Yazı Detayı
12 Ocak 2021 - Salı 09:23 Bu yazı 748 kez okundu
 
SAĞLIK TURİZMİ VE KALKINMA- 1
Serhat HIŞIRLI
hawk_ayi@outlook.com
 
 

Sağlık turizmi insanların sağlık amacıyla seyahat etmeleri olarak tanımlanabilir, en kısa, basit olarak. İnsanoğlunun tarihi kadar eski bir seyahat biçimidir denilebilir. İlk çağlardan beridir, bazı hekimlerin ünlü olduğu insanların bu kişilere tedavi olmak istemesi bilinen bir olgudur. Aynı şekilde kaplıcaların ve termal suların sağlık amaçlı kullanılmasına Kartaca uygarlığında da rastlıyoruz.

Sağlık turizmi kısaca bireylerin hem koruyucu hem tedavi edici hem rehabilite edici hem de sağlığı geliştirici hizmetleri almak amacı ile yaşadıkları ülke dışında bir ülkeye ziyaretleridir. Sağlık turizmi, uluslararası sağlık amaçlı hareketlilik potansiyelini kullanarak sağlık kuruluşlarının büyümesine imkân veren bir sektördür. 

Sağlık turizmi; 

a-Termal Sağlık Turizmi

b-Medikal Turizm

c-Yaşlı Turizmi(3. Yaş Turizmi)

d-Engelli Turizmi kavramlarını barındırmaktadır. (Saturk, 2020)

Tanımda öne çıkan sağlık hizmeti almak için insanların seyahat etmesidir. Seyahat eden kişiler yaşlı, engelli, özel gruplar olabilir.

Sağlık turizminin tarihçesine baktığımız zaman tarih öncesi dönemlerden beri olduğunu görmekteyiz. İlk zamanlarda da ün yapmış hekimlere tedavi olma isteği bu turizmin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Yine kaplıcalar ve kutsal banyolardan faydalanma isteğiyle ilk çağlardan beri turizm faaliyetlerine tarihte rastlanmaktadır. Sıcak kaynakların etrafında bilinen en eski sağlık tesisleri Sümerlerin (M.Ö. 4000) yaptıklarıdır. 

Yine Asur-Mısır-Çin-Hint-Yunan-Roma-Osmanlı uygarlıklarında da sağlık turizmine rastlanılmaktadır. İlk sağlık tesisinin ne zaman kurulduğu konusu net olmasa da Mısır'da M.Ö. 2000'li yıllarda doğum evleri olduğu kaydedilmektedir. Eski Hint uygarlığında M.Ö. 226 yılında 17 hastane olduğu belirtilmektedir. 

Avrupa'da yapılan ilk Tıp Fakültesi olarak Kurtuba'da kurulan fakülteye Avrupalı kralların ve devlet adamlarının tedavi için gelmeleri bugünkü anlamıyla sağlık turizmi hareketliliğidir.
(Saturk, 2020)

 
Etiketler: SAĞLIK, TURİZMİ, VE, KALKINMA-, 1,
Yorumlar
Haber Yazılımı