Yazı Detayı
15 Ocak 2021 - Cuma 12:25 Bu yazı 1519 kez okundu
 
SAĞLIK TURİZMİ VE KALKINMA -4
Serhat HIŞIRLI
hawk_ayi@outlook.com
 
 

Türkiye'nin bugün itibariyle sağlık turizminde uluslararası arenada en güçlü olduğu yer organ naklidir, nitekim 2016 verileriyle her bir milyon nüfusta organ naklinin sayısı baz alınarak geliştirilen skalada 50-75 aralığıyla, 3. Gruptadır(toplam 7 dilim vardır). 2017 itibariyle organ nakli yapılan hasta sayısında, 60.1 oranıyla Batı Avrupa ülkelerinin hemen ardından geldiği görülmektedir. (Newsletter Transplant, 2018) 

Toplam dünya organ nakli en yüksek oranlardan biri Türkiye'dedir, Avrupa, Orta Asya, Kuzey Afrika içinde en yüksek orana sahip ülkelerden biridir. Nitekim Türkiye organ nakli sayısında yıllık bileşik büyüme oranında 2002-2012 yılları içinde 40 rakamına ulaşarak 745 vaka sayısından 4008'e ulaşmıştır. Geleneksel olarak ülkemizin etkili olduğu coğrafyalar olan Kafkasya-Balkanlar-Ortadoğu ülkeleri içindeki genel durumu sağlık konusuna da yansımaktadır. 

Genel olarak söylenebilir ki dünya alt ve orta gelir grubu insanları için yakınlık durumuna göre tercih edilebilecek (Kafkasya-Balkanlar-Ortadoğu) üst gelir grubu içinde özellikle organ nakli konusunda cazibe merkezidir. Yine önemli bir cazibe merkezi olmasının nedenlerinden biri de Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları altında 18 farklı bilim dalı ya da üst ihtisas alanı olan birkaç ülkeden biridir. 

Birazda Jeo-Stratejik coğrafyamız nedeniyle organ nakli konusundaki farklı uygulamalara da ülkemizde rastlanmaktadır. ( United Nation Office on Drugs and Crime, 2015)

İstanbul sağlık turizmi ve organ nakli konusunda ülkemizin en önemli ili konumundadır. Bu ilimizdeki organ nakli ve turizmi önemli boyutlardadır. (Delmonico, 2009)

Organ nakli ameliyatlarının yüksek tutarı tabi olarak ekonomik büyümeye katkı sağlamakta, ekonomik büyümeden kaynaklanan yaşam kalitesinin yükselmesi ekonomik kalkınmaya da olumlu yansımaktadır. 

Nitekim iç pazara yönelik olarak da iyileşen sağlık hizmetleri (kalkınma carilerinin önemli bir kısmını oluşturan sağlık harcamalarının yaşam kalitesini de yükselttiği bilinmektedir) ekonomik kalkınmaya da olumlu yansımaktadır. Söylenenler ışığında ülkemizin dünyadaki artan turizm potansiyeliyle sağlık turizminde de önde gelen destinasyonlarından biri olması beklenmektedir. 

Bunun da ekonomik büyüme ve kalkınmaya olan katkısının pozitif olması için buradan gelen kaynakların mutlaka verimli şekilde kullanılması ve paylaşılması elzemdir. Sağlık turizmimizi geliştirmek, iyileştirmek için mutlaka kişi başına düşen sağlıkçı sayısını artırmalıyız ve ortalama muayene sürelerini yükselterek, nicelik ve nitelik olarak sağlıkçı sayımızı artırmalıyız.

 
Etiketler: SAĞLIK, TURİZMİ, VE, KALKINMA, -4,
Yorumlar
Haber Yazılımı