Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından dün gerçekleştirilen Haziran ayı Meclis Toplantısında açıklanan Veteriner Hizmetler Daire Başkanlığı kurulmasına ilişkin kararı gazetemize değerlendiren Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Abdullah Açıkgöz daha önce de Şanlıurfa’da sahipsiz sokak hayvanları ve Büyükşehir ve İlçe Belediyelerinin atması gereken adımlar konusunda açıklamalarda bulunduklarını dile getirdi.

"Veteriner Hizmetleri Halk Sağlığı Dairesinin kurulması için yıllardır çaba sarf ettik"

Abdullah Açıkgöz yaptığı açıklamada ; “Öncelikle bu karardan dolayı Büyükşehir Belediye başkanımıza, ekibine ve Encümen üyelerine bir Veteriner ve Şanlıurfa Veteriner hekimleri Odası Başkanı olarak çok teşekkür ediyorum. Veteriner Hizmetleri Halk Sağılığı Daire Başkanlığı adı altında bir Daire Başkanlığı kurulacak. Bu hakikaten çok önemli bir Başkanlık. Biz bu Daire Başkanlığının kurulması için yıllardır defaten dile getirdik. Bilgi verdik, kurulması için çaba sarf ettik.  Sayın başkanımıza kısmet oldu. Buradan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Kasım Gülpınar’a tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

"Daire Başkanlığının kurulması istihdama da katkı sağlayacaktır"

Veteriner Hizmetleri Halk Sağlığı daire Başkanlığının önemi hakkında da bilgilendirmede bulunan Abdullah Açıkgöz; “ Daha öncesinde Belediyelerde veteriner hizmetleri ilgili bir muhatabımız yoktu. Hayvan Pazarı başka bir Daire başkanlığına, Mezbeleneler başka bir Daire Başkanlığına, sokak hayvanları başka bir Daire Başkanlığına, vektörler ile mücadele ayrı bir daire başkanlığına aitti ve Veteriner hekim istihdamı çok azdı. Bu daire Başkanlığı ile birlikte bütün bu hizmetler birleştirilecek, hepsi bir çatı altında toplanacak. Bu alanlardaki hizmetler Urfa’ya daha iyi bir şekilde gelecek.

Hem hayvan sağlığı açısından hem hayvan refahı açısından hem insan sağlığı açısından gerçekten önemli bir adım. İnşallah bu Daire kurulduktan sonra istihdamda en iyi şekilde olur ve Urfa halkının önü açılır” diyerek bu dairenin kurulması ile birlikte sahipsiz sokak hayvan sorununda da önemli adımların atılacağına dikkat çekti.

"İlçe Belediyelerinin de Veteriner Hizmetleri Müdürlüklerini kurması gerekiyor"

Büyükşehir Belediyesinin bu adımı sonrası ilçe belediyelerinin de harekete geçmesi gerektiğini belirten Abdullah Açıkgöz; “ Artık İlçe belediyelerimizde Veteriner Hizmetleri Müdürlüklerini kurması gerekiyor. İlçe belediyeleri de kendi içlerinde örgütlenmeli. Çünkü daire Başkanlığının yanında İlçe Belediyelerinin de kendi bünyelerinde Veteriner Hizmetleri Müdürlüklerini kurarak bu işe topyekûn katkı sağlamaları ve en iyi şekilde yapmaları gerekiyor” dedi.

Kaynak: GAPGündemi / İshak Polat