Şanlıurfa'da 25 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında düzenlenen "Kültür Yolu Festivalı" Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katıldığı programla başladı.

Arkeoloji Müzesi'nde düzenlenen etkinliğe katılan Bakan Ersoy, 16 şehri kapsayan ve Adana ile başlayan 2024 yılı Türkiye Kültür Yolu Festivali’nin ikinci durağı olan Şanlıurfa’da olduklarını belirtti.

Bakan Ersoy, "9 Gün sürecek olan etkinliklerimizi bugün itibarıyla başlatmış bulunuyoruz. Artık Urfa, dünyanın en büyük ve en kapsamlı festivalinin; bu büyük markanın bir parçasıdır. Hayırlı olmasını diliyorum. Festivalimizin hem sosyal ve kültürel anlamda hem de şüphesiz turizm noktasında şehrimize ciddi fayda sunacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

"Burası Peygamberler Diyarı"

Şanlıurfa’nın, somut ve soyut çok özel değerleri bünyesinde barındırdığını ifade eden Bakan Ersoy; "Burası Peygamberler Diyarı. Her bir zerresinde çok derin, çok zengin bir maneviyat var. Sadece bu yönü bile Urfa’yı ayrıcalıklı bir yer yapıyor. Ama sahip oldukları burada bitmiyor tabii. Göbeklitepe ile ortaya çıkan ve insanlık tarihine dair kabulleri değiştiren muazzam bir arkeolojik zenginliği de var Şanlıurfa’nın.

Biz bu zenginliği; uluslararası ölçekte yürütülen, dünyanın en saygın ve kapsamlı arkeoloji projelerinden biri olan “Taş Tepeler” ile gün yüzüne çıkarmayı sürdürüyoruz. Rahatlıkla söyleyebilirim ki Şanlıurfa şu anda dünya Neolitik Çağ araştırmalarının da merkezidir" dedi.

"İsotundan mırrasına, kebabından bostanasına eşsiz bir mutfak"

Bakan Ersoy, "Sesin, sazın ve sözün meclisi Sıra Geceleri’yle kulaklarımızın ve gönlümüzün pasını alan özgün bir müzik kültürü, İsotundan mırrasına, kebabından bostanasına eşsiz bir mutfak; Cülhacılıktan bakır, gümüş ve taş işçiliğine köklü zanaatlar; Dünyanın en eski heykeli olan Balıkgöl Heykeli’nden Amazon kraliçelerinin mozaiklerine; kale, kilise ve camilerinden konak ve bedestenlerine uzanan kadim bir tarih, kültür ve sanat…" şeklinde konuştu.

"Sanat ve kültür etkinliklerini de Urfalılarla buluşturacağız"

Bakan Ersoy, "Şanlıurfa’nın sahip olduklarını anlatmaya başlarsak sonunu getiremeyiz. İşte Türkiye Kültür Yolu Festivali ile sözün yanına eylemi, etkinliği ve etkileşimi de katarak bu toprakların mirasının bütün yönleriyle tanıtılmasını, yaşatılmasını, anlatılmasını ve anlaşılmasını sağlayacağız. Bunun yanında uluslararası sanat ve kültür etkinliklerini de Urfalılarla buluşturacağız." dedi.

"1000'e yakın sanatçımızın katılacağı festivalde 300’den fazla etkinlik düzenlenecek"

Bakan Ersoy, "1000'e yakın sanatçımızın katılacağı festivalde 300’den fazla etkinlik düzenlenecek. Bu etkinlikler, Şanlıurfa’nın farklı yönleriyle öne çıkmasını sağlamak üzere belirlenmiş 40 farklı noktada gerçekleştirilecek. Şanlıurfa Arkeoloji Müzemiz bu mekânlardan biri ve fotomaraton etkinliği de festivalimizin başlangıç etkinliğidir. Fotoğraf sanatına gönül veren ve festivalimize katılım sağlayarak Şanlıurfa’nın tarihini, kültür ve sanatını karelerinde ölümsüzleştirecek olan bütün sanatçılarımıza şimdiden teşekkür ediyor, başarılar diliyorum" diye konuştu.

"Herkese bu etkinlikleri itinayla takip etmelerini tavsiye ediyorum."

Bakan Ersoy, "Müze meydanı festivalimizin ana sahnesine de ev sahipliği yapıyor. Semi Cenk, Merve Özbey, Berdan Mardini, Tuğba Yurt, Uğur Işılak, Yavuz Bingöl, Ferhat Göçer, Gökhan Tepe ve Sinan Akçıl gibi Türk müziğinin farklı dallarında halkımızın gönlüne taht kurmuş isimler burada konser verecekler.

Tabii farklı mekânlarda kurduğumuz sahnelerle beraber Halk müziğinden Akdeniz ezgilerine, senfonik müzikten tasavvuf musikisine, çocuk ve gençlik korosu dinletilerinden Urfa Sıra Gecesi’ne kadar her nağmenin kendine yer bulduğu bir müzik şöleni yaşanacak. Herkese bu etkinlikleri itinayla takip etmelerini tavsiye ediyorum." dedi

"Birçok farklı sergide sanatseverleri ağırlayacağız"

Bakan Ersoy, "Türkiye Kültür Yolu Festivali kültür ve sanatın ulusal ve uluslararası renklerini bir araya getirdiği gibi geleneksel ile moderni de harmanlayan; bir bütün olarak hepsini bir arada sunabilen muazzam bir vitrin. Müzik bu çeşitliliğin bir ayağı ise sergilerimiz bu yönümüzü çok estetik bir şekilde ortaya koyan diğer sac ayağımızdır. Urfa’da da bunu tecrübe edeceksiniz. Heykellerden fotoğraflara, hat sanatından dijital yerleştirmelere sanatın geçit töreni diyebileceğimiz birçok farklı sergide sanatseverleri ağırlayacağız." ifadelerini kullandı

"Çok sayıda ünlü sanatçı katılacak"

Bakan Ersoy, "Elbette sanatın banisi olan sanatçıları halkımızla bir araya getirmek; sanata ilgi duyanlar, merak edip öğrenmek isteyenler için fırsat sunmak çok değerli. Yeşilçam’ın duayen isimleri Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray ve Serdar Gökhan; yazar, yönetmen ve yapımcı kimliğiyle Türk sinemasına yeni bir soluk kazandıran ve ödüllerle başarısını taçlandıran Derviş Zaim burada olacak.

Ünlü Fotoğraf Sanatçısı Manolis Metzakis’i; Suzan Kardeş, Şoray Uzun, Mehmet Akif Ersoy ve Ömer Başdoğan gibi sahnelerden, ekranlardan ve sosyal medya kanallarından halkımızın sevgi ve beğenisini kazanan isimleri de Urfalılarla buluşturacağız.

Saydığım bu çok değerli sanatçılar, katılacakları söyleşiler vesilesiyle sanatseverlerle bilgi ve deneyimlerini paylaşacaklar. Ayrıca sanata gönül veren gençlerimiz için yönetmenlik, senaryo yazımı, tiyatro ve okuma atölyeleri düzenleyeceğiz. Yarının sanatçılarına bir yol, bir kapı açmayı umuyoruz" şeklinde ifade etti.

"Bütün halkımız 'Dosta Doğru' meclisine, bu gönül sofrasına davetlidir"

Bakan Ersoy, "Söyleşiler noktasında bir de özel parantez açmak istiyorum. Nihat Hatipoğlu, Fırat Türkmen ve Ahmet Fescioğlu, Peygamberler Diyarı’nda sohbet meclisi kuracaklar. Bütün halkımız “Dosta Doğru” meclisine, bu gönül sofrasına davetlidir.

Son olarak bugün, “Neolitik İnsanın İzinde 12.000 Yıllık Hikâye, Sefertepe’den Karahantepe’ye Taş Tepeler Yürüyüşü” etkinliğinin düzenleneceğini hatırlatmak istiyorum. Sefertepe’den Karahantepe’ye kadar 30 kilometrelik bir parkur hazırlandı. Neolitik döneme ait 12 kazı alanını kapsayan bu rota neolitik insanların izlerini takip etmek isteyen yerli ve yabancı misafirlerimiz için eşsiz bir deneyim sunacak. Şanlıurfa’ya da benzersiz bir turizm rotası kazandırmış oluyoruz." dedi.

"SOLOTÜRK'ün muhteşem gösterisi olacak"

Bakan Ersoy, "Tabii vurgulanması gereken daha birçok etkinlik var. Geleneksel sanatlar, tiyatro ve opera temsilleri, çocuk etkinlikleri, lezzet durakları, SOLOTÜRK’ün muhteşem gösterisi Ama hepsini burada anlatmamız mümkün değil. Vatandaşlarımız, kulturyolufestivali.com adresinden bütün etkinlik detaylarına ulaşabilirler. Ancak ben konuşmamı noktalamadan önce Filistin adı, Filistin çatısı altında gerçekleştirilecek olan etkinliklere özellikle dikkat çekmek, halkımızı bunlara özellikle davet etmek istiyorum.

Elbette Filistin’de yaşanan insanlık suçunu unutmamız imkansız. Şanlıurfa Kültür Yolu Festivalimizde Filistin’de yaşananların daha iyi anlaşılabilmesi için özel bir çaba gösterdik. Bu kapsamda Filistinli büyük usta, karikatürist Naci El Ali’nin ‘Hanzala’sını ağırlayacağız. Şair Nabi Kültür Merkezi’nde, “Filistin Mücadelesi-İnsanlığın Evrensel Yıkımı” sergisi olacak ve 2021 yılında aramızdan ayrılan değerli sanatçımız Şafak Tavkul’un “WHY? (NEDEN?)” isimli animasyon yapımı da ilk kez yine festivalimizde gösterilecek" diye konuştu.

Bakan Ersoy açıklamasını şu ifadelerle tamamladı:

"Katkı ve destekleri ile festivalimizin gerçekleşmesinde büyük pay sahibi olan Şanlıurfa Valisi Sayın Hasan Şıldak’a, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mehmet Kasım Gülpınar’a ve Şanlıurfa’daki turizm paydaşlarımıza; ayrıca katılımlarıyla festivalimize anlam ve değer katan bütün sanatçılarımıza şükranlarımı sunuyorum. Siz kıymetli basın mensubu arkadaşlarıma ilgi ve katılımınız için canıgönülden teşekkür ediyorum. Türkiye Kültür Yolu Festivali’nin Şanlıurfa’ya en güzel şekilde hizmet etmesini, şehrimizin bugününe ve yarınlarına katma değer sunmasını diliyorum. Hepinize saygılar sunuyorum."

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat