Camikebir Mahallesi'nde 25 yıl aralıksız muhtarlık yapan Hacı Mustafa Hakkı Kaysı 90 yaşında ahirete irtihal etti.

Kaysı, vefatından kısa bir zaman önce köşe yazarımız Mehmet Sarmış'a "Eski Urfa'ya Dair" röportaj vererek çocukluğundan günümüze hayat hikayesini anlatmıştı.

Vefat haberini sosyal medya hesabından paylaşan Sarmış, " Bu sabah peş peşe mesajlar geldi. Telefon eden de oldu. Hepsi 'İyi ki o röportajı yapmışsın' diyordu. Evet, 5 Aralık 2023'te röportaj yapmış, geçen iki hafta içinde 8 bölüm halinde yayınlamıştım. Yaşı 90'a dayanmış. 25 yıl Camikebir Mahallesi muhtarlığı yapmış. Hacı Müslüm Hafız Efendi'nin yaşayan tek müridi. Nesli tükenen güzel, bilge insanlardan biri. Bu sabah vefat etmiş. Çok üzüldüm. Allah rahmet eylesin röportajı yaptığım için de sevindim. Hiç olmazsa bildiklerinin bir kısmını kayıt altına almış olduk." ifadelerini kullandı.

Hacı Mustafa Hakkı Kaysı kimdir?

1934 yılında Şanlıurfa'da doğdu.

Ortaokul mezunu olan Kaysı, 1957-1958 yılları arasında Sivas ve Trabzon'da 24 ay askerlik yaptı.

Askerlikten geldikten sonra, eski ismi Teknik Ziraat Müdürlüğü olan Tarım İl Müdürlüğüne idari memur (sayman) olarak girdi.

1964 yılında amcası kızı Şükran hanımla evlendi.

Bu evlilikten 4'ü erkek, 1'i kız 5 çocuğu dünyaya geldi.

Tarım İl Müdürlüğünde 30 yıl görev yaptıktan sonra 1987 yılında emekli oldu.

Emekli olduktan sonra Vali onayı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı mütevelli heyet üyesi olarak görev yaptı.2002 yılına kadar 15 yıl bu görevini sürdürdü.

1994 yılında Camikebir Mahallesi Muhtarı seçildi ve 25 yıl aralıksız 2019 yılına kadar muhtarlık yaptı.

Kaysı, 24 Ocak 2024 tarihide 90 yaşında vefat etti.

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat