Yazı Detayı
27 Haziran 2015 - Cumartesi 15:44 Bu yazı 2901 kez okundu
 
YOLUMUZU AÇIN
Faruk KAZANCI
kazancifaruk@hotmail.com
 
 

Bir buçuk yıl önce yine bu köşemde yazmış olduğum yazıyı aşağıda noktası virgülüne dokunmadan tekrar yayınlamak ihtiyacını düşündüm. Trafik kayıtlarına göre resmi rakamlar itibariyle geçen yıla göre Şanlıurfa'daki araç sayısının 5000'in üzerinde artış kaydettiğini de düşünürsek takdiri sizlere ve tabi en başta yetkililere bırakıyorum.

Yazı Tarihi: 16 Ocak 2014 Perşembe
Yıllardır kangren halde bekleyen ve Tugayın içinden geçen yani, Abide kavşağından başlayıp Çevik Kuvvet kavşağına kadar olan yol genişletme rüyası nihayet gerçekleştirildi. Gerçi, Çevik kuvvet Karaköprü arasına halen el atılmadı ama buna da şükür diyoruz. Çünkü bu memlekette bir projeye başlamak ta bitirmek te başlı başına çok büyük bir olaydır. Biz bitirilmesi ve eksik olarak hizmete açılması yıllar yılı süren bir çoook projeler gördük. Mesela M. Akif İNAN Devlet Hastanesi, mesela 30 bin kişilik Şehir Stadyumu, mesela Şanlıurfa - Gaziantep arası Otobanı vs. gibi.

Birkaç ay önce Şanlıurfa Belediyesi'nin imkanlarıyla tamamlanan Abide - Çevik kuvvet arası yol genişletme çalışmaları sonucunda, yolun ortasındaki iki şerit, yapımı düşünülen Troleybüs hattı için ayrılmış durumda ve trafiğe kapalı tutuluyor. RAYHABER isimli bir haber sitesinde yer alan haberlere göre de Şanlıurfa Belediyesi'nin Troleybüs hattı projesi ise henüz şu durumda :   '' Şanlıurfa Belediyesi Eyüp Peygamber -Balıklıgöl - Karaköprü Troleybüs Projesi Müşavirlik hizmetleri ihalesi için önümüzdeki bir ay içinde ilan yapılması bekleniyor.

Şanlıurfa Belediyesi tarafından Dünya Bankası kredisiyle gerçekleştirilecek olan, "Eyüp Peygamber Balıklıgöl - Karaköprü Troleybüs Yapımına ait Müşavirlik Hizmetleri" ihalesi ile ilgili şartname hazırlık çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi.

Yatırımlar Dergisi'nin aldığı bilgiye göre; ihale için önümüzdeki bir ay içinde ilan yapılması bekleniyor. Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz yetkililer, yapım ve 28 adet araç alımı ihalesine de 2014 yılının Mart ayında çıkılmasının beklendiğini kaydettiler. İhale kapsamında yapılacak olan hat, 17 km uzunluğunda olacak. Bilindiği gibi, söz konusu ihale için Dünya Bankası'ndan 100.000.000 dolar tutarında kredi temin edilmişti.''

Şimdi benim inancım şudur ki: Bu seçim arifesinde ne bu işin ihalesine çıkılır ne de bu iş öyle planlandığı gibi 1 yılda biter. Ben inanıyorum diyen varsa beri gele! Neyse inşallah yanılırız. Peki, şu an itibariyle Abide kavşağından başlayıp Çevik kuvvet önüne kadar olan yolun ortasındaki iki şerit böyle atıl vaziyette mi bekletilecek?

Naçizane benim önerim şudur ki: Gelin bu yolu geçici olarak yeniden düzenleyin. Yolun en sağ ve en solundaki birer şeridini sadece halk otobüslerinin kullanımına  açın. Diğer orta şeritlerin tamamını da mevcut araç trafiğine açın. Bu şekilde bir düzenlemeyi Trafik Şube Müdürlüğü ile Belediye ortak bir çalışma yaparak ve gerekli tedbirleri alarak acilen yaparsa hem yol atıl vaziyette kalmaktan kurtulur hem de bu yönde oluşan trafik sıkışıklığı giderilmiş olur. Çok zor bir iş değil o yol üzerindeki şeritler arasına yerleştirilen plastik dubaları yeniden düzenlemek.Gördüğümüz kadarıyla montajı birkaç günde yapıldı. O halde yeniden tanzimi de aynı sürede olsa gerek.

Bizden söylemesi. Yapılacak bu düzenleme ile trafik sıkışıklığından dolayı her gün harcanan binlerce litre petrol milli ekonomiye kazandırılacağı gibi bu yöndeki trafiğide rahatlatmış olacaktır diye düşünüyorum.

 
Etiketler: YOLUMUZU, AÇIN
Yorumlar
Haber Yazılımı