Son 1 yıl içinde kuduz nedeniyle 2 ölüm ve yüzlerce başıboş köpek saldırısının yaşandığı Şanlıurfa’da korku, öfke ve endişe giderek yayılıyor. Bayram öncesinde Eyyübiye'ye bağlı 2 mahallenin kuduz vakası nedeniyle karantina altına alınmasının ardından, Siverek’te de kuduz vakalarına rastlandı.

Karakeçili Mahallesinde bir hayvanın şüpheli hareketlerini fark eden vatandaşlar, durumu veteriner hekimlere haber verdi. Olay yerine gelen İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin yaptıkları incelemede hayvanda kuduza rastlanıldı. Ekipler, Sumaklı Mahallesinde bir başka vakaya da aynı teşhisi koydu. Her iki mahalle de karantinaya alınarak hayvan hareketleri durduruldu.

An itibariyle 4 mahallenin kuduz salgını nedeniyle karantina altında olduğu Şanlıurfa’da, vatandaşlar büyük endişe yaşarken; 6'sı hukukçu olan 14 Şanlıurfa Milletvekilinden konuyla alakalı herhangi bir açıklama gelmedi. GAPGündemi olarak aylardır ısrarla dikkat çektiğimiz başıboş köpek terörüne karşı Milletvekilleri adeta 3 maymunu oynadı. Onlarca manşet ve haberimize karşın; göreve çağırdığımız AK Parti, DEM, MHP ve CHP’li 14 Milletvekilinden bir tek açıklama yapılmadı.

Kuduz vakalarının Hayvan Pazarı, Besi OSB’nin bulunduğu Eyyübiye ve bölgenin önemli hayvancılık merkezi olan Siverek’e bağlı mahallelerde görülmesi insan sağlığı ve güvenliği kadar il tarımını da tehtid ediyor. Urfa genelindeki başıboş köpek terörü, kuduz vakalarıyla alarm boyutunu aşarken şehir merkezinde toplanan başıboş köpekler barınak ziyaretinden sonra sokaklara geri salınıyor.

Tarım Başkenti, Turizm Başkenti, Hayvancılık Başkenti gibi unvanlarla anılan Şanlıurfa; başıboş köpek terörüyle birlikte kuduz vakalarının da Başkenti olma yolunda hızla ilerliyor. Kuduz olduğu tespit edilen başıboş köpeklerin saldırıları sonucunda yaralanan vatandaşların tedavilerine devam ediliyor.

Kaynak: GAPGündemi / İshak POLAT