Yazı Detayı
08 Ekim 2020 - Perşembe 10:03 Bu yazı 702 kez okundu
 
UMUT...
Seyfullah POLAT
gapgundemi1@gmail.com
 
 

Lisedeyken tarih derslerini çok severdim. 'İnsan sevdiği iştigalde başarı sağlar' savını doğrulayacak bir başarım söz konusuydu. Daha sonra işler değişti tabi. Masal dinleyecek yaşı geçtikten sonra gerçeklerin keskinliğini ve bu keskinliğin acı realitesini yüreğimde hissetmeye başladım. Kelli felli akademisyenler küreselleşmeyle birlikte insanlığın uzaklık kavramından sıyrıldığını ve imkânların genişleyerek yaşamın basitleştiğini anlatıp dururlar.

 

***

Dünya kitle iletişim araçlarının gelişimiyle birlikte büyük bir köy haline gelmiş. İnsanlar birbirleriyle daha çok etkileşime girmişler. Farklılıklar yerini tektipleşmeye bırakmış. Gelişen teknoloji ve bilimsel ilerleme sayesinde akılcı düşünce tüm dünyada kabul görür hale gelmiş. Adamların yüzeysel açıklamaları bu şekilde uzayıp gidiyor.

 

***

Bugün büyük bir köy haline gelen şu dünyada, köydeki komşuların birbirlerini katlettiklerine şahit oluyoruz. İnsanlar şekil itibariyle birbirine ne kadar benzemişse de, ruh hali ve tercihler söz konusu olduğunda bir o kadar uçmuş durumdalar. Bilimsel ilerlemenin beraberinde getirdiği teknolojik ürünler, bahsedildiği gibi dünyanın birçok noktasına dağılsa da, akılcı düşünce pratiğin mucitlerinden bir türlü ayrılamamış.

 

***

Bugün 21. Yüzyıl dünyasında neler oluyor? İnsanlığın bir kısmı açlıktan ve susuzluktan kırılıyor. İnsanlığın ikinci kısmı aynı dine mensup olmalarına rağmen birbirlerini tekfir ediyor, mezhep penceresinden sarkıp hayvanlar gibi birbirini boğazlıyor. Üçüncü ve en tuzu kuru kısmı ise diğer iki kısmı sömürerek, aralarına kin tohumları ekiyor ve refahını bu düzenin üzerine inşa ediyor.

 

***

Bu ayrımını yapmış olduğumuz bölünmeler, birçoğunuzun tahmin ettiği gibi Afrika, Avrupa ve İslam Coğrafyası sınıflandırması değil. Çünkü bugün Afrika'da da aç var, Avrupa'da da. İnsanlar dünyanın her yerinde birbirini boğazlıyor. Kötülük ve zalimlik Batı dünyasına has bir kavram değil. İslam Coğrafyasında zulmü adeta bir meslek ve kariyer olarak gören diktatör adayları her zaman hazır ve nazır olarak ensemizde bitivermiştir.

 

***

Tüm bunları düşünün ve her daim aklınızda tutun ancak ümitsizlik hastalığına da kapılmayın. Ben kendime söz geçiremiyorken ve önümü göremiyorken dünyayı kurtarmaya kalkışamam. Hem insan kendini ve haddini bilmeyi öyle değil mi?

 

***

Ben, beni karamsarlıktan sıyrılıp problemleri görmezden gelebilme imkânı sunan ve hayata daha gerçekçi bakmamı sağlayan bir rüya gördüm. O rüyadaki tatlı umut, bu dünyanın gerçekliğinden daha gerçekti.

 
Etiketler: UMUT...,
Yorumlar
Haber Yazılımı