İngiliz The Economist dergisi ile YouGov araştırma şirketinin geçen hafta yayımlanan anketi, ABD'lilerin üçte birinden fazlasının, İsrail'in Filistinlilere karşı soykırım yaptığını düşündüğünü gösterdi.

Bu ankette 18-29 yaş aralığındaki gençlerin, diğer yaş gruplarına kıyasla "soykırım işlendiğine dair inancının" daha yüksek olduğu görüldü.

Bu anketin ardından ABD'nin başkenti Washington'daki American University'de eğitim gören gençler ile konuşarak konu hakkındaki fikirlerini sordu.

"Netanyahu hükümetinin tüm Filistinlileri Gazze'den çıkarmaya çalıştığını görmek çok korkunç"

Ara Roslop (21), daha önce Batı Şeria'da bulunduğunu ve aileleri Gazze'de yaşayan birçok arkadaşı olduğunu belirtti.

AA muhabirinin "Gazze'de olanların bir soykırım olduğunu düşünüyor musunuz?" şeklindeki sorusuna Roslop, "Evet düşünüyorum. Ya da en azından bunlar etnik temizlik, en azından savaş suçu." ifadesini kullandı.

Roslop, Biden yönetimini Gazze'de ateşkesi desteklemeye davet ederek, Gazze'de yaşananları "tamamen delilik" olarak nitelendirdi.

Will Belluche (21), Gazze'de yaşananları hem basından hem de sosyal medyadan takip ettiğini söyledi.

Uluslararası Adalet Divanında (UAD) görülen davayı da yakından izlediğini aktaran Belluche, "Bu davayı takip ettim ve soykırım konusunda uzman değilim. Ancak İsrail'de (Binyamin) Netanyahu hükümetinin tüm Filistinlileri Gazze'den çıkarmaya çalıştığını görmek çok korkunç." dedi.

Hem sivillerin topluca, hem de hastaneler ve üniversiteler dahil sivil altyapıların kasıtlı olarak hedef alındığını vurgulayan Belluche, "Herkesin özgür olması gerektiğine inanıyorum. Filistin'in özgür olması gerektiğine inanıyorum. İnsanların yaşama ve yaşam hakkı olduğuna inanıyorum." diye konuştu.

"Soykırım yapan bir devleti desteklemeye devam edebileceğimizi düşünmüyorum"

Sydney Packim isimli öğrenci, Gazze'de yaşananların "yıkıcı" olduğunu kaydederek, "Şahsi fikrim, burada yaşananlar Filistin halkına yönelik bir soykırım girişimi. Bu konuda bir şeyler yapılmalı çünkü olanlar doğru değil. Soykırım yapan bir devleti desteklemeye devam edebileceğimizi düşünmüyorum." şeklinde konuştu.

Michael Caron (20), Gazze'de yaşananları internet üzerinden takip ettiğini söyleyerek, "İsrail Gazze'yi tamamen kuşattı ve ele geçirdi. Bu 7 yıldan uzun bir süredir olmasına rağmen 7 Ekim'deki saldırının ardından şehirleri sistematik bir şekilde bombaladılar. Bu yaşananların soykırım olduğuna inanıyorum." dedi.

Caron, ABD'nin Gazze konusundaki politikalarından dolayı da hayal kırıklığına uğradığının altını çizdi.

Sunita (18) isimli genç de Gazze'de yaşananları 1 yıl önce ve 7 Ekim sonrasında bir arkadaşından dinlediğini ve konu hakkında son günlerde daha çok araştırma yaptığını anlatarak, "Bence yaşananlar soykırım. İnsanlar ölüyor, binlerce insan ölüyor. Burada yaşananlar berbat." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA