301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
26 Ekim 2017 - Perşembe 06:55 Bu yazı 1358 kez okundu
 
RİZE İZLENİMLERİ –2
İshak POLAT
ishakpolat@hotmail.com
 
 

Rize doğası ile baş başa

Rize programımız kapsamında ilk gün yapılan istişare toplantılarının ardından akşamüzeri Ayder  Yaylasına doğru kalacağımız otele doğru yola çıktık. Akşam karanlığı olduğu için geçtiğimiz yerlerde bir şey göremedik ama otelde ev sahiplerinin bizler için düzenlediği Rize gecesinde mahalli folklorcuların horonları ile coştuk. Her ne kadar gazeteci arkadaşlarımız ile horona katılmasak bile meslektaşları ile birlikte kurtlarını döken turizmcileri izlemek, daha sonra Rizeli sanatçıların Karadeniz türkülerinin neşeli ve hüzünlü nağmelerine eşlik etmek ayrı bir keyif oldu. Yaylaların karlarından beslenen ve Fırtına vadisine akan nehrin sesini dinleyerek ahşaptan yapılmış otelimizde geceledikten sonra uyandığımız sabahta ise Rize’nin müthiş doğası ile merhabalaştık.

Zirvelerine karların yağdığı Kaçkar dağlarının uzantıları yüksek vadiler, gözünüzün alabildiği ormanlar ve her taraftan akan sular, şelaleler bize “ merhaba” dedi.  Daha sonra Rize’nin meşhur yaylası Ayder’e çıktık müthiş manzarayı seyrettik, doya doya fotoğraflar çektik, gördüğümüz güzellikleri fotoğraf karelerine hapsettik. Rizeli vatandaşlarımızın ahşap evlerinin önünde minik tarlalarında çalışmalarına tanıklık ettik, Yaylada ki dükkanlarında hediyelik eşya satan esnafla sohbet ettik Rizeli ev sahiplerimiz ile Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yaylalardaki çarpık yapılaşmaya gösterdiği tepkiye ve yapılacak olana kentsel dönüşümü konuştu.

Kaçkarların eteğinde Gito Yaylası ve Zil Kalesi sonrasında Fırtına Vadisi

Ayder yaylasını ziyaretten sonra programımızda olmasına rağmen Rafting ve Zıpline programımızı iptal ederek 2000 rakımlı Gito Yaylasına çıkmak için yola çıktık. Yolda rehberimiz bize Rize’de kayıtlı 30’un üzerinde rafting, 150’nin üzerinde Zıpline kulübü olduğunu anlatıyor. Yol boyunca verdiğimiz çay molalarında Karadenizlinin ince zeka ürünü olan ilginç tabelaları gördük. Köprülerin, akan nehrin ve şelalelerin, Alim yerlerinin  eşliğinde uçurumlar ile dolu bizim korku dolu sözlerimiz ama şoförlerimizin “ Korkmayın! Bu yollar bizim için otoban gibidir”  teselli sözleri ile yaklaşık 1 saate çıkarak Gito Yaylasına ulaştık. Burada işletme sahibimizin işlettiği tatlı ve şirin yayla evinde Kaçkar’ın muhteşem zirvesini seyrederek muhlama, hamsili pilav, bal, mısır ekmeğinden oluşan bir menü ile karnımızı doyurduktan sonra bizden 1 gün önce yağmış karın tadını çıkartarak geri döndük.

Yolumuzun üzerinde Zil Kale’ye çıkarak teleferik ile çıkmanın bile zor olduğu yayla evlerini seyrettik. Mardin hariç düz şehirlerde yaşamaya alışkın Güneydoğulu misafirler olarak kendi aramızda buradaki insanların dağ başında nasıl yaşadıklarını, ne ile geçindiklerini konuştuk. Konuşmalarımıza şahit olan bir rehberimiz ; Sıkıntı yok. İnsanlardan uzakta, Allah’a yakın olarak yaşayıp gidiyoruz. Kim Allah’a yakın olmak istemez ki?” diyerek durumu özetledi. Zil Kale’den sonraki durağımız meşhur Fırtına Vadisi oldu. Çeşitli akarsuların birleşip Karadeniz’e dökülmeden son adresi Fırtına Vadisi. Burada da tok olmamıza rağmen gezimiz boyunca bize eşlik eden  İşletmecinin mekanında Karadeniz mutfağından olan menüsünü tadına baktık.

Ölüleri ile iç içe yaşayan şehir Rize

Unutmadan dikkatimi çeken bir diğer noktayı da paylaşmak istiyorum; Rize ve Karadeniz’in bir çok şehrinde düz alan olmadığı için bizim bildiğimiz köy yerleşkesi yok. Evler sarp yamaçlarda ve tarım yapılacak alan yok gibi. Dolayısı ile insanlar evlerinin yanı başında çay bahçelerini oluşturmuşlar veya çay bahçelerinin yanı başına ev yapmışlar. Ama ası dikkatimi çeken ise yer olmadığı için mezarlıklar bile evlerin bahçesinde veya en fazla 150-200 metre ötede. Bundan ötürü Rize için ölüleri ile iç içe yaşayan ve aslında ölümün bizden çokta uzakta olmadığını hatırlatan bir şehirdir diyebiliriz.

Rize denince akla gelen çay, Rize bezi,

Fırtına Vadisi, Ayder ve Gito Yaylaları gezimizden sonra ertesi güne kalkma üzere Rize’ye geri döndük. Gezimizin üçüncü gününde ÇAYKUR  İşletmesine uğrayarak Ziraat Mühendislerinin anlatımı ile bahçeden toplanan çayın pakete kadar olan yol hikayesine tanıklık ettik. ( Ki ilk gün Çay Kur Genel Müdürlüğünü ziyaretimizde Çay-Kur Genel Müdürümüz tarafından müdürlük sahasında bulunan çay tarlasını ziyaret etme ve Türkiye’deki çay üretimi hakkında bilgi sahibi olma imkanı yakaladık. Çay-Kur’un 45 fabrikasının bulunduğunu her fabrikada 300- 500 dolayında personelin çalıştığını ve Türkiye’nin de Dünyada sayılı çay üreticisi ülke olduğunu, bu üretimde de Rize’nin en başı çektiğini öğrendik)

Çay- Kur’un çay bahçesinde yeşil ve normal çayın tadına bakarken Rizeli yetkililere Çay-Kur’un kaçak çaya alışkın Güneydoğulu vatandaşların damak zevkine uygun çay üretmelerini talep ettik.  “ Aman o çayları içmeyin. Kendi ülkemizin doğal ve mis gibi çayı varken türlü katkı maddeleri ve kimyasallar katılmış o çayları içmeyin” uyarıları eşliğinde “ İnşallah yapılacak çalışmalar ile Güneydoğulu vatandaşlarımıza da Rize çayı içireceğiz” dediler ve geçmişti GAP adlı bir çay üretildiğini ama daha sonra ilgisizlikten üretimin durduğunu dile getirdiler.

Çay-Kur Çay fabrikası ziyaretinin ardından Rize’ye özgü kenevirden üretilen ipliklerin el tezgâhlarında işlenmesi ile yapılan dokumalardan  üretilen iç çamaşırı, gömlek havlu gibi ürünlerin olduğu bir işletmeyi gezerek bilgi aldık. Buradan çeşitli hediyeler aldık  ve günü sonlandırdık.

 

Veda ve teşekkürler

3. Günün sonunda programımız sona erdi. Bazı arkadaşlarımız geceden biz ise sabahın erken saatlerinde gözlerimiz  nemli ama yüreklerimiz sevgi, dostluk ve kardeşlik duyguları ile artık Rize’de ve katılımcı iller olan   Adana, Batman, Diyarbakır, Mardin, Gaziantep, Van’da gönül dostlarımızın, kardeşlerimizin olduğunu bilerek ve onlarla defalarca kucaklaşarak ve tokalaşarak bir daha karşılaşmak ve bir araya gelmek ümitleri ile  ayrıldık.

 "Doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Kültür ve Turizm Köprüsü Projesi" kapsamında turizmci ve gazeteciler ile bir araya gelen Rize Valimiz Erdoğan Bektaş’a,  bizlere gönüllerini, işletmelerini açan gezimize ev sahipliği yapan ve son ana kadar ilgi ve alakalarını hiç esirgemeyen Rizem Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Ramazan Aydoğan ve Yönetim Kurulu üyelerine, dernek üyelerine ve tüm Rizeli dostlara sonsuz ve kucak dolusu sevgilerimi sunuyorum.  

Ayrıca bu geziye gitmemize vesile olan Şanlıurfa İl Kültür ve turizm Müdürü Aydın Aslan’a da teveccühlerinden ötürü ayrıca teşekkür ediyorum. 

Son söz olarak; 3günlük Rize gezimizde aklımızda kalanları siz değerli okuyucularımız ile paylaştık ama cennet Türkiye’nin bir parçası olan Rize ve Karadeniz anlatılmaz aslında. Bizzat giderek ve gezerek yaşanır. 

 
Etiketler: RİZE, İZLENİMLERİ, –2,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Yüreğimi acıtan fotoğraflar - 3
Yüreğimi acıtan fotoğraflar - 2
YÜREĞİMİ ACITAN FOTOĞRAFLAR -1
URFA STK’LARI BU ÇIĞLIĞA DESTEK VERİN..
PAMUK ELLER CEBE, EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI BAŞLIYOR
DİKMEK KADAR YAŞATMAK ÖNEMLİ
DOKTOR GÖNDERİN!.. ÇOCUKLARIMIZ ÖLMESİN
BELEDİYELER İLE ORTAK MI ÇALIŞIYORSUNUZ?
TESPİTİ BIRAKIN ARTIK HAREKETE GEÇİN
GÖBEKLİTEPE HAZIR. ŞANLIURFA HAZIR MI?
KAS HASTALARI ÖLÜYOR! DuyMaDınız mı?
CUMHURBAŞKANLIĞINDAN CEVAP GELDİ
HANGİ ARA BU HALE GELDİK?
SESSİZ BİR ÇIĞLIK!
FUAR HAYALİMİZ GERÇEK OLDU
MARDİN İZLENİMLERİ-2
MARDİN İZLENİMLERİ-1
SESİMİZİ BİZDEN BAŞKA KİM DUYDU?
KAS HASTALARININ SESİNİ KİM DUYACAK! (3)
KAS HASTALARININ SESİNİ KİM DUYACAK! (2)
KAS HASTALARININ SESİNİ KİM DUYACAK! (1)
MEDET ABBASOĞLU’NUN ARDINDAN
3 ARALIĞI HATIRLAYAN VAR MI?
RİZE İZLENİMLERİ-1
ORTADOĞU VE İNGİLİZLER
EĞİTİMİN YETİM ÇOCUKLARI
BELEDİYELER VE ALGI
İSOT, FESTİVAL, URFA - ANTEP
Yapı Kredi Bankası ve Kurumsal Ciddiyet
TRAFİĞE DİKKAT!
GÜLE GÜLE TAHİR HOCA
MÜŞTERİ MİYİZ YOKSA MADAR BEYGİRİ Mİ?
TURİZMDE DENETİM KİME AİT?
BAHŞİŞ TACİZCİLERİ
BAŞARAMAYACAKSINIZ!
OKULLAR TATİLE GİRERKEN
“ŞANLIURFA TANITIM GÜNLERİ” İZLENİMLERİ
YILLARCA DÜŞÜNDÜK, YAPIMI YILLARCA SÜRMESİN
BEŞ TANESİ BİR LİRA OLMAZ MI?
BİZİMDE BELEDİYELERİMİZ KAR GETİRSE
GÖÇ ZİRVESİ İÇİN BİRAZ GEÇ KALMADINIZ MI?
ÇANAKKALE İZLENİMLERİ - 3
ÇANAKKALE İZLENİMLERİ-2
ÇANAKKALE İZLENİMLERİ - 1
HAKKINI HELAL ET TEYZEM!
BU TUTMUŞ, BU KESMİŞ… FETÖ/PDY'NİN HAREKET NOKTASI
YA BU SINAVI KALDIRIN YA DA TÜM TALEP EDENLERE VERİN
BAŞKAN BİZE DE UĞRASAYDIN!
Niye kızıyorsunuz ki?
ÖZEL BİR ÜNİVERSİTEMİZ OLMALI. AMA NASIL?
AKLIMIZ SONRADAN BAŞIMIZA GELİR
BİR SANAT SOKAĞIMIZ OLMALI
GÜNDEME DAİR
FUAR VE KONGRE MERKEZİMİZDEN NE HABER?
SİZ ÜRETİN BİZ İŞLERİZ
GAZİANTEP ALDI ŞANLIURFA BAŞKA BAHARA..
HELAL OSUN SANA ÇOCUK!
RUSYA VE İRAN'IN SURİYE'DE NE İŞİ VAR
BUGÜN ZİHİNLERDEKİ ENGELLERİ KALDIRALIM
TARIM BAKANI FARUK ÇELİK VE URFA
MESELE RUS UÇAĞI DEĞİL
BAYIRBUCAK İÇİN STK’LARIMIZ SES VERMELİ
AK PARTİ URFA'DA NE YAPACAK?
NASIL BİR FUAR DÜZENLENMELİ?
Hangi gazetecinin günü
Büyükşehir Belediyesi ve STK'lar yalnız kalmamalı
Bir Urfa Markası; Cevahir Konukevi
DELİ MURO VE MÜRİDLERİ
MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİ: BİZ VATANDAŞ DEĞİLMİYİZ?
EKMEK BÖYLEMİ GÜZEL YENİLİR?
HANGİ STK?
SİYASET VE ADAY PROFİLLERİ
YOLUN AÇIK OLSUN TURİZM PLATFORMU
BARIŞA ŞANS VERMEK LAZIM
15 TL'YE MERDİVEN ALTI SIRA GECESİ
BİR YARDIM, BİN ACI
GAZETECİNİN MUTLU OLDUĞU AN
VURUN BU GAZETECİLERİ (!)
“FOTOĞRAFIMIZI ÇEKTİN, PARASINI VER!“
ENGELLİLER İÇİN NUTUĞU BIRAKIN, ENGELLERİ KALDIRIN!
Urfa Turizmi -2
URFA TURİZMİ -1
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Az Bulutlu
Güncelleme: 17.11.2019
Bugün
11° - 25°
Pazar
11° - 25°
Pazar
11° - 25°
Şanlıurfa

Güncelleme: 17.11.2019
İmsak
05:35
Sabah
06:58
Öğle
12:15
İkindi
14:58
Akşam
17:21
Yatsı
18:39
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
21
0
2
3
6
11
2
Fenerbahçe
20
0
3
2
6
11
3
Galatasaray
19
0
2
4
5
11
4
İstanbul Başakşehir
19
0
2
4
5
11
5
Alanyaspor
19
0
2
4
5
11
6
Trabzonspor
19
0
2
4
5
11
7
Yeni Malatyaspor
18
0
3
3
5
11
8
Beşiktaş
18
0
3
3
5
11
9
Gaziantep FK
15
0
4
3
4
11
10
Çaykur Rizespor
14
0
5
2
4
11
11
Konyaspor
13
0
4
4
3
11
12
Göztepe
13
0
4
4
3
11
13
Kasımpaşa
12
0
5
3
3
11
14
Denizlispor
11
0
6
2
3
11
15
Antalyaspor
11
0
6
2
3
11
16
Gençlerbirliği
10
0
5
4
2
11
17
MKE Ankaragücü
9
0
6
3
2
11
18
Kayserispor
7
0
6
4
1
11
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı