Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, Haliliye ilçesine bağlı Çekçek kırsal Mahallesi'nde mercimek hasadına katıldı.

Konuyla ilgili GAPGündemine açıklama yapan Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, "Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesine bağlı Çekçek kırsal Mahallesi'nde devletin %75 hibe dağıttığı mercimek tohumlarının ekildiği tarlada tarla günü yapıyoruz. Üreticilerimiz çok verimli ve bereketli ürün aldıklarını söylüyorlar. Bu yıl Şanlıurfa'da 1230 ton tohum dağıttık. Bu yılki hasılatımız 185 bin ton mercimek olacak. Türkiye mercimeğinin neredeyse %50'sini Şanlıurfa tek başına üretiyor.

Devletin GAP bölgesindeki barajları bitirmesiyle alanların tamamının sulamaya açıldığını düşünürsek Şanlıurfa tek başına ülkemizin büyük bir üretim ve gıda kaynağını sağlamış olacaktır. Bu üretimin emekleriyle bu hale getiren üreticilerimize, muhtarlarımıza, çiftçilerimize teşekkür ediyorum." dedi.

"Çiftçilerimiz aldığı desteklerle daha hızlı, verimli ve kaliteli bir şekilde üretime devam ediyorlar"

Aksoy, "Sayın Cumhurbaşkanımızın tarımı stratejik alan ilan etmesinden bugüne kadar Şanlıurfa'mıza dağıtılan tarımsal desteklerin % 21'ni akıtmış bulunmaktayız. Çiftçilerimiz aldığı desteklerle daha hızlı, verimli ve kaliteli bir şekilde üretime devam ediyorlar. Özellikle sahada bulunan teknik personellerimiz bu işin ve emeğin içerisindeler. Bu arkadaşlarımıza da desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Allah'ın izniyle Şanlıurfa'da üretmeye ve üreticilerimizle birlikte olma devam edeceğiz." dedi.

"Adanmış bürokratların sahada olması ve kendilerini üreticilerine adaması gerekir"

Aksoy, "Çiftçiyim, üretimin ne kadar zor ve kutsal olduğunu biliyorum. Bizim görevimiz çiftçilerimizin ve üreticilerimizin yanında olmaktır. Sahada izi olanın masada söyleyecek sözü olur. Bence adanmış bürokratların sahada olması ve kendilerini üreticilerine adaması gerekir. Teknik bilgimizi üreticilerin kadim bilgisi ile birleştirerek daha verimli ve kaliteli dijital tarım teknolojileri ile birleştirilmiş bir sulama tekniği ile Şanlıurfa'yı dünyada daha iyi bir yere getirmek için gayret edeceğiz. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın bizlere talimatı bu şekildedir." ifadelerini kullandı.

"Çiftçilerimizle hemhal olacağız, dertlerini dinleyeceğiz"

Aksoy, "Proaktif bir müdürlük olacağız. Sahada olacağız, çiftçilerimizle hemhal olacağız, dertlerini dinleyeceğiz. Bütün problemleri bir günde çözemiyoruz; ama artık bir ürünün yerleşmesi bunun gelenek haline gelmesi çiftçimizin sahadaki uygulamadan aldığı başarıya göre değerlendiriliyor. Bu saatten sonra üreticilerimize destek vermesek de mercimek ekerek tarlalarında pamuktan önce mercimeği hasat ederek ikinci bir ürün ekmeye devam edecektir.

Çiftçilerimize bu alışkanlıkları kazandırmak GAPTEAM'in, üniversitelerimizin ve sahadaki teknik personellerin gayretiyle oluyor. Emeği geçen bütün arkadaşlarımıza ve çiftçilerimize teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Mahalle muhtarı ve çiftçiler, ekim tarihinden hasat tarihine kadar kendilerine her türlü desteği veren Tarım ve Orman İl ve ilçe Müdürlüğü ekiplerine teşekkür ettiler.

Kaynak: GAPGündemi / İshak POLAT