Yazı Detayı
17 Ekim 2017 - Salı 05:58 Bu yazı 18354 kez okundu
 
UNUTULAN DEĞERLER “ADAB-I MUAŞERET”
Yüksel POLAT
 
 

Hepinizce de bilinir ki, güzel ülkemin gündemi hep doludur her gün hatta her saat gündem konuları değişir. Biz de halk olarak oturduğumuz yerden ülkeyi, dünyayı kurtarmayı iyi biliriz. Dün kahvehanelerde amcalarımız, ağabçeylerimiz vatanı kurtarırken, şimdi de klavye kahramanlarımız onların bu rolünü üstleniyor. Değişen çok bir şey yok aslında. Biraz teknoloji…

******
Neyse benim size bahsetmek istediğim çok daha farklı bir konu. Tüm bu konuşulanların arasında asıl konuşmamız, çözümler üretmemiz gereken ama dikkatimizi bile çekmeyen normalleştirilen meseleler. Nedir bunlar? Değerlerimiz, adabı muaşeret kuralları, kaybettiğimiz insana ve kendimize olan saygımız.
******
İnsan şöyle bir durup düşününce kaçırdığı ayrıntıları zihninde canlandıracaktır. Örneğin sokaklarda bağırarak, küfrederek, argo sözcükler kullanarak konuşan (kız-erkek fark etmeden) gençleri düşünelim. Çocuklu anneler, yaşlılar ve engelli kardeşlerimiz için oluşturulan kolaylıkları gasp eden vicdani engellileri anımsayalım. 
******
Milletin malı olan sokakları kirleten, milletin vergileriyle yapılan parklara-bahçelere zarar verenleri hatırlayalım. Bunun yanında kendi namusunu eve kilitleyip sosyal hayatta milletin karısına kardeşine, kızına sarkan sözde yaratıklar ve daha niceleri var. 
******
Maalesef toplum olarak toplumda yaşamayı, nerde nasıl davranılacağını, insanlarla olan seviyeli iletişimi, kadına-yaşlıya-çocuğa-engelliye nasıl yaklaşılacağını bilmiyoruz. Bitki ve hayvanların birer can taşıdığından ise bihaberiz. 
******
Nedenlerini ve nasıllarını tartışmak meseleden uzaklaşmamıza neden olur ve yazı uzar gider. Çözüm için önerilerimizi ve hatırlatmalarımızı yapalım istedim. Hem ne demiş atalarımız, "Herkes kendi kapısının önünü süpürürse, her taraf pırıl pırıl olur"

SOKAKTA 
Sokağa tükürmek, çöp atmak, geliş geçişe mani olmak, tiksindirici çirkin şeyler bırakmak, görgüsüzlüktür. İhtiyar, kadın ve hastalara her zaman öncelik verilir. İhtiyaçları varsa yardımcı olunur. 
YÜRÜRKEN 
Pek yavaş veya pek hızlı ve büyüklenerek yürümemelidir! Kur'an-ı kerimde mealen, (Böbürlenerek yürüme) buyuruldu. (Lokman 18)

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA
İnip binerken itişmek, sıra olan yerlerde sırasını beklememek çirkin davranıştır. Gençler; yaşlılara ve hastalara yer verir. Peygamber efendimiz, (Büyüklerini saymayan bizden değildir) buyuruyor. (Tirmizi) 
Günümüzde bazı gençler, yer vermemek için uyuma numarası yapıyor, kulaklıkla müzik dinliyor. Ecdada layık torunlar olmaya çalışmalıyız. 

ALIŞVERİŞTE 
İzin almadan satıcının malına dokunulmaz. Malın görünüşünü, kalitesini bozacak şekilde ellenilmez ve bakılmaz. Fiyat konusunda fazla ısrar edilmez. Alınsa da alınmasa da teşekkür edilir. Satıcı müşterisinin memnun olacağı hâl ve harekette bulunur. Malını almayanlara kızmaz, darılmaz, aleyhlerine olacak bir sözü arkalarından da söylemez. Alışverişte her iki taraf birbirlerini aldatmaktan uzak durmalıdır. 

DÜĞÜN, CENAZE VE BAYRAMLARDA 
Düğün, cenaze ve bayramda daha hassas, nazik ve kibar olunur. Yere ve zamana göre uygun tavır takınılır. Cenazede, cenaze sahiplerinin üzüntüsü paylaşılır, maddi ve manevi anlamda imkân varsa yardım yapılır, teselli edici söz ve davranışlarda bulunulur. Yakınlarını kaybedenlere daha yakın davranılır. Düğün ve bayramlarda her zamankinden daha fazla güler yüzlü, neşeli, nazik, ikram edici olmak, büyüklere ve küçüklere uygun hediyeler vermek, gönüllerini ve dualarını almak, görgülerimiz arasındadır. Görgüde, eliyle ve diliyle başkalarını incitmemek esastır. 

KOMŞULUKTA 
İyi geçim, karşılıklı yardımlaşma, dert ve sevinçlerine iştirak, her karşılaştıklarında selamlaşma, hal hatır sorma, birbirinden isteklerini imkan ölçüsünde temin etme önemli görgü kurallarındandır. Gürültü, çöp, pislik, rahatsız edici koku ve benzeri şeylerle komşuları rahatsız etmek hiç hoş karşılanmaz. Komşu kadın ve çocuklarına ayrı bir itina, hürmet ve şefkat gösterilir. Komşuluk ilişkilerinde kul hakkına girmemeye özen gösterilmelidir.

MİSAFİRLİKTE 
Misafire ikram etmelidir! Peygamber efendimiz, (Allah'a ve kıyamete inanan, misafirine ikram etsin) buyurdu. (Buhari) Misafire ikram, ona karşı güler yüzlü ve tatlı dilli olmaktır. Yemek için külfete girmemeli, hazırda ne varsa, onu ikram etmeli. Peygamber efendimiz, (Misafir için külfete girmeyin, misafir bundan rahatsız olur. Misafirini üzen Allahü teâlâyı üzmüş olur) buyurdu. (İbni Lâl) 

HASTA ZİYARETİNDE 
Ziyarete yeni elbise ile değil, her gün giydiği elbise ile gitmelidir! Giderken meyve veya çiçek gibi bir hediye götürmek iyi olur. Hastaya bakmayıp, sağa sola veya önüne bakmak uygun olmadığı gibi, devamlı olarak hastanın yüzüne bakmak da uygun değildir. Hastanın yanında asık suratlı durmamalı, güzel şeylerden bahsetmeli, iyileşmesi için dua etmelidir!

OKULDA 
İlme son derece büyük önem veren dinimiz, ilim yuvası olan okullardaki görgü üstünde de titizlikle durmuştur. Çok kıymetli bir varlık olan öğretmenin sözleri dikkatle dinlenmelidir. Talebeler arasında birbirine saygısızlık yapılmaz. Kaba hareket yapılmaz. Tahta, sıra, harita gibi ders âletleri tahrip edilmez. Kimsenin bedeni ve ruhi kusurlarıyla alay edilmez, küçük görülmez, tahkir edilmez. Ders içinde ve dışında öğretmenle konuşmada saygılı hareket edilir. Dinimizde öğretmen [hoca] hakkı, ana baba hakkından önce gelir. 

KONUŞURKEN 
Konuşanın sözünü kesmek nezaketsizliktir. Hadis-i şerifte, (Arkadaşı konuşurken susmak mürüvvettendir) buyruldu. Mürüvvet; insanlık, yiğitlik, iyilik cömertlik faydalı olmak gibi manalara gelir ki, hallerin en güzeline riayet etmek demektir. Bunun yanında konuşurken ses tonuna dikkat etmek gerekir. Yüksek sesle konuşmak hoş karşılanmaz. 

EVE GİRERKEN 
Evimize Besmele ile ve İhlâs suresini okuyarak girmeliyiz! Sağ ayakla içeriye girip, selam vermeliyiz! Her işe Besmele ile başlamaya alışmalıdır. Birinin evine girerken, izin istemek gerekir. Kapının zilini çalarak veya seslenerek, izin istemelidir! İzin 3 defa olur. Birincisinde ses verilmezse, bir dakika kadar sonra, ikinci defa da ses çıkmazsa, üçüncü defa zile basmalı, yine ses yoksa 4 rekât namaz kılacak kadar bekledikten sonra gitmelidir! Kapı aralanırsa, aradığını sormadan önce, kendini tanıtmalıdır. 
Kaynak: http://www.dinimizislam.com

 
Etiketler: UNUTULAN, DEĞERLER, “ADAB-I, MUAŞERET”,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 17.01.2019
Bugün
-
Cuma
-1° -
Cumartesi
-1° -
Şanlıurfa

Güncelleme: 17.01.2019
İmsak
06:04
Sabah
07:30
Öğle
12:42
İkindi
15:18
Akşam
17:42
Yatsı
19:01
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı