Esnaf ve sanatkarların faydalandığı ve Halkbank tarafından Esnaf Kefalet Kooperatifleri tarafından kullandırılan kredi faizlerinin arttırılmasının yanı sıra geriye yönelik kullanılan kredi faizlerinin arttırılmasına Bakkal esnafından tepki yağmaya devam ediyor.

Altun: bu zulme son verin!

Halkbank, Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile kullandığı kredilerin faizlerini "Esnek yani değişken faiz sistemi" sözleşme maddesine dayanarak faiz oranlarını arttırdığını açıklamasının  üzerine kredi kullanan üyelerinin ve esnafların zor duruma düşeceklerini belirten Şanlıurfa Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Altun "Mahalle ve sokak aralarına hatta köylere kadar şube açan zincir marketlerin yüzünden zor günler yaşayan, zorla ayakta duran, Devlete yük olmadan kendisini ve ailesini geçindiren üyelerimiz bu faiz artışı ile adeta beli bükülecektir. O günkü şartlarda kredi çeken üyelerimiz buna göre hesap ve planını yapmıştı. Sonradan yapılan bu faiz artışı yanlış olmuştur. Hükümetimize de bir darbe vuracaktır. Buradan öncelikle Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek'e sesleniyorum. Borç tahsil etmek istiyorsan önce zincir marketlerden başla, önce büyük şirketlerin vergi borçlarını silmekten vazgeç. MTV vergilerini 2 defa almakla, Esnafların kredi faizlerini arttırmakla bu iş olmaz. Bunu yapmak için İngiltere'den gelmene gerek yoktu. Bunu önceki Maliye Bakanlarımızda (Nurettin Nebati) yapabilirdi. Anayasanın 173. Maddesi: "Devlet Esnaf ve Sanatkarları koruyucu tedbirleri alır" der. Hani nerede. Halkbank yetkililerini de kınıyorum. Buradan esnaflarım adına Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum. Lütfen sesimizi, esnafların sesini duyun bu zulme son verin" Dedi.

Mehmet Altun esnafa da seslenerek; "Üyelerimiz de Cimer'e, Milletvekillerine sosyal medyalardan yazarak bize destek olmalıdır” dedi

Kaynak: GAPGündemi / İshak Polat