Yazı Detayı
02 Mayıs 2014 - Cuma 08:28 Bu yazı 3508 kez okundu
 
TOPÇU MEYDANI İSMİYLE KALMALI
Faruk KAZANCI
kazancifaruk@hotmail.com
 
 

Uzun bir süredir, mevcut Topçu Meydanı'nın adının RABİA MEYDANI olarak değiştirilmesi için bir takım çevrelerin talepleri olduğunu biliyoruz. En son, Yeni Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Celalettin GÜVENÇ'in açıklamasıyla, bu meydanın adının artık Topçu Meydanı değil Rabia Meydanı olarak değiştirildiğini kamuoyu olarak biz de öğrenmiş olduk.

Mısır'da Mursi'ye destek verenlerin merkezi haline gelen Rabia-tül Adeviyye Meydanı adını; Tabiin devrinde yetişen büyük bir hanım evliyadan almaktadır.

RABİA-TÜL ADEVİYE, dünyaya düşkün olmaması ile ve ibadetleriyle meşhur bir hanımdır. Basra'da doğdu. Ailenin dördüncü çocuğu olduğundan ismini bu manaya gelen RABİA koydular. Babası çok fakir olduğundan o, doğduğu gece evinde ihtiyaç olan şeylerden hiçbiri yoktu. Annesi çok ağlayıp mahzun olmuştu. O gece, babası rüyasında Peygamberimizi (sav) gördü ve kızının büyük bir kimse olacağı müjdelenip, Basra Bey'ine bir kağıda; ''Her gece Rasulullah'a yüz salavat getirdin, dün gece unuttun, bunun için bu kağıdı getirene 400 dinar ver'' diye yazıp götürmesini söyledi.

Bunun üzerine babası böylece yazıp götürdü. Basra beyi memnuniyetle on bin kızıl altın verip, onlara hep yardımcı olacağını söyledi. Bundan sonra rahatlayıp kızlarını büyüttüler.

Rabia-tül Adeviyye, son derece tevekkül ve sabır ve her türlü güzel ahlaka sahip, dünyaya değer vermeyen yani düşkün olmayan, Rabbinin rızasından başka bir şey düşünmeyen, gece ve gündüzünü ona ibadet ve tefekkürle geçiren, hayatı boyunca çok işkence ve eziyet görmesine rağmen imanından dönmeyip sabreden, kısacası gözlerine Rabbinin hayalinden başka hayal girmeyen çok yüce bir kadın evliyadır. 752’de (doğumu bilinmemektedir) Kudüs civarında vefat etmiştir.

Gerek Mısır'daki Müslüman kardeşlerimizin haklı davasına gerekse söz konusu hanım evliyaya hürmet ve saygımız sonsuzdur. Ama takdir edilmeli ki; bir kenti var eden ve o kentin hafızası konumundaki yer isimleri öyle ha demekle değişmez, değiştirilemez ve değiştirilmemelidir de. Bakın yakın bir geçmişte ''12 Eylül caddesi'' ismiyle ulaşıma açılan ve 1-2 yıl önce ''Demokrasi caddesi'' olarak ismi değiştirilen cadde, halkın büyük bir çoğunluğu tarafından hala ''12 Eylül caddesi'' olarak anılmaktadır.

Yine, Köprübaşında Belediye tarafından yaptırılan ve dönemin Belediye Başkanı ''Ahmet BAHÇIVAN'' ın ismi verilen, iş merkezinin adı, sonradan ''Karakoyun iş merkezi'' olarak değiştirilmiş olsa da, hala eski adıyla anılmaktadır.

Bu tür örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Kaldı ki; ''Rabia'' ismi bir meydana verilmek isteniyor ve bu konuda da bazı kesimlerin talepleri bulunuyorsa yeni yapılmakta olan veya yapılacak olan bir meydana pekala bu isim verilebilir. Durup dururken bir kentin hafızasıyla oynamak niye? 

 
Etiketler: TOPÇU, MEYDANI, İSMİYLE, KALMALI
Yorumlar
Haber Yazılımı