Yazı Detayı
12 Ocak 2018 - Cuma 10:10 Bu yazı 294 kez okundu
 
Siraç SUMAN
S. Ahmet KAYA
seyyidak@hotmail.com
 
 

(1945 - 2000)

1945 yılında Viranşehir'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini sırası ile; Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Gaziantep'te, ayrıca Antakya'da Hatay Kızilköğretmen Okulu diplomasını da dışarıdan fark derslerinin kurslarının sınavlarına katılarak diplomasını almıştır. 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap - Fars Dilleri ve Edebiyatları Bölümü'ne kaydoldu. 

Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde Eski Türk Edebiyatı ve Türkiye Türkçesi sertifikalarını alarak 1971 yılında mezun oldu. 1972 yılında Adana'da yedek subay olarak askerliğini yaptı. 1971 yılında Viranşehir'de Sakarya İlkokulu'nda öğretmenliğe başladı. 

16 yıl öğretmenlik ve idarecilik yaptıktan sonra Viranşehir Halk Eğitim Merkezi Müdürü oldu. 2000 yılında çok sevdiği memleketi Viranşehir'de kalp krizi geçirerek vefat etti.

1990 yılı UNESCO tarafından ilan edilen Yunus Emre Yılı dolayısıyla Yunus Emre üzerine kapsamlı bir çalışma yaptı. Ancak kitap haline getirilen bu çalışma, yayınlanmadı. Tasavvufa özel bir ilgi duydu. 
Şiir yazmaya ortaokul sıralarında başladı. Şiirlerini Harran Dergisi ve mahalli gazetelerde yayınladı. 

Kendine ait lirik bir şiir dili geliştirdi. Şiirimizde pek rastlanmayan bol imgeli bir şiir dili kurdu. Latin şiirinin önde gelen simalarından Pablo Neruda'nın şiire kazandırdığı simgelerden yola çıkarak asıl anlatılmak istenen şeyi yani temayı, tabiatta görünen nesnelerin özellikleriyle birleştirerek anlatmayı uygun gördü. Şiirlerinin hemen hemen hepsi, bir bakıma aynı üslûpla yazılmışlardır. 

 Şiirlerinde gizli bir Tasavvuf etkisi vardır.  Yaşadığı süre içerisinde çok az şiir üretmesinin belki de en önemli sebebi, şiiri nesnelerden ve sembollerden yola çıkarak üretmek istemesidir. 

Şiir üzerine oldukça titizdi. Şiiri yazmadan önce şiirde kullanılacak malzemenin özelliklerini iyi öğrenir ve tahlil ederdi.  Şiiri, ciddiye alınması gereken önemli bir uğraş alanı olarak gördü. Meydana getirdiği az şiirleri ise kitaplaşmadı ne yazık ki. Özellikle Viranşehir Belediyesi tarafından Siraç SUMAN'ın şiirlerinin kitaplaşması ve edebiyat dünyasına kazandırılması, bir vefa gereğidir.

Hz. Eyyub-Hz. Elyasa kitabı, 2001 yılında ölümünden sonra yayınlandı. 


ŞAİR BAHÇIVAN'IN ELEMİ
Züleyha'nın Yusuf'u ilk gördüğü demdeki
Eriyen ve eriten bakışlara 
Ne oldu bilmem ki...
Mevsimler aniden değişmez
Çiçekler aniden solmaz
Solamaz ki...
Dinsin denizlerdeki bu hırçın ses
Fezayı soluyan sıcak
O sımsıcak nefes
Nasıl da birden değişti
Birden bire ne ola ki..
Oysa ermişti leylak
Tutsak
Şair bahçıvanına...
Dökülseydi yıldızları gökyüzünün
Kurusaydı o canım yaprakları çiçeklerin
Ve de 
Çekilseydi suları tüm yeryüzünün 
Şair bahçıvan umursamaz ki...
Apaçık ki şeytan beyinler eylemde
Karanlık ruhlar katran beyinler eylemde
Ve bahçıvan çaresiz eylemde
Oysa bahçıvan su hava toprak
Ve lakin leylak anlamaz anlayamaz ki...

 
Etiketler: Siraç, SUMAN,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Hafif Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 21.04.2018
Bugün
13° - 22°
Pazar
12° - 23°
Pazartesi
12° - 27°
Şanlıurfa

Güncelleme: 21.04.2018
İmsak
04:08
Sabah
05:36
Öğle
12:31
İkindi
16:11
Akşam
19:13
Yatsı
20:34
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı