Yazı Detayı
20 Eylül 2014 - Cumartesi 10:51 Bu yazı 3142 kez okundu
 
YOLLAR VE KALDIRIMLAR
Ali UÇAN
ali@gapgundemi.com
 
 

Şanlıurfa'da kaldırımda yürümek, trafikte ilerlemek çok zor bir iş, yolları belediye, kaldırımları esnaf işgal etmiş durumda.

Şehir merkezinde otopark alanlarının yetersizliği nedeniyle cadde ve sokaklarda yol kenarları park eden araçlarla dolmuş vaziyette.  Belediyenin parkmetre uygulaması ile yollardaki araç parkları daha da artmış durumda.

Belediyenin parkmetre yerine şehrin muhtelif yerlerine otoparklar açarak zaten yetersiz olan kentteki yollarımızı rahatlatması lazım.

Kaldırımlar…
Yayaların yürümesi için yapılan kaldırımlar, kentin hemen hemen her bölgesinde adeta işgal edilmiş durumda. Yayalara yürüyecek yer bırakmayan esnaf, vatandaşı canından bezdirmiş durumda.

Şehirde kaldırımda yürümek nerdeyse imkansız hale gelmiş.

Kaldırımlar; park edilmiş motosiklet, seyyar satıcı, esnafın tezgâhlarıyla dolu.

"Zabıta" denilince akla ilk gelen; sokaktaki satıcılar ile mücadele eden, işgallere bakan birim olarak biliniyor. Acaba bizim zabıta müdürlüğümüz kaldırımları işgal eden kaç esnafı uyardı, uyarılara rağmen ıslah olmayanlarına ne kadar ceza kesti?

Zabıtamız kanun ve kurumunun verdiği görevi yapmalı, yeri geldiğinde de yetkisini kullanmalıdır. İşte ilgili kanun:
Kabahatler Kanunu Kaldırım İşgali Cezası
Madde 38- (1) Yetkili makamların açık ve yazılı izni olmaksızın meydan, cadde, sokak veya yayaların gelip geçtiği kaldırımları işgal eden veya buralarda mal satışa arz eden kişiye, belediye zabıta görevlileri tarafından elli Türk Lirası idarî para cezası verilir.
(2) Yetkili makamların açık ve yazılı izni olmaksızın meydan, cadde, sokak veya yayaların gelip geçtiği kaldırımlar üzerine inşaat malzemesi yığan kişiye, belediye zabıta görevlileri tarafından yüz Türk Lirasından beşyüz Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.

 
Etiketler: YOLLAR, KALDIRIMLAR, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı