Yazı Detayı
01 Nisan 2019 - Pazartesi 10:53 Bu yazı 1503 kez okundu
 
URFA YANLIŞLARI İLE YÜZLEŞMEK
Tuğba POLAT
 
 

Urfa, tarihi zenginliği ve jeopolitik konumuyla dünya üzerindeki en kadim şehirlerden biri olarak öne çıkıyor. (Urfa halkı ve bürokrasisi pek önemsemese de) Peygamberler Şehri, İsot başkenti, GAP’ın merkezi etiketlerimizden bazıları. (Urfa fıstığın da başkenti aslında ancak bu şehirde çıkan fıstık Antep’te işlenir ve Antep Fıstığı olarak dünyaya satılır. Bunun yanında ciddi bir pamuk üretimi var. Ayrıca solar enerji için biçilmiş kaftan)

******

Urfa’ya ilk geldiğimde böyle köklü medeniyete sahip bir şehre gelin geldiğim için mutlu olmuştum. Tabi daha sonra kendi şehrine bu kadar yabancı, elindekinin değerini görmeyip heba eden insanların çoğunlukta olduğunu görünce de büyük bir şaşkınlığa uğramıştım.

******

Urfa’da geçirdiğim her yeni günde, Urfa insanının misafirperverliğine ve vicdanlarının hala taze olduğuna şahit oldum. 400 binin üzerinde Muhacire Ensar olabilen bu insanlar, aslında her şeyin en iyisini ve güzelini hak ediyor.

******

Ancak Urfa’nın çarpık çirkin silueti “Bürokrasi ve kurumların vaziyeti bundan farksız” der gibi insanların kıymeti harbiyesinin bulunmadığını haykırıyor.  

“Ma 10 yıl önceki halimizi bilesen mi? Zuvağlarımızı zibil götiridi. Önce böle çiçeg ekiler midi?” dediğinizi duyar gibiyim. Bu durum çölde 1 damla suya muhtaç olan insanların, bir kuyuya kavuşmasını andırıyor. Kuyuya kavuşunca mutlu olan insanlar, kuyudan baraj gibi bahsediyor.

******

Millet olarak büyük sıkıntılarımızdan biridir pireyi deve yapmak. Şunu unutmayalım ki vatandaş için yapılan her hizmet, zaten devletin ve ona bağlı bulunan kurumların yapmakla yükümlü oluğu görevlerdir. Bu görevi hakkıyla yapan insan vatandaşlar tarafından takdir edilirse bir sonraki seçimde yeniden seçilir. Onun hakkı budur. Görevini yapıyor diye kimse evliya olmaz. Görevi istismar edenler ise tarih boyunca “Namussuz” olarak anılır. Şerefi varsa bu onun için büyük bir cezadır.

******

Urfalılar için en azından yılda bir kez tur organizasyonları yapılmalı. Bu turlarda İstanbul, Çanakkale, Ankara, Eskişehir, Konya ve belediyeciliğin sınıf atladığı benzer iller ziyaret edilmeli. (Köprüler, Sanayi ve Tarım bölgeleri, Metrolar, tren istasyonları, santraller, tüneller, hanlar, çarşılar, müzeler gezdirilebilir mesela) Bu sayede insanlar refüjlere lale ekmekle Büyükşehir olunmadığını algılayabilir.  

******

Urfa’da turizm ne durumda? Kültür müdürlüğü ne iş yapıyor? Şuayip Şehrini kaç Urfalı biliyor? Göbekli Tepe, Balıklıgöl (Halilürrahman Gölü) Eyyüp Peygamberin Makamı, Urfa kalesi, Kelaynaklar, Birecik, Halfeti, Bozova… Tüm bunlar bir Avrupa şehrinde olsa yılda en az 10 milyon turist çekerdi diye tahmin ediyorum. Hadi uzağa gitmeyelim. Tarihi zenginlik olarak sadece Mevlana Müzesi bulunan Konya’da müzeyi yılda 2 milyon insan ziyaret ediyor.

******

Urfa, Türkiye’nin en fazla doğum oranına sahip olan ili. Yılda 70 bin bebek doğuyor. (Her yıl yeni bir ilçeyi dolduracak kadar insan demek) Bu rakama Suriyeli Muhacirler dâhil değil. Onlar da aynı hastanelerde doğum yapıyor ve rakam daha da artıyor. Peki, sağlık hizmetleri yeterli mi? Kaç çocuk hastanesi var? Sadece 1. O da yeni yapıldı. Mesela bir süredir yolum Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bilinen adıyla Çocuk Hastanesi’ne düşüyor. İnsanlar balık istifi sıralarda. Temizlik hak getire. Ağır bir koku, sözde yeni bir hastane. Personeller lakayt ve hantal. Bir sinirlenirlerse veya yorulurlarsa Allah korusun, “Sistem yok, bekle” diye tehditler. Kim bekleyebilir kucağında hasta çocukla.

******

(180 Çağrı Merkezi’nin hastaneyi, hastanenin de çağrı merkezini suçlaması sonucu randevulu olduğum halde 3.  günün sonunda uzun uğraşlar sonucu bebeğimizi muayene ettirebildiğimizi belirtmek isterim)  Hastaneye her giriş-çıkış yaptığımızda kendimle muhasebeye giriyorum, aklımda oluşan cevap bulamadığım sorular cabası. Umarım bu soruları birileri de kendi kendine sormuş ve sorunsallaştırmış olsun: Bir anne ve bu ülkenin vatandaşı olarak anlayamadığım şu Sayın Urfalılar:

******

1.Türkiye’deki doğum oranının en fazla olduğu il Urfa iken, tek 1 çocuk hastanesinin yetmeyeceği kabak gibi ortadayken neden bu hastanelerin sayısı çoğaltılmıyor? Ya da şöyle soralım: yeterli ödeneği devlet mi vermiyor?  Ödenek sağlanıyorsa hükümetin her seçim döneminde meydanlarda haykırdığı “Doğuya yapılan yatırımlar” neden sağlık için kullanılmıyor?

******

2.Bu hastanelere alınan personellerin yeterliliği neye göre belirleniyor? Herhangi bir ölçü aranmıyor mu? “Dayısı olan doluşsun düzeni” ile bu kadar iş bilmez ve lakayt insan nasıl bir araya gelebiliyor? Gelen hastalara saygısızlık yapabilme cesaretini nereden alıyorlar?

******

3.Urfalılar olarak hayatı birbirinize zorlaştırmak yerine neden bu yanlışları düzeltmeye yönelik bir şeyler yapmıyorsunuz? Taleplerinizi dile getirmek yerini neden düzensizliği bir düzen olarak benimsiyorsunuz? Mesela binlerce TL para dökerek aldığı otomobilini neden otoparkın içi yerine giriş-çıkış kapısına park eder insan?

******

4.Hastanedeki ağır kokudan bahsettik. Temizlik imandandır. Üstü başı yamalı insan yadırganmaz ancak pis ve pasaklı insan nerede olursa olsun sevilmez-dışlanır. Hastaneye gelen insanların yüzde 90’ı su gibi bir nimetin varlığından, sabunun icat edildiğinden habersiz gibi. Bu noktada hastane personelinin bu insanlara hayvan gibi muamele etmesini kınayamıyorsunuz. Çünkü insanların yanlarına yaklaşılamıyor kokudan.

******

5.Aslında beklide en önemli soru şudur; insanlar sorunların farkındayken neden daha azıyla yetiniyor? Ya da neden düzeni değiştirmek adına kimse bir adım atmıyor?

 
Etiketler: URFA, YANLIŞLARI, İLE, YÜZLEŞMEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı