Şanlıurfa’da en çok yetiştirilen ürünlerden biri olan fıstık bilindiği üzere genellikle kırsal alanlarda yetiştirilmekte.

Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, kentin en önemli değerlerinden biri olan bu ürünün şehir merkezinde de yetiştirilmesini teşvik etmek amacıyla müdürlüğün bahçesinde bir program düzenledi.

Programda okul, bahçe ve camilere dikilmek üzere 50 bin fıstık (bıttım) fidanı dağıtımı gerçekleştirildi.

Programa, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider’in Şanlıurfa’ya gelişinden dolayı onu karşılamaya giden İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy katılım göstermedi.

Aksoy’un yerine Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdür yardımcısı Zeyni Aktaş katıldı. Ayrıca programa İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, İl Müftüsü Ramazan Tolan, çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı.

Programda konuşan Asım Sultanoğlu, bazı okullarda okul bahçelerine ekilen zeytin ağaçları sayesinde okul giderlerinin karşılandığını ve öğretmenlerin de zeytin ihtiyaçlarını bu ağaçlardan giderdiğini belirtti. Aynı durumun fıstık ağacında da olması için okul bahçelerine fıstık ekimi yapılacağını söyledi.

İl Tarım ve Orman Müdür yardımcısı Zeyni Aktaş, İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu ve İl Müftüsü Ramazan Tolan programın sonunda bazı öğrenci ve öğretmenlere sembolik olarak fidan takdim etti.

Programın ardından vatandaş ve öğrenciler 50 bin fidanı alarak ekim için götürdüler. 

Kaynak: BİHA