Yazı Detayı
17 Eylül 2021 - Cuma 09:59 Bu yazı 1131 kez okundu
 
OĞLUM MUHAMMED YUSUF’UN NOSTALJİK SÜNNET MERASİMİ
Muharrem ÇELİK
muharremcelik_063@hotmail.com
 
 

  İslam öncesi toplumlarda görülen erkek çocukların sünnet edilmesi İslam’da da kabul görmüştür. Kimi kaynaklara göre Sümerler ile başlayan sünnet antik Mısır döneminde de görülmektedir. Bazı belgelerde ve topluluklarda kadınların da sünnet olduğu kaynaklarda bilinmektedir. İslam inancına göre Hz İbrahimle başlayan sünnet, günümüze dek gelmiştir.

 

 Ülkemizde özellikle de bölgemizde aileler arasında sünnet önemli bir yer tutar. Sünnet düğünleri ve sünnet merasimleri için ciddi paralar harcanır ve ciddi masraflar yapılır. Osmanlı döneminde sünnet merasimlerinin meydanlarda yapıldığını ve devlet erkanının üst düzeyde katılımlar gösterdiğini minyatürlerde görmekteyiz. Her aile erkek çocuğunun sünnet merasimini görmek ister. Şartlar ve imkanlar dahilinde de bunu yapmaya çalışırlar. Erkek evladı olmayanlarda Allah'tan hep erkek evladı olmasını arzu ederler. Değerli okuyucularım aynı duyguları ben ve eşim de yaşadık. Henüz erkek evladımız yok iken eşim hep hayalini kurardı. “Bir gün erkek evladım olsa!  Sünnet düğününü görsem sonra ailecek kabe'ye gidip Kabe'nin etrafını tavaf etsek.”Cenab-ı hak eşimin dileğini, duasını kabul etti. Kabul etti  ama kendisi de ölümden döndü.

 

Henüz oğlum Muhammed Yusuf dünyaya gelmeden önce ciddi bir rahatsızlığa yakalandı ve bebeğin alınması gerektiğini söylediler. Doktorların azmi Allah'ın takdiri ve iyilerin duasıyla mucize olarak Muhammed Yusuf Ankara'da dünyaya geldi. Dört kız kardeşin tek erkek kardeşi olarak mutlu olduk. Allah'a hamd olsun olmayanlara da cenabı Allah nasip etsin.

 

Bununla birlikte birçok art niyetli düşünceler de yıkıldı. Böylece erkek çocuk olamaz mal varlığı bizim olur gibi düşüncelere cenabı Allah güzel bir cevap verdi. Allah'a hamdolsun şükürler olsun Muhammed Yusuf 5 yaşına girdi. Artık hayalini kurduğumuz sünnet merasimini yapma vakti geldi. Aylarca evde hayal kurduk, planlar yaptık. “Merasimi köyde mi yapsak evde mi yapsak? Ya da konukevi'nde mi yapsak? Hangi yemeği ikram etsek? Kimi kirve yapsak? Nasıl bir sünnet merasimi olsun? Neleri dahil etsek? “ aylarca fikir alışverişi yapıp çevremizdeki samimi dost ve akrabaların görüşüne de başvurduk ve nihayetinde modern ile geleneği, geçmiş ile günümüzü birbirlerine bağlayacak başta oğlum Muhammed Yusuf olmak üzere katılımcılarda iz bırakacak bir sünnet merasimi olmasına karar verdik.

Corona virüsün de yaygın olduğu bu dönemde bu durumu da dikkate alarak açık alanda, havuzbaşı olan bir düğün salonunda uygun olacağını düşünerek Cumhuriyet tesislerini tercih ettik. Yemek olarak da Urfa geleneğindeki dikkate alarak supha yemeğini seçtik. Orijinal bir davetiye tasarlanarak etraflarını lalelerle büzerek Muhammed Yusuf'un orijinal fotoğrafını siyah beyaz nostaljik olsun diye kullandık. Kirve bizim için önemliydi. Kirve bölgemizde kardeşliğin simgesi, kan bağından daha ileri gelendir. Sünnet merasimlerinde düğünlerde başrolde olur. Bütün gözlerin onun üzerinde olduğu kişidir. Genellikle bölgemizde kirve bir sponsor aracıdır. Ama biz öyle yapmadık. Bizim için isim ve samimiyet, yakınlık göstergesi önemli idi.

 

Buna da en uygun dede tarafından bağlarım olan halk tarafından bilinen güzel çalışmalara hizmet etmiş, saygın gençler tarafından sevilen aileler tarafından sayılan Eyyübiye kurucu Belediye Başkanı Mehmet Ekinci kirve için güzel bir isimdi. Teklif ettiğimde tereddütsüz kabul etmesi beni çok onurlandırmıştır. Kirvemizi belirlendikten sonra davetliler listesi itina ile seçildi. Müzik ve okunacak parçalar tek tek incelendi. Hareketli İslami musikiler, semazenler girişte ecdadımızı hatırlatacak beyaz at sırtında sahneye girmesi katılımcılara ve çocuklara Nasrettin Hoca fikrini verecek Nasrettin Hoca tiplemesi hepsi ayrıntılı olarak planlandı. Dış çekim için Hz. İbrahim'in ateşe atıldığı halilurrahman gölü ve civarı seçildi.

 

Tabii ki arada Mardin gezisine gidilirken de oradaki tarihi mekanlar ve sokaklarda ayrıca dış çekimimizi dahil ettik. Ve daha da unutulmaz bir nostalji yaşatmak adına fayton turu ayarladık. Tabii burada atın huysuzlaşması sağa sola gitmeye çalışması fayton turumuzun yarıda kesilmesine neden oldu. Oysa  biricik eşim İsmetnur kızlarım Dilara, Fatma Didar, Leyle Nur Hira Nur faytona binmek için özenerek süslenmişlerdi ama bu duyguları tam yaşayamadılar. Dış çekim için Halepli bahçeyi gezerken seyyar salıncak görünce bu da güzel bir fırsat oldu ve bunu değerlendirdik. Sıra kına gecesine gelmişti köydeki evimiz bunun için güzel bir mekandı!  Aile içi davul zurna eşliğinde meşaleler ve havai fişek gösterisi ile kınası yapıldı. Muhammed Yusuf'un iki ablası testilerle oynayarak zılgıtlar eşliğinde kına tepsisini alanda dolaştırdı.  Tarihi Koçveren köyünde kına gecesine nostaljik bir hava katmak lazımdı.

 

Bunun için gençlik yıllarında folklorda beraber oynadığımız Hamza amcam ile birlikte kımıl oyununu oynadık. Katılımcılar hayranlıklar içerisinde tarihe yolculuk ettiği o geceyi unutamadılar. Tabii ki kınaya katılan herkese çiğköfteler de ikram edildi. O gece sünnet merasimine bir gün kaldı önce kuaföre gidip güzel bir tıraş olduk. Daha sonra Omurilik Felçliler Dernek başkanı Habip Polat'ın arabasıyla 4 araçla şehir turu yapıldı. Dede ve Nine mezarları ziyaret edildi. İkinci bir kına gecesi de apartmandaki kadın komşulara yapıldı. Apartmanın çatı katında özenerek sünnet yatağı hazırlandı. Misafirlere ikram edilecek şekerler kurdelelere bağlandı. Artık Cumhuriyet parkı'nda misafirleri karşılama zamanı! Yurtdışı ve yurtiçinde mesajlar geldi.

 

Merasime davet ettiğimiz misafirlerimizin mazereti olanlar hariç büyük çoğunluğu merasime katıldı. Eyyübiye kurucu Belediye başkanımız Muhammed Yusuf’un kirvesi  Mehmet Ekinci ve eşi Ayşe Ekinci ile beraberindeki 20 kişilik heyetle alana girdi. Coşku heyecan, alkış ve zılgıtlar eşliğinde misafirler karşılandı. Davetlilerin salona girmesinden sonra Kur'an-ı Kerim tilaveti ile sünnet merasimi başladı. Nasrettin Hoca alanda tur atıyor çocuklara yazdığım hikayelerden, bayrak ve bolanlar dağıtıyor. Gelen herkes mutlu heyecanlı sünnet çocuğu birazdan salona girecek.

 

 Heyecan dorukta! Kardeşler ilahi grubunun sorumlusu Bülent Alkan anons ederken şu şekilde sesleniyor. “Geliyor padişahımız geliyor Muhammed Yusuf geliyor diyerek müzik coşturuyor bayraklar sallanıyor o geliyor parçası, yollara güller dökün parçasıyla beyaz süslü at sırtında Muhammed Yusuf havai fişekler meşaleler Gül yaprakların arasından zılgıtlarla adeta bir Fatih gibi alana girerek davetlileri at üzerinde selamlıyor.

 

Kirvesi Mehmet Ekinci Muhammed Yusuf’u attan indiriyor ve atın başını çekene bahşiş veriyor Muhammed Yusuf'a da Cumhuriyet altını takıyor. Ben de baba olarak bu gecenin anısına manevi değeri para ile biçilmez unutulmaz bir hediye verdim oğluma amel etsin yaşasın diye Kabe maketi içerisinde kur'an-ı kerim'i hediye ettim. Oğlum hediyeyi alınca öpüp başına koydu o anda güzel konuşmalar hareketli ilahiler eşliğinde halaylar ve şair yazar Ali TUTLUOĞLU o gün oğluma yazmış oldum bu şiiri seslendirdi.

“ OĞLUMA SÜNNET HEDİYESİ

Geceleri dua ederdi çilekeş anam

Salih torun istiyordu yüce Allah’dan

Kutsal mekânlarda birleşti dualar

Hayaller dünyasında İsmetnur anan

 

 

 

Rahmet ayında müjde oldu gelişin

İlk ağlaman hala kulaklarımda

Doktorların fermanı, katledilecek!

Bizde Hâk’ka tevekkül, diller niyazda

 

 

Yeryüzü beyaza büründü karnan

Acılar içinde kıvranıyor anan

Bir soluk yetiştik Ankara’ya

Mucize olarak doğdun dünyaya. 

 

Dört bacının tek sen oldun kardeşi

Belediler kundağa, düşmedin kucaklarından

Korktu anneannen kem gözlerden, nazardan

Babasına varis verdi Yüce Yaradan.

 

 

Olumsuzlukları sildi süpürdü Rahman

Örnek oldun umutsuzlara

Gönüllerdesin, dikkat çekti aklın ve zekân

Sünnet merasimini nasip etti Yaradan. 

 

Büyüyeceksin yolun İlim ve İrfan

Tüm coğrafyamızda Ümmet perişan.

Hayalini kur hizmet bekler Cennet vatan

Neslin yetişsin, bitmesin hiç heyecan.

 

 

Her duanda olsun Anan ve Baban

Atam gibi ben de bu dünyada kalmam

Soracak olursan ne için yaşayayım?

Şehadet arzun olsun olur mu evlat.”

Alanda seslendirdi arada konuk sanatçılar Abdülcelil Hakkı dolap da sahne aldı. Davet ettiğimiz komşular, dostlar, akrabalar ve  STK başkanları hepsi aramızda Büyükşehir Belediye Başkanı Ankara'dan mesaj çekti. Bu arada halkın gönlünde taht kuran ŞANLIURFA Valimiz Sayın Abdullah Erin çiçek ve telgrafı ile aramızda yer aldı. Yeşilay Uluslararası Federasyon Başkanı Profesör Doktor İhsan KARAMAN Türkiye Diyanet vakfı Başkan Yardımcısı İhsan AÇIK da Muhammed Yusuf'un sünnet merasimine mesaj göndererek katıldılar.

Her siyasi görüşten farklı dilde insanlar aramızda STK başkanları basın mensupları protokolde yalnız bırakmadı bizi bu mutlu anımızda. Allah'a hamdolsun şükürler olsun sünnet merasimi çok güzel geçti. Merasim İl Müftüsü Sayın Ramazan TOLAN hocamızın duasıyla nihayete erdi. Dostlarla birlikte sünnet merasiminden sonra kirvemiz ile birlikte eve geçtik. Sünneti gerçekleştirdik güzel bir gece ve güzel bir muhabbet arasında coronadan dolayı binlerce dostumu, arkadaşımı çağıramadım. Bundan dolayı tabii ki tepki telefonları ve sözlü tepkiler de aldım. Ve her birerlerinden özür dilerim. Mazereti olmayıp da gelemeyenler oğlumu evde ziyaret etti.

Bu güzel zaman diliminde Basın da haber yaptı. Bu nostaljik sünnet merasimini gösterdi. Sosyal medyada dostlarım durumlarında paylaşarak bize desteklerini esirgemediler. Nasrettin Hoca sünnetten sonra  Muhammed Yusuf’u unutmadı. Düdük getirerek evde ziyaret etti çiğ köfteyi urfalıyam ezelden türküsü eşliğinde yoğurarak mutlu etti. Değerli okuyucularım,  kıymetli dostlarım oğlumun sünnet merasimine katılan ve katılmayan herkesten Allah razı olsun. Çağıramadığım dostlardan da tekraren özür dilerim.

Malumunuz Corona sürecindeyiz Allah hepimize sağlık, sıhhat versin. Evladı olmayanlara evlat versin erkek çocuğu olmayanlara erkek çocuğu nasip etsin. Herkese aynı duyguları yaşatmayı nasip eylesin.

Saygılarımla…

 

 

 
Etiketler: OĞLUM, MUHAMMED, YUSUF’UN, NOSTALJİK, SÜNNET, MERASİMİ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
24 Kasım 2021
HAFIZA ODASI
214 Okunma.
11 Ağustos 2021
KOÇÖREN'DEKİ KAYI BOYU ESERLERİ YOK OLUYOR
710 Okunma.
06 Ağustos 2021
KOÇÖREN KÖYÜNDEKİ YOK OLMAYA TERK EDİLMİŞ ROMA KAYA MEZARLARI
527 Okunma.
27 Nisan 2021
ERMENİ TEHCİRİNİN GÖLGESİNDE AREN
1384 Okunma.
22 Ocak 2021
MUTLU MUSUNUZ?
1414 Okunma.
31 Aralık 2020
NEDEN Mİ ARGE!
972 Okunma.
21 Aralık 2020
ŞEHİRLERİN AVLULARI MEYDANLAR
1366 Okunma.
14 Aralık 2020
MÜCADELEMİZ NEDEN?
1090 Okunma.
01 Aralık 2020
KORONA’DAN YİTİRİLEN BİR DEĞER DAHA; MİSBAH HİCRİ
991 Okunma.
30 Kasım 2020
ÖNCEDEN UYANMAK!
799 Okunma.
19 Kasım 2020
YİTİRDİĞİMİZ BİR DEĞER: CEMİL SEZGİN
885 Okunma.
01 Ekim 2020
SANAL MUTLULUK
961 Okunma.
28 Eylül 2020
MUTLU YAŞAMIN SIRRI!
759 Okunma.
05 Mart 2020
BİR ANNENİN KÜLLERİNDEN DOĞUŞU
1724 Okunma.
25 Şubat 2020
ASIRLIK ÇINAR HİLAL-İ AHDAR
1629 Okunma.
05 Şubat 2020
ÇOK SALLANDIK AZ ÖLDÜK
1258 Okunma.
24 Ocak 2020
TEK YUMRUK OLMA ZAMANI...
1087 Okunma.
06 Aralık 2019
KIBRIS İZLENİMLERİ
1295 Okunma.
25 Ekim 2019
KAFİYE KOKUSU
1863 Okunma.
22 Ekim 2019
GÖNÜLLERİ FETHEDEN (BAKAN) ZİYA ÖĞRETMEN
1369 Okunma.
18 Ekim 2019
YEDAM NEDİR?
2350 Okunma.
11 Ekim 2019
HEP BİRLİKTE!
1263 Okunma.
04 Ekim 2019
URFA İÇİN KİMSE ÖLMESİN
1196 Okunma.
07 Ocak 2019
HER TÜRLÜ ŞİDDETE HAYIR
5314 Okunma.
08 Aralık 2018
HIZLA DEĞİŞEN GENÇLİK
2479 Okunma.
13 Kasım 2018
EĞİTİM BİR-SEN’e İNANMAK
2015 Okunma.
07 Kasım 2018
AMATEM ve ÇEMATEM’in URFA’ya KAZANDIRILMASININ ÖYKÜSÜ
1834 Okunma.
11 Ekim 2018
FELAKETTEN ÖNCE KOLLARI SIVAYALIM
1766 Okunma.
12 Ağustos 2016
15 TEMMUZ'DA TARİH YAZDIK
19835 Okunma.
22 Temmuz 2016
ŞANLIURFA'DA DARBEYE KARŞI ATLI VE EŞEKLİ EYLEM
2714 Okunma.
27 Nisan 2015
ŞANLIURFA'DA ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLAR
3406 Okunma.
09 Aralık 2014
UMUT'LAR ÇÖP BİDONLARI ARASINDA
3687 Okunma.
10 Haziran 2014
MAĞARADA SOLMAYAN EĞİTİM
4045 Okunma.
27 Mayıs 2014
FELAKETTEN ÖNCE KOLLARI SIVAYALIM
2878 Okunma.
16 Mayıs 2014
KOÇÖREN KÖYÜNDEKİ ESERLER ELVEDA DİYOR.
2922 Okunma.
12 Mayıs 2014
KANAYAN BU YARAYI YÖNETİCİLER DURDURMALI
2799 Okunma.
25 Nisan 2014
BELEDİYE BAŞKANLARI NE YAPACAK(!)
3080 Okunma.
21 Nisan 2014
VALİ İZZETTİN KÜÇÜK GÜVEN VERDİ
2902 Okunma.
25 Ocak 2014
EBEDİYET YOLUNDA “ANAM”
1580 Okunma.
Haber Yazılımı