Yazı Detayı
08 Kasım 2014 - Cumartesi 10:19 Bu yazı 4134 kez okundu
 
SURİYE, IRAK VE KOBANİ
Ali UÇAN
ali@gapgundemi.com
 
 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç'in, Suriye ve Irak'tan gelen gazeteci, yazar ve kanat önderleriyle yaptığı istiare toplantısına ben de katıldım.

Toplantıda Suriye, Irak, Kobani ve hatta tüm Ortadoğu'da yaşananlar ele alınarak "biz ne yapabiliriz"  konusu istişare edildi.

Büyükşehir Belediyesinin düzenleyerek halka açtığı Cumhuriyet Parkı Sosyal Tesislerinde yapılan toplantıda, Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat, Şeyh Zekeriya, Molla Prof. Mustafa Müslim, Al Harmal Genel Yayın Yönetmeni Bessam el Buleybi, Irak Kürdistanı'ndan İhsan Doski ile Kürdiya İslami Parti temsilcisi, Telebyat'tan Ekrem Dede, Arap Der Başkanı Şükrü Kırboğa, TYB Ankara şube başkanı Mehmet Kurtoğlu, gazetemiz yazarları Erkan Sözen, Misbah Hicri, Abdulkadir İkbal, Hamit Derman ve bütün kanat önderleri birlik ve beraberlik çağrısında bulundular.

Toplantıda BM başta olmak üzere tüm batılı ülkelerin duyarsızlığına rağmen Türkiye olarak Suriyeli muhacirler için 5 milyar $'a yakın harcama yapıldığını belirten Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Suriyeli muhacirlere yönelik belediye olarak yaptıkları faaliyetlerle ilgili bilgi de verdi. Bundan sonra yapılacakları anlatarak Türkiye olarak savaş olmasını, Müslümanların katledilmesini istemiyor, Arap, Türkmen, Kürt ayrımı yapmadan bölgede bir an önce barışın sağlanmasını diliyoruz, dedi.

Güvenç, Büyükşehir Belediyesi olarak da 19 Eylül'den itibaren Kobani'den gelen misafirler için yaptıkları harcamanın 3 milyon TL'yi geçtiğini de belirtti.

Kobani'den gelen Kanaat Önderi Prof. Mustafa Müslim ise,  Türkiye ile Ensar ve muhacir olarak karşılıklı sevgi ve saygı çerçevesinde yoğunlaştıklarını söyledi.

Müslim,  "Türkler, Suriye'den gelen herkese yardım yaptıkları gibi, Kobani'den gelen Kürt'lere de aynı ilgiyi ve yardımları esirgemeden yaptılar. Suriye'de yaşanan olaylardan ve eylemlerden sonra Türkiye'ye 400 bin tane Kobanili geldi.  Türk halkı onları sahiplenerek yardım ettiler.
 
Türkiye'ye teşekkür eden Müslim,  Müslümanlar arasında hiçbir sınır istemiyoruz. Ticaretin ve seyahatin sınırsız yapılması anlamında birlik ve beraberlik içinde kardeşçe bir düzen istenildiğini söyledi.

Suriyeli Gazeteci Bessam Al Buleybi de, yaptığı ve yapacağı bütün yardımlar için Türkiye'ye ve Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç'e teşekkür ederek gurbetteki bütün Suriyeliler için Harmal gazetesini çıkardıklarını söyledi.

Kürdistan İslam Partisi temsilcisi İhsan Doski de Kobani'li muhacirler için 3 tır dolusu yardım malzemesinin dağıtımı için Şanlıurfa'ya geldiklerini, şehirde çeşitli sivil toplum örgütleri ve Büyükşehir belediyesini ziyaret ederek muhacirler ve yardım çalışmaları hakkında bilgi aldıklarını belirtti.

Katılanların görüş ve önerilerini sunduğu toplantıda birlik beraberlik ve kardeşlik mesajı verildi.

 
Etiketler: SURİYE, IRAK, KOBANİ
Yorumlar
Haber Yazılımı