Yazı Detayı
12 Kasım 2021 - Cuma 10:16 Bu yazı 981 kez okundu
 
PEDOFİLİ (SÜBYANCILIK)
Tuğba POLAT
 
 

Şiddet…6 harf bir kelimeden oluşan TDK'nın tanımına göre.  "Bir hareketten doğan güç" Söylemesi, yazması kolay ancak yaşanması ömre bedel,  dünya hayatının en acı gerçeklerinden biri. Tabi şiddet sadece bir genelleme. Cinsel şiddet, fiziksel şiddet, çoğumuzun bilmeden maruz kaldığı psikolojik ve ekonomik şiddet de şiddetin çeşitlerinden.

 

******

Benim bahsetmek istediğimse aslında yıllardır var olan ama hasıraltı edilen,  görülüp duymazdan gelinen, pek nadir konuşulan pedofili (Sübyancılık). Artık yaşananların basına sızması ile çoğunuzun haberdar olduğunu düşünüyorum. Yine de düşmanı iyi tanımak, çocuklarımızı daha iyi koruyabilmek adına sizlerle yapılan araştırmaları paylaşmak istiyorum.

 

******

Öncelikle pedofili; rıza yaşının altında bulunan bir çocuğun, bir yetişkin tarafından cinsel eylemlere maruz kalması ya da ( bunu özellikle belirtmek istiyorum) bu duruma sessiz kalması şeklinde tanımlanıyor.

 

******

Uzmanlara göre çocuklarda başlıca taciz belirtileri şunlar: Uyku sorunu ve karanlıktan korkma. Sık sık kabus görme, aşırı derecede canavar ya da görünmeyen nesnelere ilişkin korku. İştah azalması. Ortada bir neden yokken sürekli karın ağrısı şikâyeti. Ruh halinin aniden değişmesi, durup dururken öfkelenme ya da başka tepki verme. Bazı insanlara karşı korku ve onlarla yalnız kalmama isteği. Biraz büyük yaştaki çocuklarda yatağa işeme, parmağını emme ve sadece tanıdığı kişilerle iletişim kurma. Başka bir yetişkinle olan sırrını açıklamayı reddetme. Sürekli yeni ve kendinden oldukça yaşlı arkadaşından bahsetme. Çocuğun aniden bol miktarda harçlığının olması.

 

******

Söylemesi zor bu durumla karşı karşıya kalan aileler nasıl davranmalı? Kesinlikle ne kadar imkânsız gibi görünse de sakin kalınmalı çünkü ilk tepki çok önemli.  Gerekirse bir uzmandan yardım alınmalı. Çocuk sakin bir şekilde; panik olmadan, telaşa vermeden, sinirlenmeden dinlenmeli. Çocuğa inanılmalı, kendisine olanların onun suçu olmadığı anlatılmalı. Bu gibi olayları söylemek çocuklar için hiç kolay olmaz.

 

******

Olanları anlatırlarsa: istismarcılarının onlara zarar vereceğinden,ebeveynlerini üzüp kızdıracaklarından  ailelerinin kaosa itilip dağılacağından (özellikle de tacizci aile üyesi ise) ailelerinden koparılacaklarından korkarlar. Çocuk, tacizcinin ona tekrar zarar vermesi ihtimaline karşı korunmalıdır. Ve olayın üstü kapatılmamalı suçluların cezasını çekmesi için uğraşılması ve tabi en önemlisi yavrumuzun bundan sonra ki hayatını kurtarmak için uğraşılmalı.

 

******

Peki çocuklarımızı bu iğrençlikten nasıl korumalıyız? Aslında ne kadar anlamayacağını düşünseniz de onlara savunmayı bebekliklerinden itibaren kazandırabiliriz Hem de ufak hareketlerle. Her şeyden önce şunu belirtmek istiyorum, "Benim çocuğumun başına gelmez" demekten vazgeçin.

 

Çünkü bu sapıklar toplumun her yerinde, her kademesinde. Yani bu olaylar sadece boşanmış çiftlerin, ilgisiz ebeveynlerin, fakir-eğitimsiz ailelerin çocuklarının yada kimsesiz çocukların yaşadığı gerçekler değil. Ve diğer bir dikkat edilecek husus yakın çevre ve aile. Ne kadar acıdır ki  bu vahşet en yakındaki akrabalar hatta aile bireyleri içinden de çıkabilir. Bu iğrenç eylem hiç ummadığımız toplum tarafından benimsenmiş, saygı duyulan kişiler tarafından gerçekleştirilebilir.

 

******

 "Kimseye güvenmeyelim, herkesten kaçalım mı?"  dediğinizi tahmin edebiliyorum. Hayır bunlara gerek yok. Çocuklarımıza gerekenleri öğretmemiz, içimizi bir nebze de olsa rahatlatacak ama ülkemizde bu durumlar hala saklanmaya, yakalandıklarında aldıkları ufacık cezalarla topluma tekrar geri dönmeleri nedeniyle asla anne-baba olarak tam anlamıyla güvende hissedemeyeceksiniz.

 

******

Gelelim neler yapabileceğimize: Bebek bile olsalar onlara ayrı bir birey olduklarını htirelim. Organlarını öğrenmeye başladığında, cinsel organlarına takma isimler vermeyelim. Bedenlerinin onlara ait olduğunu, onların izni olmadan kimsenin dokunamayacağını htirip öğretelim. Hayır demeyi öğretelim ve hayır demelerine izin verelim. Örneğin altını herkesin yanında değiştirmeyelim, öpmeden izin alalım. İstemiyorsa öpmeyelim, herkesin onu sevmesine öpüp okşamasına izin vermeyelim. Birilerinin gönlünü hoş tutmak için kalp kırmamak için çocuğumuzu kurban etmeyelim.

 

******

Çocuğumuzun öfkesini öldürmeyelim, bırakalım yaşasın ve kendisini korusun. Sadece doğru kanalize edelim, onlara kabullenilmiş çaresizliği öğretmeyelim. (Taciz olaylarında genellikle çocuklar sessiz kalıp kaderlerine razı oluyorlar)

 

******

İyi dokunuş; kendimizi güvende htiren, en yakınlarımızın bize dokunuş şeklidir. Kötü dokunuş ise bize kendimizi kötü htiren kendimizi üzgün, kafası karışık, korkmuş htiren dokunuşlardır. "Biri sana dokunduğunda kötü hissedersen lütfen bana söyle" diyelim. Çocuğumuza her ne yaşarsa yaşasın, bize gelip anlatması gerektiğini, özellikle kötü olayların sır olarak tutulmaması gerektiğini anlatalım.

 

******

Çocuğumuzu emin olamadığımız yerlere göndermemek, tek başına uzun saatler sokakta yalnız bırakmamak, yatılı misafirliklere göndermemek, güvenemediğiniz (hatta artık güvendiğimizi düşündüğümüz yerlerin bile yaşanılan olaylardan sonra güvenilmeyeceğini gördükten sonra hiçbir yerde) yatılı yerlerde kalmamasını sağlamak alabileceğimiz önemli tedbirlerden.

 

******

Dünya hayatı, artık aklımızın alamayacağı, kalbimizin kaldıramayacağı kötülüklerle dolmuş durumda. Maalesef bu kötülükler de cezasız kalırken (Çok şükür Cehennem var) bize düşen sadece tetikte beklemek ve hayatımızı yavrularımıza bu vahşi dünyada ayakta kalmayı öğretmeye adamak. Çünkü hiçbir şey evlatlarımızdan önemli değil.

 
Etiketler: PEDOFİLİ, (SÜBYANCILIK),
Yorumlar
Haber Yazılımı