İngiltere'nin başkenti Londra'da İsrail'in Gazze'deki saldırılarını protesto edenler, oturma eylemi başlatmaları üzerine polis tarafından gözaltına alındı.

Youth Demand isimli grubun organize ettiği protesto için eylemciler, kentin simgelerinden London Eye karşısındaki Jubilee Gardens parkında toplandı.

Burada eylemcilere seslenen Gazzeli Hala isimli protestocu, Refah ve Gazze'nin kuzeyinde sadece çocukların değil yetişkinlerin de açlık ve hastalıklar nedeniyle ölümle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Hala, bölgeden kendisine gönderilen fotoğraflarda 80 kilo ağırlığındaki bir kişinin açlık ve hastalıklar nedeniyle 40 kiloya düştüğünü ve çocuk gibi göründüğünü belirtti.

Hamilelerin, çocuklarının ölümüyle kendi ölümü arasında tercih yapmak zorunda kaldığını dile getiren Hala, "Gazzeli bir arkadaşım ocak ayında babasını kaybettiğini öğrendi. O günden beri cenazeye ulaşılamıyor." dedi.

Konuşmanın ardından eylemciler yürüyüşe geçse de polis, trafiğe kapalı alanlar dışına çıkmalarına izin vermedi.

Polis, bölgede akan trafiği kapatmak ve oturma eylemi yapmak isteyen eylemcileri yürüyüş güzergahı içinde tuttu. Trafiğe açılan noktalarda eylemcilerin geçişine izin vermeyen polis, yer yer sert müdahalede bulunarak grubu engelledi.

Polis, eylemcilerin Thames Nehri'nin kuzeyindeki Westminster bölgesine geçmesine, kaldırımdan inmesine ve oturma eylemi yapmasına izin verilmeyeceğini, aksi takdirde protestocuların gözaltına alınacağını duyurdu.

Oturma eylemine izin verilmeyen protestocular, ikiye ayrılarak farklı noktalarda nehrin güneyindeki York Road Caddesi'ni kısa süreli trafiğe kapattı.

Polis, oturma eylemi yaparak trafiği kapatan göstericilerden yaklaşık 10'unu gözaltına aldı.

Paris'te on binlerce gösterici sokaklarda

Fransa'da Nice, Lyon dahil çok sayıda kentte Filistin destekçileri sokağa indi.

İsrail'in 26 Mayıs'ta Refah'ta yerinden edilmiş Filistinlilerin kampını bombalamasının ardından Paris, 6 gündür Filistin'e destek gösterilerine şahit oluyor.

Paris'in ünlü Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan on binlerce Filistin destekçisi yoğun yağışa rağmen Millet Meydanı'na doğru yürüdü.

Göstericiler, İsrail'in aylardır süren Gazze'ye yönelik saldırılarının son bulmasını talep etti.

Eylemciler, "İsrail defol, Filistin sana ait değil", "İsrail katil, (Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel) Macron suç ortağı", "Hepimiz Gazze'nin çocuklarıyız" ve "Gazze'den Noumea'ya sömürgecileri istemiyoruz" sloganları attı.

"Gazze Ölüyor", "Filistin'i Yeryüzünden Silmek İstediler, Dünya Filistin Oldu" ve "Tarihin Tekkerür Etmesine İzin Vermeyeceğiz" yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, metrelerce uzunluktaki Filistin bayrağını dalgalandırdı.

Bazı göstericiler bir binanın çatısına çıkarak Filistin bayrağı dalgalandırırken, bir eylemci de otomobilin üzerine çıkarak Filistin bayrağını araca bağladı.

Eylemciler, İsrail'i desteklediği gerekçesiyle, yanından geçtiği uluslararası fast food zinciri McDonalds'ın şubesini yuhaladı.

Söz konusu restoran zincirinin ön cephesine "Tüm gözler Refah'ta" yazısı yazılırken, Filistin'i destekleyen çıkartmalar yapıştırıldı.

Başka bir McDonals şubesinin ön cephesinde hasar oluştu.

Katılımcılar siyah, kırmızı, bordo, yeşil, mavi, sarı renklerinde Filistin kefiyeleri taktı.

Yüzünde Filistin bayrağı çizilmiş çocukların katıldığı gösteride, bir eylemcinin de yüzüne kırmızı boyayla "Özgür Filistin" yazdığı görüldü.

Polis göstericilere biber gazıyla müdahale etti.

Gösteriye çocuklarıyla gelen Mbaye isimli eylemci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gazze'de ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) yaşananlara göz yumulamayacağını söyledi.

Mbaye, "Bir noktada öfkemizi ve dehşetimizi de haykırmalıyız" diyerek, Gazze'deki bombardımanların durması gerektiğini vurguladı.

"Burada çifte standart var ve bu normal değil"

Meclis oturumunda Filistin bayrağı açtığı için 15 gün uzaklaştırılan Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisinden Milletvekili Sebastien Delogu'ye verilen cezayı yüksek bulduğunu dile getiren Mbaye, "Yaptığı şey çok iyiydi. Gerekirse yeniden yapsın. Milletvekili olsaydım aynısını yapardım." ifadelerini kullandı.

Mbaye, eğer İsrailli sporcuların Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'na katılmalarına izin verilecekse, diğer sporculara da aynı olanağın tanınması gerektiğine dikkati çekerek, "Ruslar cezalandırıldıysa, neden İsrailliler cezalandırılmasın ki? Burada çifte standart var ve bu normal değil." dedi.

"Soykırım yaşanıyor"

Anais isimli 20 yaşındaki gösterici de bölgede yaşananların 7 Ekim 2023'te başlamadığını ve bir asırdır devam ettiğini söyledi.

"Soykırım yaşanıyor. Günlük olarak sosyal medya üzerinden gördüğümüz görüntüler karşısında tepkisiz ve evde kalmak mümkün değil." diye konuşan Anais, İsrail'in 26 Mayıs'ta Refah'taki kampı bombalamasının "savaş suçu" ve "insanlığa karşı suç" teşkil ettiğini belirtti.

Anais, Rusya davet edilmezken, İsrail'in Olimpiyatlara davet edilmesini normal bulmadığını dile getirerek, "(İsrail) Savaş suçları işleyen bir devlet, Olimpiyat Oyunları'na katılmaması gerek." şeklinde konuştu.

Birleşmiş Milletlerin (BM) defalarca İsrail'i kınadığını anımsatan Anais, Fransız Meclisinde daha önce İsrail'in bayrağıyla broşlar takıldığını ancak bunu yapanların cezalandırılmadığını kaydetti.

Anais, mecliste Filistin bayrağı açtığı için milletvekili Delogu'nun cezalandırılmasının normal olmadığını vurgulayarak, Gazzelilere yönelik "Sabredin. Sizinleyiz. Sizi unuttuğumuzu sanmayız, her gün sizin için dua ediyoruz. Her gün kalbimizdesiniz." değerlendirmesinde bulundu.

Avusturya

Avusturya'nın başkenti Viyana'da İsrail'in 1,5 milyonun üzerinde Filistinlinin bulunduğu Refah kentine yönelik saldırıları, "Refah'tan elini çek" sloganlarıyla protesto edildi.

Başkentin önemli noktalarından Kahramanlar Meydanı'nda toplanan göstericiler, "Refah'tan elini çek", "Katil Netanyahu", "Gazze’ye özgürlük" yazılı pankartlar taşıdı.

Yürüyüş öncesi konuşan Musevi asıllı aktivist Ernst Wolrab, geçen hafta Filistin destekçisi iki barışçıl gösterinin polis müdahalesiyle sonlandırıldığını hatırlatarak, İçişleri Bakanlığının demokrasi ve barıştan yana bir tutum sergilemediğini söyledi.

Wolrab, bu baskıların kendilerini yıldıramayacağını belirterek, "Kalıcı ateşkes sağlanması için sokaklara çıkmaya devam edeceğiz. İçişleri Bakanlığının tutumu doğrudan düşünce özgürlüğü ve demokrasiye yönelik saldırıdır." diye konuştu.

Avusturya'dan İsrail'e yönelik askeri mühimmat sevkiyatının sonlandırılması talebinde bulunan Wolrab, koşulsuz ve kalıcı bir ateşkes için başta Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB) olmak üzere uluslararası kamuoyunun harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

Wolrab, "İsrail hükümeti, (İsrail Başbakanı) Binyamin Netanyahu, dünyadaki barış çağrılarına, Uluslararası Adalet Divanının kararlarına, Netanyahu'ya yönelik yakalama kararı başvurusuna rağmen, İsrail'de binlerce insanın barış için gösteri düzenlemesine rağmen, gerginliği tırmandırmaya, Refah, Gazze Şeridi'nin tamamı ve Batı Şeria'da saldırılarını sürdürüyor." dedi.

Sosyolog İrina Vana da Filistin'de yaşananları yüksek sesle dillendiren kişilerin antisemitist olmakla suçlandığını, iktidar ve Avusturya basınının Filistin destekçilerinin seslerinin duyulmasına engel olmaya çalıştığını ifade etti.

Vana, "Bizler küresel savaş karşıtı hareketin bir parçasıyız ve bizleri susturamayacaklar. Gösterilerimizde, Filistin'de adil bir barışın sağlanması, apartheid ve işgale karşı, İsrail'in savaş suçuna karşı sesimizi yükseltiyoruz." şeklinde konuştu.

Filistin destekçileri, konuşmaların ardından başkentin tarihi birinci bölgesinden geçerek Avrupa Birliği Evi'ne kadar yürüdü.

İrlanda’da sağlık çalışanlarından ABD Büyükelçiliği önünde Filistin’e destek gösterisi

İrlanda’nın başkenti Dublin’de sağlık çalışanları Amerikan Büyükelçiliği önünde Filistin'e destek gösterisi düzenledi.

Filistin İçin İrlandalı Sağlık Çalışanları Derneğince organize edilen gösteri ABD’nin Dublin Büyükelçiliği önünde gerçekleşti.

İrlandalı sağlık çalışanları, Gazze’de yaralanan meslektaşlarını temsilen kol ve bacaklarını sargı bezleriyle sararken, öldürülen bebekleri temsilen beyaz kumaşa sarılı bebek maketleri taşıdı.

Gösteride ayrıca “Sağlık çalışanları bir arada”, “Gazzeli çocuklar için aydınlık”, “Filistinli bebekler hedef değil” yazılı dövizler açıldı.

Gösteriye katılan İrlandalı eski Milli Rugby oyuncusu David Hickey ve Filistin İçin İrlandalı Sağlık Çalışanları Derneği temsilcisi Angy Skuce, AA muhabirine, "Sanırım insanlar ABD'nin iyi olmadığını anlamaya başlıyor. Gazze'deki bu soykırımı askeri, diplomatik ve mali açıdan kolaylaştırıyorlar ve onların yaptıkları insanlığın yüz karası oldu." dedi.

Hickey, “Türkiye, İrlanda, İspanya, Norveç gibi küresel güneyde ‘artık yeter’ diyecek başka avcılar arıyoruz. ABD'nin küresel standartlarındaki ikiyüzlülük ve terörden bıktık." diye konuştu.

Skuce ise Gazze'deki mülteci kamplarına Amerikan bombaları yağdığını söyleyerek, "Çadırları ateşe veriyorlar ve içindeki insanları diri diri yakıyorlar. Gazze'deki hastaneleri, klinikleri, ambulansları yerle bir eden Amerikan bombalarıdır. Amerika'nın desteği olmadan sağlık çalışanlarını, hastaları, ailelerini, doktorları, hemşireleri öldüren İsrail, Gazze'yi kuşatamazdı.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’ye, bu iğrenç suçları işlemeye son verene kadar İsrail'e tüm desteği geri çekmesi çağrısında bulunmak için Büyükelçilik önünde toplandıklarını söyleyen Skuce, İrlanda’daki ve yurt dışındaki tüm sağlık kuruluşlarından Gazze’deki sağlık sisteminin tamamen yok edilmesini kınamalarını talep ettiklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA