Şanlıurfa Kültür Yolu Festivalinin açılışına katılan Tüm Restoran ve Turizmciler Derneği Genel Başkanı ve Türkiye Tanıtım Ajansı Danışma Kurulu Üyesi Ramazan Bingöl, GAPGündemi mikrofonlarına konuştu.

Dünyanın en güzel mutfağı Urfa mutfağının Urfa mutfağı olduğunu ifade eden Bingöl, "Türkiye'de 16 şehirde yapılan Kültür Yolu Festivallerinin yeme, içme ve gastronomi işlerini organize ediyorum. Aslında Urfa hak ettiği yere bir türlü gelemeyen bir şehir. Bundan sonra Urfa'nın hak ettiği yere gelmesi için elimizden geleni yapacağız. Bunu dünyanın ve Türkiye'nin anlaması gerekiyor. Bir mutfak sanatları uzmanı olarak söylüyorum. Dünyanın en eski, pratik, ilginç ve güzel mutfağı Urfa'nındır. Göbeklitepe denen bir yer var. Burada bu insanlar bu kadar kültür, sanat yaptıysa çok iyi bir mutfağı var. Göbeklitepe mutfağı ile ilgili araştırmalar ve çalışmalar yapıyorum. Dünyanın en güzel mutfağı Urfa mutfağıdır. Bunu net olarak söyleyebiliriz." dedi.

Urfa, 'Dünya Gastronomi Şehri' unvanını alabilir mi? Diye sorulan soruyu yanıtlayan Bingöl, "Bununla ilgili çalışıyoruz. Vali bey ile görüştük, yetkilerle görüşüyoruz. Urfa bu konuda çok büyük ilerlemeler kaydetti. Çok ciddi çalışmalar da var. Urfa'da 19 lezzet noktası belirledik. Bu yerleri şimdi hem Türkiye'ye hem de dünyaya tanıyoruz. " ifadelerini kullandı.

Kaynak: GAPGündemi /Mutlu Güneş