendisi aradı, konuştuğumuzda sesi iyi gelmiyordu. "Benim Kıymetli Hocam, Fakültedeyim, Dua Et…" dedi. Sonra mesajlarıma cevap vermez olunca, oğlu Mesut bize: "Hocam, Babam yoğun bakımda, biraz sıkıntılıyız, kök hücre tedavisi yapacağız inşallah cevap verir." dedi. Malum haberi duyduk, yıkıldık. Güzel bir "Lacivert Gecede" Hakka yürüdü. Cuma günü cenaze namazında, sevenleriyle "Ubuydullah Camii" doldu taştı. Doğduğu topraklara o çok sevdiği mahallesinde ki "Harrankapı"ya ebedi istiratgâhına uğurlandı.

 
 
Urfa önemli bir değerini daha coronaya kurban verdi. Bir kelam ve kalem erbabını kaybetti. "SÖZ SIRASI" yetim ve öksüz kaldı.  Şanlı şehirden, Urfa'dan ismiyle müsemma bir Misbah HİCRİ, geçti. 


 
Allah gani gani rahmet eylesin, mekânı cennet, makamı âli olsun inşallah... 

 

YAZAR HAKKINDA

952   yılında ayı ve günü belli olmasa da Bahar mevsimi başlarında doğar. Urfa 'nın bir köyünde, bir kerpiç evde dünyaya gözlerini açar. Eski adıyla Kerpiç, şimdiki adıyla Onikiler diye bilinen,  mahallede taş yapılı bir evde yaşama sarılır.
 İlk, orta ve lise öğrenimini Urfa'da, üniversite yılları Ankara'da, bu gün kapatılmış olan Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulu yarıda bırakarak,  Urfa Eğitim Enstitüsü'nü bitirerek sevdiği öğretmenliğe adım atar. Okul okurken, çeşitli kamu kuruluşlarında çalışarak hayatını kazanır.
Öğretmenliğe ilk görev yeri olan Mardin'in Savur ilçesi Cirzi köyüne, ardından Urfa Merkez Düzenli köyüne atanır. Orada iki yıl kaldıktan sonra,  sitayişle andığı Yavuz Selim İlkokulu'nda öğrenci olduğu sınıfta öğretmenlik yapar. Daha sonra büyük emekler verdiği Şerif Özden İlköğretim Okulundan 1999 yılı Ağustos'unda emekli olarak ayrılır.     
Yerel, bölgesel ve ulusal anlamda yayınlanan, Reha, Hizmet, Yenidoğuş, Halkınsesi, Fırat'ın Sesi, Yurt, Ülke, Yeniortam, Gündem gibi gazeteler de yazıları yayınlandığı gibi ayrıca Başkent, Berfin Bahar,  Harran, Mürekkep Şiiri Özlüyorum, Aykırı Sanat, Nisan Yağmuru, Karayazı,  Eyvan, gibi çeşitli edebiyat dergilerinde şiir ve yazılar yer bulur. Üç yıl ulusal alanda habercilik yapar. 
Üç yıl ulusal basına muhabirlik yapar. Başkanlığını yaptığı şair ve yazarlar platformunu hala sürdürmektedir. Gapgundemi. com, ayrıca çeşitli sitelerde yazıları halen yayınlanmaktadır.  Yerel, ulusal televizyon ve radyolarda edebi ve kültürel programlar yaptı. Halen Gapgündemi gazetesinde "Söz Sırası" köşesinde yazmaya devam etmektedir. 
Yayınlanmış eserleri; 
1) Mutluluk Uğruna (Şiir),
2) Harran şiirleri I Antoloji 
3) Harran Şiirleri II genişletilmiş Antoloji 
4) Tarihin Adı Urfa (Şehir yazıları deneme, araştırma), 
5) Talihsiz ve Tarihsiz Şiirler.(Şiir) 
6) Efsaneler ve Gerçekler. (Efsane, anlatı, araştırma)
7) Çığlığa Duran Sözler (Şiir). 
8) Gönülden Kaleme (eleştiri)
9) Yaşayıp Gördükçe( deneme, anı)
10) Coğrafya Kaderdir. (Araştırma, Dil ve Portreler)
11) Bedeli Ödenmiş Sözler (şiir)
12 İdama Yürüyen Adam.
 
Etiketler: NADİRATTAN, BİR, AD:, MİSBAH, HİCRİ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
19 Mayıs 2022
ÇOCUK YETİŞTİRMEK BİR SANATTIR
62 Okunma.
14 Mayıs 2022
BİR ÇAĞRIDIR ŞİİR
94 Okunma.
12 Nisan 2022
GİDİŞİNLE...
184 Okunma.
07 Nisan 2022
DOĞRULUK, SADAKAT ve AŞK
154 Okunma.
23 Mart 2022
ACI HAYAL
164 Okunma.
18 Mart 2022
KÜLTÜR DİLİ OLARAK TÜRKÇE
121 Okunma.
11 Mart 2022
HOŞ BİR SADÂ..!
189 Okunma.
03 Şubat 2022
NARIN HİKÂYESİ - 2
339 Okunma.
02 Şubat 2022
NARIN HİKÂYESİ - 1
195 Okunma.
30 Kasım 2021
URFA’DAN S. AHMET KAYA GEÇTİ
471 Okunma.
20 Kasım 2021
HAK ETTİĞİNİZİ BULURSUNUZ!
445 Okunma.
19 Kasım 2021
DİL ÜZERİNE BİR DENEME
401 Okunma.
17 Kasım 2021
KALBİN KIRIK TARAFI
407 Okunma.
13 Kasım 2021
KAHVENİN SERÜVENİ
428 Okunma.
10 Kasım 2021
KÜLTÜR ve DİL- 2
513 Okunma.
09 Kasım 2021
KÜLTÜR ve DİL- 1
430 Okunma.
05 Kasım 2021
GİTMEK GÜZELDİR ÖTELERE
490 Okunma.
27 Ekim 2021
SEVMEYİ HEP ERTELEDİK BAŞKA ZAMANLARA
538 Okunma.
29 Eylül 2021
YOKLUĞUN VARLIĞINDA
640 Okunma.
23 Eylül 2021
SENİ DÜŞÜNMEK
592 Okunma.
10 Eylül 2021
YILDIZ YAĞMURU-2
660 Okunma.
09 Eylül 2021
YILDIZ YAĞMURU-1
564 Okunma.
03 Eylül 2021
GİTMESEYDİN EĞER
679 Okunma.
31 Ağustos 2021
BİR SÜRGÜNDÜR YÜREĞİM
686 Okunma.
20 Ağustos 2021
KIRMIZIDIR AŞKIN RENGİ
722 Okunma.
26 Temmuz 2021
CAFE'NİN HİKÂYESİ
953 Okunma.
20 Mayıs 2021
URFA’YA AĞIT-III.
1396 Okunma.
19 Mayıs 2021
URAFA’YA AĞIT -II-
936 Okunma.
18 Mayıs 2021
URAFA’YA AĞIT -I-
1104 Okunma.
17 Mayıs 2021
URFA’YA AĞIT
919 Okunma.
23 Şubat 2021
ÖZGÜR DÜŞÜNCEYİ KAVRAMAK
1727 Okunma.
15 Şubat 2021
SEVGİLİLER GÜNÜNE REDDİYE
1130 Okunma.
12 Şubat 2021
SEVMELİYİM
1025 Okunma.
07 Aralık 2020
MİSBAH HİCRİ HOCAMIZ VEDA ETTİ
1858 Okunma.
02 Aralık 2020
NARIN HİKÂYESİ
1350 Okunma.
13 Kasım 2020
ŞAZELİ ŞEYHİ ALİ DEDE
1602 Okunma.
09 Kasım 2020
GÜL BAHÇESİ
1085 Okunma.
10 Eylül 2020
DEDE OSMAN AVNİ HAZRETLERİ
2450 Okunma.
14 Ocak 2020
MAŞALLAH (!) HERKES KARAKÖPRÜLÜ OLDU
1533 Okunma.
25 Eylül 2019
ÇOCUKLAR ÖLDÜ TURNAM SEN ÖLME
1828 Okunma.
13 Eylül 2019
KÜLTÜR DEĞERLERİMİZDEN...
1412 Okunma.
29 Ağustos 2019
YIKILMIŞ BİR MEZARIM Kİ.!
2800 Okunma.
03 Ağustos 2019
BİR OKUYUCU MEKTUBU
1448 Okunma.
20 Şubat 2019
MEDENİYETİN ÇILDIRDIĞI AN
1788 Okunma.
11 Şubat 2019
ADALET ÖZGÜRLÜK VE ONUR. HER ŞEY İNSANLIK İÇİN
2137 Okunma.
04 Ocak 2019
URFALI MEHMET AKİF
2571 Okunma.
23 Ekim 2017
KARAKÖPRÜ'DE ALİ BABA HAYRATI
2735 Okunma.
13 Eylül 2017
BİR ÇAĞDAŞ OZAN'IN CANDAN TANELERİ
2790 Okunma.
20 Haziran 2017
HERKES KARAKÖPRÜLÜ OLDU
3294 Okunma.
27 Mayıs 2017
BÜYÜKŞEHİR’İN KİTAP TANITIM GÜNLERİ
2921 Okunma.
13 Mayıs 2017
BİRAZ DA NOSTALJİ
2825 Okunma.
14 Şubat 2017
SEVGİLİLER GÜNÜNE DAİR..!
3236 Okunma.
07 Ocak 2017
MEHMET AKİF İNAN ve SENDİKACILIK
3710 Okunma.
18 Ağustos 2016
BEN DE SİZİN KADAR BURALIYIM -2
3238 Okunma.
17 Ağustos 2016
BEN DE SİZİN KADAR BURALIYIM -1
3016 Okunma.
23 Haziran 2016
"BU ŞEHRİN GECELERİ"
3444 Okunma.
31 Mayıs 2016
ŞANLIURFA'NIN AK ve karası
3208 Okunma.
25 Nisan 2016
"HAYIRDA YARIŞANLAR OLUN"
3175 Okunma.
16 Nisan 2016
KARAKÖPRÜ’DE ALİ BABA HAYRATI
4632 Okunma.
14 Nisan 2016
GAP KIZ ANADOLU LİSESİ VE AHMET ÖZYAVUZ
3411 Okunma.
13 Şubat 2016
AZİZ VALENTİN GÜNÜ…!?
713 Okunma.
15 Ocak 2016
TARİHİ AÇIDAN BAĞIMLILIK
4661 Okunma.
01 Aralık 2015
"M. NİHAT KÜRKÇÜOĞLU FIRÇASINDAN" ŞANLIURFA ALBÜMÜ ÜZERİNE
3030 Okunma.
27 Şubat 2015
YEŞİLAY ve TBM
3742 Okunma.
22 Ağustos 2014
ÖZGÜR DÜŞÜNCEYİ KAVRAMAK
3363 Okunma.
06 Ağustos 2014
HZ. İBRAHİM, DERGÂHTA YAPILAN ZİKİRLER VE İHSAN ÇERMİKLİ
7405 Okunma.
04 Temmuz 2014
ALİ BABA CAMİİ'NDE RAMAZANI YAŞAMAK
4022 Okunma.
21 Haziran 2014
IRMAKLARI KAN AKAN COĞRAFYA
3351 Okunma.
22 Mayıs 2014
URFA’NIN KÜLTÜREL VİZYONU NASIL OLMALI
4067 Okunma.
17 Mayıs 2014
"KÖMÜR KARASIDIR GÖZYAŞI"
3794 Okunma.
09 Mayıs 2014
ŞEHİR VE MEDENİYET
3884 Okunma.
18 Nisan 2014
YENİDEN MERHABA
3914 Okunma.
Haber Yazılımı