8 YILA ÇOK BÜYÜK HİZMETLER SIĞDIRDIK

8 yıldır Belediye Başkanı sıfatıyla Karaköprü İlçesini idare ettiğini aktaran Baydilli, “8 yıla çok büyük hizmetler sığdırdık. Şanlıurfa’nın en hızlı büyüyen ilçesi konumundaki Karaköprü’ye birçok kalıcı eser bıraktık. Sürekli büyüyen ve nüfusu her geçen gün artan ilçemizde, üstyapı hizmetlerinde sürekliliği sağladık. İstihdamın artması için birçok proje geliştirdik. Gençlerimize ve hanımlara yönelik merkezler ve sosyal tesisler açtık. Yeni dönem için kısmet olursa ilçemizi daha ileri hizmetlerle buluşturmak ve eksik kalan hizmetlerimizi tamamlamak adına adaylığımı ifade ediyorum” diye konuştu.

KAVŞAK PROJESİ MEZARLIK NEDENİYLE UZADI

Sosyal medya platformlarında canlı olarak yayınlanan programda, vatandaşlar tarafından kendisine yöneltilen soruları da cevaplayan Baydilli, “İlaçlamalarla ilgili sahada da çok soru geliyor. İlaçlama hizmetleri yakın zamanda İlçe Belediyelerinden, Büyükşehir Belediyesine devredildi. Köprülü Kavşak Projesinde ihale süreci Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapıldı. Ayrıca uzunca bir süre güzergahta bulunan mezarlık alanının taşınması için uğraştık. İnsanların rızasını almak için uğraştık. Projenin uzamasının ana sebebi budur” ifadelerine yer verdi.

"İsrail, Gazze'de katliam yapıyor"

Filistin'de israil'in yaptığı katliamlara değinerek sözlerine başlayan Baydilli, "İçimizi burkan, bizleri yürekten etkileyen ve bir Müslüman'ın kendine dert edinmesi gereken bir Filistin meselesi var. İslam, derki bir yerde bir yanlış varsa ona elinizle müdahale edin, bunu yapamazsanız dilinizle müdahale edin, bunu da yapamazsanız kalbinizle buğz edin. İsrail, Gazze'de katliam yapıyor ve bütün Avrupa buna sessiz kalıyor. Gazze'ye şuana kadar atılan bomba Hiroşima'ya atılan bombaların 4 katıdır. 12 binden fazla insan öldü. Ölenlerin 3'te biri çocuk. Dünya var olduğundan beri savaşlar var. Savaşta çocuklar, kadınlar ve savaşa katılmayan siviller öldürülmez. Allah'ın bu zalim İsrail'i neden lanetlediğini bir kez daha anladım. İsrail, kendilerine gönderilen peygamberlerini bile öldürmüştür. Bundan dolayı Allah İsrailoğullarını lanetlemiştir." şeklinde konuştu.

"Merkez ilçelerde sanayi bölgesi olmaz"

Karaköprü ilçesinde neden sanayi bölgesi yok? Sorusunu yanıtlayan Baydilli, "Karaköprü, Haliliye ve Eyyübiye, Şanlıurfa'nın merkez ilçeleridir. Dış ilçelerde ayrı ayrı sanayiler olabilir. Merkez ilçelerde sanayi olacak gibi bir konu söz konusu değildir. Şehir merkezinde sanayi bölgesi bir yerde olur. O sanayi bölgesi de Şanlıurfa'nın tamamına hitap eder. Haliliye, Eyyübiye ve Karaköprü'ye ayrı sanayi yapamazsınız. Merkez ilçelerde sanayi kurulacağı zaman Sanayi Bakanlığı'ndan izin alınır. Sanayi Bakanlığı, plan yapılırken de buna müsaade etmez. Bizim görevimiz çevre yolu, köprülü kavşaklarla sanayiye gidecek ulaşımı kolaylaştırmaktır. Karaköprü'deki vatandaş, eğer ulaşımı kolaylaştırmazsak sanayi bölgesine gitmekte zorluk çekerse o zaman Karaköprü'de de sanayi ister. Karaköprü, Eyyübiye ve Haliliye'den sanayi bölgesine giden çevre yollarımız var. O zaman merkez ilçelerde sanayi oluşturmaya gerek yoktur. Şehrin bir düzeni vardır. Şehir eve benzer. Evin mutfağı, oturma odası, salonu vardır.  Sen hepsini birbirine karıştırırsan olmaz." ifadelerini kullandı.

"Karaköprü temizlikte 1 numara"

Tarım lojmanlarının temizliği ile ilgili soruyu yanıtlayan Baydilli, "Karaköprü Belediyesi'nin yaptığı en hizmetlerin başında temizlik gelir. Sabahları esnaf gezilerim oluyor. Vatandaşlar beni yolda tutarak taleplerini dile getirir. Taleplerini dile getiren vatandaş,  iyi hizmetlerimizi de söylüyor, eksikliklerimizi de söylüyor. Vatandaşın şikâyetleri arasında son sırada temizlik konusu var. O kadar net söylüyorum ve bundan dolayı iddialıyım. Yapılan anketlerde de temizlik konusunda bir numara olduğumuzu görüyoruz. Tarım lojmanı ve siteler içerisi özel alandır. Sitenin içerisinin temizliği site yönetiminin tuttuğu görevliler yapar. Ben temizlik konusunda kamusal alandan sorumluyum. Kamuya ait olan parkımda temizlik alanında sıkıntı varsa bunun sorumlusu benim. Tarım lojmanları ile alakalı temizlik sorunu Karaköprü Belediyesi'ne ait değildir. Vatandaş talep edebilir ama oranın temiz olmamasının sorumlusu biz değiliz." diye konuştu.

"İlaçlama Büyükşehir'in sorumluluk alanındadır"

 İlaçlama konusunda sorumluluğunun Büyükşehir Belediyesi'nde olduğunu hatırlatan Baydilli,"İlaçlama daha önceleri ilçe belediyeleri tarafından yapılırdı. 2019 yılından beri bu yetki Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin yetkisindedir. Beyaz Masa'ya ilaçlama konusunda talep geldiği zaman talebi Büyükşehir'e talepleri iletmekle birlikte asıl muhatabın Büyükşehir olduğunu ve bu sorunu kendilerinin iletmesi gerektiğini söylüyoruz." dedi.

"Siyasetçi kızmaz ve karşı tarafı ikna eder"

Bir siyasetçinin gelen eleştirilere asla kızmaması gerektiğini ifade eden Baydilli, "Kızan ve küsen adamın siyasette işi olamaz. Siyasetçi kızmaz ve karşı tarafı ikna eder. İslam'da tebessüm sadakadır. Tebessüm etmesini bilmeyen ve her şeye kızan insan siyaset yapmasın. İyi niyetle yapılan eleştirilerin muhatabının daha iyi hizmet yapmasına vesile olur." şeklinde konuştu.

"Balıkayağı Kavşağı'nda sürecin uzaması bizden kaynaklanmıyor"

Karaköprü girişinde yapılan köprülü kavşak çalışmalarına vurgu yapan Baydilli, "Köprülü kavşağın ihalesi Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapıldı. Köprülü kavşağın yapılmasında büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyesinin bir uhdesi olmadığı gibi sürecin uzaması da mezarlık alanın kalkmasından dolayıdır. Mezarlık alanını biraz daha erken çözebilseydik farklı olacaktı. Karaköprü'de ikamet eden vatandaşlarımız, mezarlıkta bulunan yakınlarının mezarlarını Karaköprü'de bulunan bir mezarlığa taşınmasını talep ettiler, asri mezarlığa gitmesini istemediler. Bu sebepten dolayı süreç uzadı sonra sonuçlandı. Köprülü kavşağın başlaması bundan dolayı uzadı. Sürecin uzaması ve dönemde başlamasının altında Büyükşehir ve ilçe belediyesinin bir dâhili yoktur." ifadelerini kullandı.

"Çalışmalar sırayla yapılıyor"

Baydilli, "Balıkayağı'ndaki köprülü kavşak çalışması 6 ayda bitecek. Her nimetin bir külfeti olacak. Bu çalışmalar bedava yapılmıyor. Abide bittikten sonra Necmettin Cevheri Bulvarı'nda iki dalgeç yapıldı. Sonrasında çevik kuvvet kavşağı yapıldı. Daha sonra Kolsuzoğlu Bulvarı'nda çalışma yapıldı. Şimdi ise Balıkayağı Bulvarı'nda çalışma yapılıyor. Daha sonra da Karaköprü Belediyesi, DGS Yapı ve çevre yolunda çalışmalar yapılacak. Bunlar sırayla yapılıyor. Aynı anda hepsine başlamak olmaz. Bu çalışmalar maddiyat gerektiren çalışmalardır. Hiç durulmamış ki. Karaköprü Belediyesi ve DGS önünde yapılacak dalgeç çalışmasının projesi bile hazırdır. Aynı anda tüm projelerimizin ihalesini yapmak isteriz ama sırayla gidiliyor.