HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Batman Milletvekili Serkan Ramanlı; Seçmen davranışları itibariyle birbirine yakın, geçişkenliği olan partilerin ittifakının başarı getirdiği, aksinin ise başarıyı ıskalamak olduğunu görmüş olduk" dedi.

Av.Ramanlı, Şanlıurfa ziyareti kapsamında GAPGündemi platformlarında yayınlanan İshak Polat'ın röportaj sorularını cevaplandırdı.  İshak Polat'ın "HÜDA PAR olarak yerel seçim sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz" soruya; "İttifak ile seçime girmenin nasıl bir sinerji oluşturduğunu Batman'da gördük.." dedi.

Röportajda HÜDA PAR'ın İttifak ve seçim sonuçlarının yorumlandığı bölüm şöyle:

HÜDA PAR'ın 2023 yılında AK Parti ile seçim ittifakı yaptığını hatırlatan Ramanlı, "İttifak çatısı altında AK Parti listelerinden seçime girdik. HÜDA PAR 10 yıllık siyasi geçmişe sahip bir parti; ama oy tabanı Türkiye geneline dağıldığı için belli bir yerde konumlanmış bir seçmenden bahsedemiyoruz. Temsil kabiliyetini yakın dönemde elde edebilecek bir pozisyonda değildik.

İttifakla mecliste temsil imkânını yakalamış olduk. Her ne kadar bazı illerde iddialı olsak da Türkiye çapında henüz kitlelerle seçmene sahip bir yapı değiliz. AK Parti ile ittifak yaparak meclise girebilme imkânını yakaladık." diye konuştu.

"Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sayın Erdoğan'ı destekledik"

2023 Mayıs seçimleri ile değerlendirmesine devam eden Ramanlı, "Sayın Cumhurbaşkanımız o zaman Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendisine destek vermemizi istemişti. Mevcut adaylar arasında Sayın Cumhurbaşkanımıza destek vermenin memleketimizin faydasına olduğu kanaati ile kendisine destek verdik. İttifak olunca mecliste temsiliyetimiz gündeme geldi. Gaziantep, Mersin, İstanbul ve Batman'da AK Parti listelerinde seçilebilecek yerlerde adaylarımızı belirledik. Batman, AK Parti'nin sadece bir milletvekili çıkardığı ve ikinci bir vekile erişemediği bir yerdi.

AK Parti ile bu konuda uzlaştıktan sonra 2023 seçimlerine Batman'da AK Parti'den ikinci sıra milletvekili adayı olarak girdim. İttifak ile seçime girmenin nasıl bir sinerji oluşturduğunu orada gördük. AK Parti, 2023 Mayıs seçimlerinde Türkiye'de en fazla oyunu arttırdığı il Batman oldu. AK Parti'nin milletvekili sayısını artırdığı tek il Batman oldu. Yine AK Parti'nin elle tutulur ciddi bir sıçrama yaptığı yer Batman oldu." şeklinde konuştu.

"Batman'da ikinci parti olduk"

Partisinin 31 Mart seçimlerindeki pozisyonuna değinen Ramanlı, "Yerel seçimlerde ittifak teklifimiz karşılık bulamayınca kendi adaylarımızla seçime girdik. 4 büyükşehirde AK Parti adaylarını destekledik. Bu illerde kendi adaylarımızı çıkarmadık. Geri kalan Türkiye'nin bütün seçim çevrelerinde kendi adaylarımızla seçime girdik. Batman'da da seçime bu şekilde katıldık. Batman'da ikinci parti konumuna geldik. AK Parti, Batman'da 3. parti konumuna geriledi.

AK Parti'nin 2023 Mayıs seçimlerinde oyunu en çok arttırdığı il Batman iken, 2024 yerel seçimlerinde ise oyunu en çok düşürdüğü il Batman oldu. Seçmen davranışları itibariyle birbirine yakın, geçişkenliği olan partilerin ittifakının başarı getirdiği, aksinin ise başarıyı ıskalamak olduğunu görmüş olduk." dedi.

Röpartajın tamamı aşağıdaki linkte:

https://www.gapgundemi.com/ramanli-gazzedeki-zulmu-eliyle-duzeltmesi-gerekenler-bir-sey-yapmiyor

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba POLAT