GAPGündemi dijital platformlarında yayımlanan "Gül San ile Alternatif Gündem" programının konuğu Eğitimci Yazar Mehmet Akbaş oldu.

Akbaş bugün yapılacak Kent Konseyi seçimleri ilgili değerlendirmede bulundu.

Akbaş, "Bugün Kent Konseyi seçimi yapılacak. İnsanlarımızın çoğu Kent Konseyi ile ilgili çok fazla bilgiye sahip değiller. Kent Konseyi 5393 sayılı Belediye kanununun 76. maddesine dayanarak kurulmuştur, bir istişare kuruludur.

Vatandaşları yöneten merkezi yönetimler, yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleri var. Bu 3 saç ayağını beraber hareket ettirmek için bir mekanizmanın olması gerekir. Kent Konseyi; hesap verme, şeffaflık, saydamlık ve sürdürülebilirlik ilkeleri ile ön plana çıkmış bir yapıdır.

Yunanistan'da polis devletleri vardı. Bir de bu şehir devletlerinin demokratik yapısı vardı. Bu şehir devletlerinin demokratik yapısı aslında Kent Konseyi'nin yapısıdır. Antik Yunan'da polis devletlerinin yönetim tarzı Kent Konseyi'nin tarzıdır. İslam döneminde ise Medine Vesikasının tüm kesimleri içerisine alan bir özelliği vardı. Kent Konseyinde amaç siyasi yapı yada bir grubun hegemonyası değil, herkesin katılımıdır."

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat