Geçtiğimiz yıl büyük kaynaklar harcanarak asfaltlanıp hizmete açılan ve bugün kepçelerle kazılarak şantiyeye dönen Akabe (Evren) Sanayi Sitesindeki Caddeler, kamu kaynaklarının heba edilişini gözler önüne seriyor. DEDAŞ Ekipleri tarafından yapılan anahat kablo döşeme çalışmasını yerinde inceleyen İnşaat Mühendisi Osman Yıldırım, kurumlararası kopukluğa dikkat çekerek altyapı çalışması ile üstyapı çalışmalarının birbiriyle koordineli bir şekilde yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

Asfalt döküleli 1 yıl oldu

Akabe Sanayi Sitesindeki asfaltın 1 yıllık bir asfalt olduğunu hatırlatan Yıldırım, “Bu bölgenin asfalt çalışması daha geçen yıl yapıldı. Yaklaşık 20 santimlik kaliteli bir asfalt serilmiş. Şuan geçen yıl yapılan asfalt kesilerek yeni bir altyapı çalışması yapılıyor. Kazı güzergahı bayağı uzun. Önce kesme işlemi, sonra kazı, sonra hafriyat, sonra yeniden dolgu ve yeniden asfaltlama… Halkımız bu asfaltın parasını yıllarca vergileriyle ödeyecek. Yapılan bu yap-boz işleminin parasını da ödeyecek” diyerek bir vatandaş ve bir İnşaat Mühendisi olarak kaynakların bu şekilde israf edilmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Bunca Bürokrasinin içinde böyle bir plansızlık nasıl oluyor?

Valilik, Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeleri, Daire Başkanlıkları ve İlgili Müdürlüklerdeki Yetkililere seslenen İnşaat Mühendisi Osman Yıldırım, “Bunca Bürokrasinin içinde böyle bir plansızlık nasıl oluyor? Yazık günah. Bu nasıl bir çalışma mantığıdır anlamak güç. Haftalarca süren asfalt çalışmasının ardından serilen asfaltlar kesilerek, yeni bir altyapı çalışması yapılıyor. Mesafe çok uzun. Normalde bu işlerin kurumlararası koordinasyonla asfalt seriminden önce yapılması gerekiyor. Bilmiyorum, bu çalışmalar yapılırken Mühendisler yok muydu? Kimsenin böyle bir israfa sebep olmaya hakkı yok. Umarım kamu görevlileri, bundan sonra doğru planlama yaparlar ve kaynaklar bu şekilde israf olmaz. Bugün kamuda tasarrufu konuşurken, bu tür yanlış planlamalar neticesinde oluşan israfları da konuşmalıyız. Ayrıca bu husus, yasal anlamda da sorgulanmalı” diyerek oluşan zarardan sorumlu Yetkililerin hesap vermesi gerektiğini savundu.

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat